Zdroj: istock.com

Originálne, lacné a vkusné nápady, ako zabaliť vianočné darčeky

06. 12. 2022
Zdieľať

Ak už máte nakúpené darčeky, pustite sa do ich balenia a nenechávajte si to na poslednú chvíľu. Vybrali sme pre vás niekoľko jednoduchých, originálnych i lacných nápadov.

1. Novinový papier

Noviny sa nájdu takmer v každej domácnosti. Môžete ich použiť len tak, alebo ich pretrite bielou či pastelovou farbou. Po vyschnutí získajú zaujímavý patinový efekt a verte, takýto originálny obal nikde nekúpite. Na zabalenie môžete použiť aj listy zo starých kníh, časopisov, letákov alebo z reklamných katalógov. Balíčky nakoniec ozdobte podľa vlastnej fantázie, stačí aj obyčajný špagát s vetvičkou tisu.

Balenie darčekov do novinového papiera

Zdroj: Living4media

2. Pečiatka zo špongie

Pri pohľade na tento efektný papier vám ani na um nepríde, že bol vyrobený ručne, a to pomocou pečatenia. Na väčšiu kuchynskú špongiu si fixkou nakreslite štvorcovú mriežku a nožom vyrežte jednotlivé štvorce tak, aby vám vznikol šachovnicový vzor. Potom na špongiu naneste farbu a môžete pečiatkovať. Postupne v radoch alebo stĺpcoch opečiatkujte celý papier a nechajte farbu dobre zaschnúť. Balíčky stačí previazať hrubšou stuhou.

Darčekový papier vyrobený formou pečatenia

Zdroj: Theurbanquarters

3. Látka/obnosené šatstvo

Na zabalenie balíčkov môžete namiesto papiera použiť nepotrebnú látku alebo staré šatstvo. Ak máte látky dostatok, skladajte ju ako papier alebo môžete použiť rafinovanú japonskú techniku balenie tzv. furoshiki. Zoberte kus látky, najlepšie v tvare štvorca, položte naň vec, ktorú chcete zabaliť. Zložte dve protiľahlé strany k sebe a zvyšné dve spolu zviažte do pekného uzla. Balíček dozdobte napríklad konárikom smrekovca, borovice či vetvičkou eukalyptu.

Balenie darčekov do látky

Zdroj: Living4media

4. Vlastný dizajn

Na čistý prírodný papier si môžete naniesť pomocou šablón rozličné vianočné motívy. Vyberte si jeden konkrétny a zvyšné prekryte maskovacou páskou. Farbu nanášajte pomocou penového valčeka. Pekne ukáže, keď vzor nebude úplne pretlačený, preto nedávajte veľa farby. Aby ste papier nezašpinili, vždy keď premiestnite šablónu, vysušte dané miesto fénom na vlasy.

Darčekový papier s vlastným motívom pomocou šablón

Zdroj: Panduro

NÁŠ TIP

Ako zabaliť mäkké darčeky? Skvelým pomocníkom na balenie mäkkých darčekov sú rolky od kuchynských utierok alebo toaletného papiera. Stačí ich naplniť ponožkami alebo šatkou a rolky následne zabaliť do baliaceho papiera. Na koncoch rolky papier stlačte a previažte stuhou. Dobrým trikom je aj použiť podložku z kartónu. Stačí na ňu položiť sveter, košeľu alebo tričko, prehnúť okraje na dvoch protiľahlých stranách hore a môžete darček zabaliť, ako by bol schovaný v škatuľke.

Prečítajte si tiež
Jednoduché nápady, ako zabaliť vianočné darčeky v prírodnom štýle

5. Použitá jutovina/papier

Pri objednávaní akéhokoľvek tovaru vám zväčša príde škatuľa plná prebytočných papierov či iných baliacich materiálov. Nič z toho nevyhadzujte! Z väčšieho kartónu viete urobiť aj menšie škatuľky, ktoré zlepíte páskou. Prebytočný papier získa pekný efekt, keď ho ešte viac pokrčíte. Balíčky na záver previažte špagátom, upevnite visačku s menom, prípadne inú ozdobu, napríklad plody z jelše.

Balenie darčekov do jutoviny

Zdroj: Bloomingville

6. Háčkované mikulášske vrece

Ak vám ide práca s háčikom alebo ihlicami odruky, šikovným balením je aj takéto háčkované vrecko. Ak potrebujete návod, kopec inšpirácií nájdete nielen na Instagrame, ale najmä na YouTube. Vrecko môžete používať neobmedzene – ľubovoľne v domácnosti alebo ako vianočnú dekoráciu.

Háčkované vrece ako vrecko na darčeky

Zdroj: ZuriHouse

7. Látkové vrecko

Na tieto vrecúška nepotrebujte nijaké extra šijacie zručnosti. Ak dokážete ušiť niekoľko rovných stehov a používať žehličku, bude to hračka. Podľa šírky balíčka alebo dobrôt, ktoré chcete zabaliť, si nastrihajte pásy látky, ktoré prehnite na polovicu z rubovej strany. Látku po okrajoch zošite a prevráťte. Vrchnú časť (kde je otvor) prehnite, tak vytvoríte manžetu. Vrecká naplňte, stiahnite špagátom a ozdobte visačkou, červenými plodmi, kúskom škorice a drevenou lyžičkou.

Balenie darčekov do látkového vrecka

Zdroj: Celebrate Creativity

8. Zvieracie menovky

Ak patríte k tým, ktorí sa s balením darčekov nechcú veľmi zdržiavať, toto je tip pre vás. Obyčajné hnedé škatule previažte červenou saténovou stuhou a priviažte menovku s motívom lesných alebo polárnych zvierat. Tie si môžete buď sami vystrihnúť z bieleho papiera podľa šablóny, alebo si ich kúpiť. Mená nemusíte vyrezávať – stačí ich napísať rukou alebo napečiatkovať.

Zvieracie menovky na vianočné darčeky

Zdroj: Twenty Seven

NÁŠ TIP

Aj u vás je zvykom, že darčeky rozdáva ten najmenší, len ešte nevie čítať? Zabaľte ich do odlišných farieb a každému členovi priraďte jednu farbu, ktorá je preňho typická, takže to malý drobec rozpozná. Prípadne pre každého člena rodiny vyberte jednu farbu vlny, bavlnky alebo špagátika a zaviažte mu ju okolo zápästia. Na darčeky pre konkrétnu osobu potom namiesto menovky dajte šnúrku podľa toho, kto má priradenú akú farbu.

Text: Miroslava Maceková
Foto: Living4media, Theurbanquarters, Panduro, Bloomingville, ZuriHouse, Celebrate Creativity, Twenty Seven
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: balenie darčekov vianočné darčeky vianočné trendy
Zdieľať článok

Diskusia