Urban jungle – interiérový štýl, ktorý vás prenesie z mesta do exotiky

05. 07. 2021
Zdieľať

Ide o čoraz obľúbenejší koncept bývania, ktorý oslovuje najmä ľudí žijúcich v bytoch, ktorí milujú prírodu a zeleň. Absenciu záhrady, kvetov a stromov si jednoducho vynahradili záplavou zelenej v podobe kvanta izbových rastlín. Nájdete ich naozaj všade a je ich naozaj veľa! Benefitom je nielen to, že produkujú kyslík a čistia vzduch, ale v takom bohatom zoskupení majú aj pozitívny vplyv na psychiku.

Urban Jungle Štýl, vďaka ktorému zabudnete na nehostinné sivé mesto a prenesiete sa do ďalekej exotiky.

Vreckový lexikón štýlov

Základná charakteristika

Urban jungle je štýl, ktorý kladie dôraz na pestovanie rastlín v mestských podmienkach. Okrem komunitných záhrad má zastúpenie aj v interiérovom dizajne a spoznáte ho podľa záplavy rastlín na pomerne malej ploche.

Prečítajte si tiež
Vyrobte si domáce kvetinové sviečky

Kam sa hodí

Kamkoľvek. Či už obložíte rastlinami pohovku v obývačke, alebo vám bude z police v spálni visieť rovno nad posteľou mohutná liana, prípadne si vytvoríte malú džungľu v kúpeľni, efekt bude zaručený. Alebo si nainštalujte malé zelené zátišie zoskupením kvetináčov rôznych veľkostí a materiálov s bujnou vegetáciou.

Kovové police plné izbových kvetov

Ako na to? Subtílny kovový policový diel na svetlej stene je ako stvorený pre vašu džungľu. Pojme všetky druhy izboviek vrátane tých ťahavých a pri správnej „inštalácii“ rastlinstva bude pôsobiť ako umelecké dielo. Samozrejmosťou je dostatok denného svetla. Zdroj: iStock

Ako na to?

Jediné pravidlo, ktorým sa pri zariaďovaní v tomto štýle riaďte, je „čím viac, tým lepšie“. Nuž a o pestovaní izboviek by ste, samozrejme, mali aj čo-to vedieť, aby vám džungľa prekvitala, ako sa na džungľu patrí.

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

Najlepší partneri

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Drevo, ratan, kov, koža. Prvky v štýle boho, ako sú napríklad závesné kvetináče, ale aj makramé dekorácie. Hojdacia sieť alebo prútené kreslo tiež nič nepokazia. Nebojte sa ani rastlinných motívov na textíliách či obrazoch.

Boho kúpeľňa s vaňou plná rastlín

Vyznávači boho štýlu, umelci či kreatívci, ktorí sa nenechajú zväzovať pravidlami, určite ocenia takúto naturálnu kúpeľňu plnú kvetov. Treba do nej vyberať druhy, ktoré majú rady vlhkosť. Zdroj: Nest

Farebná paleta

Biela alebo svetlá farba pozadia najlepšie nechá vyniknúť šťavnatú zelenú farbu rastlín. Okrem nej sa s izbovkami pekne znesú prírodné tóny, ako hnedá, béžová, ale aj sivá.

Polica plná izbových kvetov nad posteľou

Striedmo zariadená miestnosť je ideálna na experimenty s rastlinami. Zdroj: Shutterstock

Živší akcent docielite kvetináčmi v zlatej, oranžovej alebo smaragdovej farbe. Pre odvážnych stojí za zváženie aj dramatická kombinácia čiernej a zelenej.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Ján Čechovský

Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: boho štýl izbové rastliny kvetináče pestovanie rastlín visiace kvetináče zeleň v interiéri
Zdieľať článok

Diskusia