Zdroj: iStock

Zariadiť si bývanie v škandinávskom štýle nie je až také ťažké

08. 02. 2022
Zdieľať

Severský štýl je stále jedným z obľúbených pri zariaďovaní interiérov. Jeho najväčšou výhodou je nadčasovosť a jednoduché kombinovanie doplnkov. Vytvorenie škandinávskeho moderného interiéru nie je zložité, ak sa budete riadiť týmito tipmi.

Drevo

Hlavnou dominantou, od ktorej sa odvíja zvyšok zariadenia, je drevená podlaha. Severský dizajn sa nesie v chladnejších odtieňoch dreva. Zvoľte bledé varianty smrekovej alebo borovicovej podlahy. Jednoznačne nevoľte teplé odtiene, ako napríklad čerešňovú alebo gaštanovú.

Komoda s lampou v dreve

Zdroj: iStock

Ak už v miestnosti máte koberec alebo dlažbu, ktorú nechcete meniť, skúste obložiť drevom jednu stenu miestnosti. Ak sa vám podarí zohnať krásne laty, nechajte ich vo svojej prirodzenej surovej farbe. V prípade starších kusov ich natrite na bielo.

Vpustite dnu slnko

Svetlo dokáže s miestnosťou robiť zázraky. Škandinávske interiéry
sú vždy perfektne presvetlené a slnečné. Rada, ako to docieliť, je jednoduchá – zbavte sa tmavých závesov. Odložte z okien všetko,
čo sa dá. Tmavé, farebné a vzorované závesy bránia priamemu slnečnému svetlu a nevhodne na seba pútajú pozornosť. Parapety nechajte čisté,
aby do izby vniklo svetlo. Závesy zvoľte biele, čisté a jednoduché. Ak si na oknách chcete ponechať rastliny, rozložte ich tak, aby parapet nebol príliš preplnený a farebný.

Prečítajte si tiež
Škandinávia v Petržalke: Vydarená rekonštrukcia panelákového bytu

Na farbách záleží

Najobľúbenejšie farby v bytoch a domoch severanov sú biela, šedá a zemité odtiene. Súhra týchto farieb a ich odtieňov vždy vytvorí čistý a jednoduchý vzhľad interiéru. Ak predsa len máte radi veselšie farby a bez nich sa vám v dome zle býva, siahnite po jemných odtieňoch. Bledučká modrá, zelená alebo púdrová ružová nič nepokazia. Miestnosť bude pôsobiť priateľskejšie a pestrejšie.

Biela jedáleň s kvetinou

Zdroj: iStock

Menej je viac

Čím menej materiálovo a farebne odlišných doplnkov budete mať, tým
viac bude miestnosť vyzerať seversky a nadčasovo. Jednoduchosť je pravidlom, ktoré je v tomto dizajne prísne dodržiavané.

Biela jedáleň s kvetinou

Zdroj: iStock

Čisté línie a opakovanie farieb a materiálov vytvára škandinávsku harmóniu. Snažte sa priestor nepreplniť, ale práve naopak, prevzdušniť a otvoriť. Nemusia byť na každej skrinke vázy, kvety, rámiky a knihy. Nechajte vyniknúť samotnú skrinku a jej tvar. Zaveste nad ňu jednoduchý obraz a hotovo.

Prečítajte si tiež
Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou? Tento rodinný dom vám odpovie

Dominujú rastliny

Keďže severania nepoužívajú v interiéroch výrazné farby, smerujú pozornosť na izbové rastliny. Aby priestor nepôsobil fádne, sterilne a bez života, ozvláštnite ho kvetmi. V obľube sú veľké samostojace rastliny, ktoré vypĺňajú holé kúty miestností.

Spálňa v škandinávskom štýle

Zdroj: iStock

Pri výbere črepníka myslite na prírodné materiály. Siahnite po prútenom, hlinenom alebo jednofarebnom. Ak sa vám takáto veľká rastlina do izby nezmestí, vyriešte to kúpou vyvýšeného stojanu na kvety. Chodbu alebo jedálenský kút stačí oživiť vázou s čerstvými vetvičkami.

Nina Macáková

Foto: istock.com

Kategória: Dizajn
Tagy: škandinávsky dizajn škandinávsky štýl zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia