Zdroj: Cosmopolitan Design

Ako si zariadiť bývanie v škandinávskom štýle

22. 03. 2022
Zdieľať

Škandinávsky štýl existuje už od 50. rokov minulého storočia a aj napriek tomu je stále veľmi „živý“ a žiadaný. Vyznačuje sa minimalizmom, jednoduchosťou, čistotou a funkčnosťou. Je bezprostredne spätý s prírodou, a preto je mnohým taký blízky.

Kým sa pustíte do zariaďovania v tomto štýle, najskôr si odpovedzte na nasledujúce otázky. Chcete vniesť do svojho domova veľa svetla a jasu? Ste poriadkumilovný alebo skôr neporiadny? Máte veľa vecí alebo si vystačíte s minimom? Dávate prednosť svetlému drevu, ako je breza alebo buk? Milujete pestré farby alebo si vystačíte s neutrálnymi tónmi? Aj keď ide o pomerne ľahký štýl, môže sa stať, že z hľadiska voľby nábytku a kombinovania materiálov a farieb nemusí úplne sadnúť k vašej povahe.

Prečítajte si tiež
Aký je interiérový štýl Nordic Glam? Nenásilná fúzia komfortu a elegancie

Základom škandinávskeho štýlu je biela farba – na stenách, dverách, nábytku, ale aj na podlahách. K bielej budete potrebovať drevo vo svetlých odtieňoch, ktoré sa môže použiť ako na nábytku, tak aj na podlahe. Je dôležité zvoliť správny pomer buď 1 : 1, alebo 2 : 1. Je však celkom bežné, že celá miestnosť môže byť iba biela – kompletne od stropu až po podlahu. Typická je konkrétna farebná paleta, ktorá zahŕňa odtiene sivej, bielej, hnedej a čiernej. Nič sa však nestane, ak si k nim zvolíte jednu až dve výraznejšie farby – súčasný trend je tomu naklonený. Farby do vášho domova vnesiete aj izbovými rastlinami alebo rezanými kvetmi, ktoré sú pre severský štýl priam nevyhnutné.

Prečítajte si tiež
Zrkadlo v boho štýle

Od prírody sa odvíja aj dizajn nábytku a samotné materiály. Typické sú okrem spomínaného dreva ratan, bambus, kov, koža, vlna, ľan a bavlna. Minimalistický moderný nábytok by mal mať jasné a čisté línie. Stoly, stoličky, pohovky, kreslá, skrine, police i ostatný menší nábytok vyberajte s hladkými a zaoblenými hranami. Škandinávsky dizajn je charakteristický aj inovatívnym a funkčným využitím priestoru, takže by ste mali siahnuť po multifunkčných riešeniach. V neposlednom rade je veľmi dôležité udržiavať vo veciach poriadok a vyhýbať sa zbytočnému hromadeniu rozličných predmetov, pretože tu viac ako inde platí zákon „menej je viac“.

Otvorený priestor

V kuchyni sa môžete rozhodnúť pre ľahký a otvorený priestor, ktorý vyžaruje čistotu a svetlo. To dosiahnete nielen pomocou farieb, ale aj použitých materiálov. V škandinávskej kuchyni má hlavné slovo nábytok, ktorý je funkčný a praktický. Vyrába sa z drevín ako dub, javor, breza a borovica, ktoré sú morené prírodným spôsobom, aby do miestnosti vniesli svoju prirodzenú farbu. Drevo dopĺňa verný kov, chladivý betón a ničím zvláštnym nie sú ani doplnky z menej tradičných materiálov – z bambusu, morskej trávy či vodného hyacintu.

Kuchyňa s ostrovšekom a ratan stoličkami

Zdroj: Westwingnow

Biela, biela, biela…

Spálňa dýcha striedmosťou, čistotou, útulnosťou, ale najmä minimálnym neporiadkom. Biele steny sú povinné a posteľ s obliečkami a štvorcovými vankúšmi by mali byť dominantnými prvkami celej miestnosti. Podlaha je zvyčajne drevená, možno ju doplniť väčším tkaným bavlneným kobercom.

Prečítajte si tiež
Industriálny štýl bývania a jeho špecifiká

Zvyšok zariadenia tvoria jednoduché nočné stolíky, voľne stojaci šatník alebo skriňa. Zo stropu visí luster, ktorému sekundujú nástenné svietidlá. Okrem zrkadla, fotografií, niekoľkých izbových rastlín a úložných škatúľ tu už žiadne iné dekorácie nedávajte.

Biela spálňa

Zdroj: IKEA

Miešanie je prípustné. Spojte prvky severu s pestrým boho štýlom alebo striedmejším industriálom. Oba štýly totiž používajú podobné materiály a tvary ako ten severský, preto spolu perfektne ladia.

Jednoduchá elegancia

Obývačka je jednoduchá a nadčasová, ale zároveň prívetivá a útulná. To sa odráža aj na jej vybavení. Nábytok a dekorácie sú umiestnené voľne i uprostred miestnosti a dokopy vytvárajú minimalistickú atmosféru. Dôležitú úlohu tu zohrávajú materiály a tvary. Nábytok je drevený alebo kovový, doplnený o mäkké čalúnenie z kvalitných látok v prírodných farbách – bielej, krémovej alebo sivej. Nezabudnite na vankúše, deky a koberec. Celý priestor zjednotíte pomocou dekoračných predmetov v akcentujúcich farbách a črepníkových rastlín.

NÁŠ TIP

Obývačke doprajte dostatok svetla. Na denné i nočné tienenie použite ľahké a vzdušné materiály – ideálne sú priesvitné závesy, ktoré vnesú do priestoru nádych romantiky.

Útulná severská obývačka

Zdroj: Cosmopolitan Design

Rozkošný kútik

Detská izba v severskom štýle je jednoducho rozkošná. Zoberte základnú farebnú paletu a dolaďte ju napríklad horčicovou žltou, ktorá sa rovnako dobre hodí pre chlapcov i pre dievčatá. V detskej izbe je podstatný multifunkčný nábytok – najlepšie taký, ktorý rastie s vašimi deťmi. Nezabudnite ani na vzory, rôznorodé textúry a kvetiny.

Škandinávska detská izba

Zdroj: Etsy

Okrem dreva sa tu ľahko uplatní ľan, vlna či ovčia kožušina. Biele plochy podláh a stien môžete rozbiť tapetou v kontrastnej čiernobielej kombinácii alebo plagátmi s krásnymi akvarelovými motívmi.

Text: Miroslava Maceková

Foto: Westwingnow, IKEA, Cosmopolitan Design, Etsy

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: minimalizmus škandinávsky dizajn škandinávsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia