Recept na kompozit

10. 10. 2005
Zdieľať

Rozdrvené kamene a minerály zmiešame s farbivom, so spojivom – napr. s čírou akrylátovou živicou, nalejeme do formy, necháme vytvrdnúť a preleštíme. Zrejme takto by znel veľmi zjednodušený recept na výrobu moderných kompozitných materiálov, ktoré sa dnes popri klasických materiáloch, ako sú drevo, kameň, sklo a kov, čoraz viac používajú v oblasti dizajnu i architektúry.

„Umelý kameň“


Recept na kompozit

31769

Kompozitné materiály dokážu pomerne úspešne nahradiť prírodný kameň. Výrobcovia vedia napodobiť štruktúru i farebnosť žuly a dokonca aj mramoru. Kompozity majú pritom mnohé zaujímavé vlastnosti, ktoré sú pri každodennom používaní a údržbe výhodnejšie ako vlastnosti prírodného kameňa. Sú neporézne, preto neabsorbujú tuky, oleje, farbivá ani pachy. Z kompozitného materiálu možno vytvárať predmety a súvislé plochy pomocou bezškárových spojov. Na výslednom výrobku tak nenájdete miesta, kde by sa mohli ukladať nečistoty, prípadne rásť plesne. Vďaka týmto hygienickým vlastnostiam sa kompozity uplatňujú najmä v kuchyni, kúpeľni, ale i zdravotníckych zariadeniach. Tým sa však ich možnosti nekončia. Možno z nich vytvárať ľubovoľné tvary, poskytujú mnoho variácií farieb a štruktúr a ich vzájomných kombinácií. Ich použitie je skutočne univerzálne: v bytovom interiéri ich môžeme nájsť vo forme kuchynského drezu, pracovnej plochy prechádzajúcej do obkladu steny v kuchyni, v kúpeľni môžu vytvárať elegantnú plochu s umývadlami, sú obľúbeným materiálom na výrobu atypicky tvarovaných dosiek na recepčných či barových pultoch a efektne pôsobia aj v interiéri bánk a iných reprezentatívnych priestorov, kde mal donedávna monopol prírodný kameň.

Vlastnosti kompozitov


Recept na kompozit

31776

Kompozitné materiály majú veľa praktických vlastností. K spomenutej univerzálnosti a hygienickým vlastnostiam patria aj trvanlivosť a dlhodobá stálosť. Kompozitné materiály majú aj veľmi dobré mechanické vlastnosti: sú tvrdé, húževnaté, oderuvzdorné a nepoddajné. Krátkodobo odolávajú teplote 200 ºC a dlhodobo teplote približne 90 ºC. Pri pôsobení UV žiarenia si zachovávajú pôvodný tvar i odtieň. Kompozity nemožno štiepať, ich povrch sa neolupuje a krehkosť závisí od podielu minerálnej zložky (napr. kremeňa). Povrch materiálu je nenasiakavý, bez pórov, je odolný proti vode, vlhkosti, mrazu a chemikáliám. Bežne používané látky sa dajú z povrchu kompozitných materiálov odstrániť vodou a abrazívnymi čistiacimi prostriedkami.

Po prípadnom popálení povrchu cigaretou alebo horúcou panvicou možno stopy poškodenia ľahko odstrániť, netreba vymeniť celý výrobok. Aby sa zamedzilo poškodeniu povrchu kuchynskej pracovnej dosky z kompozitného materiálu, napr. pri dotyku s horúcimi hrncami, na ploche sa navrhujú miesta s vloženou kovovou mriežkou, kovovými valčekmi alebo bodmi. Tieto miesta slúžia na odkladanie horúcich hrncov a panvíc. Kovové prvky zabránia priamemu kontaktu horúcich predmetov s povrchom kompozitu.

Kuchynské drezy


Recept na kompozit

31762

Okrem kuchynských drezov z antikora („nerezu“) a kameniny výrobcovia ponúkajú aj luxusnejšie drezy z kompozitných materiálov. Tieto drezy nepotrebujú takmer nijakú údržbu a svoj pôvodný vzhľad si zachovávajú pri jednoduchej starostlivosti. Ich jediným nepriateľom je vodný kameň. Prípadné škrabance a farebné zmeny sú na dreze z kompozitu viditeľné len vtedy, keď sa na jeho povrchu vytvoril vodný kameň. Po jeho odstránení, napr. aj pomocou kuchynského octu, zmiznú aj všetky farebné škvrny a škrabance. Aby takýto drez vyzeral ako nový, stačí ho raz za rok vyčistiť tekutým pieskom. Samotný kompozit sa pri bežnej kuchynskej prevádzke považuje za nezničiteľný.

Obľúbený u dizajnérov


Recept na kompozit

31764

Vlastnosti a vzhľad kompozitných materiálov poskytujú dizajnérom a architektom nové možnosti pri navrhovaní interiérov. Okrem vzorov pripomínajúcich rozličné druhy kameňa majú architekti a klienti k dispozícii aj kompozity pastelových farieb, vzory so zaujímavým žilkovaním alebo s trblietavými efektmi. Každý zákazník má možnosť nechať si namiešať ľubovoľnú farbu a štruktúru materiálu, ktorá bude vyhovovať jeho nárokom. Jednotlivé vzory a farby možno navzájom kombinovať. Lepením do vrstiev sa dajú z viacerých vzorov vytvárať sendvičové dosky, pričom na hranách vznikajú zaujímavé efekty. Predné hrany dosiek môžu byť aj drážkované a ľubovoľne zaoblené. Kompozit je ako stvorený na vytváranie gravírovaných motívov. Do materiálu možno zapracovať komponenty z dreva, kovu alebo zo skla, čo zase pripomína intarzovanie. Pomocou technológie CNC možno do hmoty kompozitu vyrezávať presné vzory. Kompozitný materiál sa dá tvarovať v troch rozmeroch a vďaka vyspelej technológii lepenia nie je problém navrhnúť a vyrobiť ani „nekonečnú“ plochu zložitých tvarov, napr. 20 m dlhú dosku recepčného pultu. Tenké vrstvy materiálu prepúšťajú svetlo, a tak pri podsvietení tenkých farebných panelov vznikajú zaujímavé efekty. Dizajnéri môžu pomocou kompozitov realizovať svoje najbláznivejšie predstavy a architekti ich nevyužívajú len pri zariaďovaní interiérov, ale aj na výrobu zložitých modelov architektonických diel.

Univerzálne použitie


Recept na kompozit

31763

Každý výrobok je vyrobený na mieru, je originálny a interiér kvalitatívne posúva o stupienok vyššie. Či už sú to kuchynské a kúpeľňové dosky so zapustenými drezmi a umývadlami, dosky stolov, parapety, obklady stien, alebo iné interiérové prvky z kompozitného materiálu, do priestoru vždy prinášajú fantáziu, hravosť, kreativitu a originálne motívy, ktoré zaujmú nielen architektov a dizajnérov, ale všetkých zástancov moderného životného štýlu a funkčného, praktického a elegantného interiéru. Keďže tieto materiály obsahujú veľký podiel prírodných minerálov, spájajú sa v nich krása prírodného kameňa a vynikajúce technické vlastnosti moderného výrobku.

Architekti oceňujú najmä mnohostrannosť a univerzálnosť kompozitných materiálov. V interiéri sa veľmi dobre kombinujú aj s inými materiálmi. Dizajnéri si ich vyberajú nielen pri navrhovaní kuchýň a kúpeľní na pracovné dosky a umývadlá, ale aj pri navrhovaní nábytku, osvetlenia a tvarovaných stien v interiéri. Kompozitné materiály sa uplatnia v obytnom i komerčnom priestore, zdravotníctve, hoteloch, bankách, kanceláriách, prosto všade.

Starostlivosť

Každodenná starostlivosť o výrobky z kompozitných materiálov je veľmi jednoduchá. Každý typ povrchu (matný, pololesklý, lesklý) si vyžaduje trochu odlišnú starostlivosť. Pri výrobe drezov sa používa matná úprava. Väčšina nečistôt sa odstráni obyčajnou mydlovou vodou alebo po očistení prípravkom na báze amoniaku.

Povrch pracovnej dosky môžu poškodiť horúce hrnce alebo elektrické spotrebiče. Ak sa nepodarí poškodeniu zabrániť, netreba prepadať panike, pretože poškodená časť povrchu sa dá opraviť. Škvrny po horiacej cigarete sa ľahko odstránia na mieste bežným abrazívnym čistiacim prostriedkom, prípadné škrabance či iné mechanické poškodenia povrchu stačí prebrúsiť. Pri extrémnom zahriatí materiálu sa z jeho molekulárnej štruktúry uvoľňuje voda, čím sa zamedzí vznik horenia; odborníci hovoria, že látka je samozhasínajúca.

Rokmi opotrebovaný povrch materiálu sa jednoducho obnoví priamo na mieste a jeho vzhľad bude rovnaký ako pri novom výrobku. Investícia do kompozitných materiálov je pomerne vysoká, ale vzhľadom na ich vlastnosti a životnosť je porovnateľná s inými materiálmi. Aj dnes môžeme obdivovať inštalácie vyrobené z kompozitov pred dvadsiatimi rokmi.

Kategória: Farby, materiály
Tagy: kompozit materiál
Zdieľať článok

Diskusia