Škola interiérového dizajnu X – Textilné dekorácie okien

21. 01. 2010
Zdieľať

Okno nás od vonkajšieho sveta oddeľuje a zároveň s ním udržuje istú kontinuitu. Spôsob jeho dekorovania patrí pri zariaďovaní interiéru ku kľúčovým momentom – ovplyvňuje totiž charakter tohto prepojenia.

Možností a variácií pri dekorovaní okien je ozaj nepreberné množstvo. Skôr, než začneme, je preto dobré ujasniť si niekoľko dôležitých faktov, ktoré nám pomôžu trochu ich roztriediť a ovplyvnia ďalší výber. Napríklad je potrebné uvedomiť si, na ktorú svetovú stranu je miestnosť orientovaná, koľko svetla do nej počas dňa preniká a aké praktické a estetické požiadavky na textílie kladieme. Bude sa v miestnosti odohrávať spoločenský život rodiny, alebo v nej budeme pracovať či oddychovať? Majú byť záclona alebo záves najmä dekoratívne, alebo zároveň aj funkčné?



Aké sú trendy

Súčasný trend v oblasti bytových textílií by sa dal zjednodušene charakterizovať výrazmi ako jednoduchá ušľachtilosť, vysoká kvalita materiálov a multifunkčnosť; príjemné bývanie by malo byť sviežou kombináciou moderného a tradičného. Zatiaľ čo vybavenie interiéru sa dnes ladí najmä do tmavých tónov, textílie sú farebne omnoho bohatšie. V oboch prípadoch sa pritom rovnako kladie dôraz na luxusné materiály. Minimalistické interiéry mnohých odrádzajú svojou strohosťou a prísne účelovou jednoduchosťou – človek so všetkými svojimi potrebami akoby tu prekážal, doslova rušil harmóniu čistého priestoru. Z dnešného bytového interiéru by však mala vyžarovať útulnosť, pohodlie a prívetivá atmosféra. K tomu môže prispieť rôznorodosť štruktúr a vzorov a najmä farebnosť, ktoré doň vnášajú textílie – útulne pôsobia najmä teplé farby v škále od nugátovej cez béžovú až po oranžové a červené tóny.







Škola interiérového dizajnu X - Textilné dekorácie okien

239774

                  


Škola interiérového dizajnu X - Textilné dekorácie okien

239769





Závesy v prehľade štýlov

S rôznymi štýlmi zariaďovania interiérov súvisia aj materiály, vzory či farby, ktoré ich reprezentujú. Moderný puristický štýl charakterizujú decentné tóny, ako sú čokoládovo hnedá, sivá, béžová a krémová. Kombinuje zemité odtiene s ľadovou modrou a farby lesných plodov s čistými geometrickými ornamentmi a aktuálnou pohyblivou geometriou (op-art). Pri použití jednofarebných látok sa dosahuje zaujímavý efekt aj rôznymi experimentálnymi technikami, ako sú laserové vzory či efekt pokrčenia, docielený napríklad kombináciou s kovovými vláknami. Pre škandinávsky štýl sú typické ľahké, vzdušné závesy v prirodzene pôsobiacich farbách od bielej cez šedú, béžovú a žltú až k decentnej červenohnedej. Bývanie s atmosférou stredomoria vystihujú výrazné farby v spojení s transparentnými materiálmi a vzormi vychádzajúcimi z folklórnych tradícií tejto oblasti. Ovocie, kvety, morská fauna a flóra, to všetko v rafinovaných farebných kombináciách.


Klasický elegantný štýl pôsobí trochu nostalgicky. Využíva luxusné materiály a vzory inšpirované tradičnými anglickými interiérmi, v kolekciách sa prezentujú vyšívané záclony, luxusný hodváb s vypaľovanými vzormi, obojstranné krepy a taft s elegantným leskom. Novinkou sú art deco vzory tlačené na transparentné materiály. Retroinšpiráciu zastupujú výrazne farebné vzory v duchu pop-artu a op-artu, retroštýl osemdesiatych rokov minulého storočia prichádza s komixovou farebnosťou a celá škála týchto námetov sa premieta aj do materiálov slúžiacich na dekoráciu okien.



Moderné materiály

„Výrobcovia dnes dokážu napodobniť ľan a bavlnu tak dokonale, že vôbec nepôsobia umelým dojmom. V porovnaní s prírodnými materiálmi sa pritom lepšie udržiavajú a pri praní a čistení sa nezrážajú. Skvelým a veľmi súčasným materiálom je napríklad polyester,“ hovorí bytová dizajnérka Zuzana Juppeová. Moderné látky vynikajú jednoduchou údržbou, rôzne úpravy ich chránia proti ušpineniu a mávajú aj celý rad ďalších praktických vlastností (napríklad nehorľavú úpravu, čo znamená, že záclona sa v ohni nevznieti, ale iba zoškvarí). Ak máte krásny výhľad a nechcete sa oň pripraviť, odporúča odborníčka zakryť okno jemnou a priehľadnou záclonou z organzy. Kto naopak potrebuje viac súkromia, môže siahnuť po voálových záclonách – sú to zväčša hladké, nie veľmi priehľadné textílie, ktoré môžu byť dekorované tlačenými či vyšívanými vzormi. Miestnosť sa pritom záclonami a závesmi nielen preteplí, ale zlepší sa aj jej akustika. Najmä v moderných minimalistických interiéroch, kde je väčšina stien holých a podlahy sú bez kobercov, záclony nielen zmäkčia ich výraz, ale tiež tlmia odrážajúce sa zvuky. „Na akustiku miestnosti má vplyv aj dĺžka záclon. Záclony s dĺžkou až po zem sú dnes moderné a interiér tak pôsobí jednotným, úhľadným dojmom, a zároveň je v miestnosti viac mäkkých materiálov, ktoré pohlcujú zvuky, a tak je jej akustika príjemnejšia,“ odporúča Zuzana Juppeová.



Diktát osobného vkusu

Pri kúpe nových záclon je múdre brať do úvahy viacero hľadísk, nie len to, že by mali zmierniť slnečné žiarenie či zabrániť nežiaducim pohľadom. Dôležitý je aj osobný vkus. „Človek si má po celodennom zhone doma oddýchnuť, a tak by sa tu mal predovšetkým cítiť príjemne. Preto by ste nemali podriadiť výber len štýlu zariadenia interiéru. Rovnakou mierou sa riaďte aj vlastným vkusom. Doma by ste sa mali obklopiť vecami, ktoré sa vám páčia, skrátka tým, čo je vám príjemné,“ dodáva Zuzana Juppeová.

Kategória: Doplnky Farby, materiály
Tagy: dekorácie okná škola interiérového dizajnu
Zdieľať článok

Diskusia