Zaostrené na maľovanie v interiéri
Steny sú spolu s podlahou skutočným základom interiéru. Výber ich odtieňa by preto mal súvisieť s plánovanou farebnosťou a štýlom zariadenia. Do maľovania sa môžete pokojne pustiť aj sami, stačí dodržať niekoľko pravidiel.
Správny postup
Ak už máte na stenách jednu či viac vrstiev starých náterov, najskôr zvážte, či ich treba odstrániť. Súdržný náter, ktorý sa neolupuje, je dobrou správou. V opačnom prípade je potrebné stenu navlhčiť (štetcom alebo valčekom, najlepšie mydlovou vodou) a náter oškrabať špachtľou alebo škrabkou. Praskliny, ryhy a iné nedokonalosti sa musia zatmeliť. Nasleduje prebrúsenie povrchu a utretie namokro, čím sa stena odpráši.
Ak máte nový byt, príprava je jednoduchá – steny stačí napenetrovať. Penetrácia je potrebná pred každým maľovaním! Je totiž základom úspechu celej ďalšej práce. Jej úlohou je podklad spevniť, zjednotiť jeho nasiakavosť a zabezpečiť, aby farba k stene dobre priľnula. Farebný náter sa bude vďaka tomu dobre nanášať a vytvorí peknú rovnomernú vrstvu.
Na napenetrovanú stenu môžete naniesť farbu, a to v dvoch až troch vrstvách (nové steny a tmavé podklady potrebujú viac vrstiev). Začnite stropom, pokračujte stenami, vždy smerom od okna. Dôležité je dodržať riedenie odporúčané pri konkrétnej farbe. Keď ju nariedite podľa toho, čo „jedna pani povedala“, môže sa stať, že sa bude ťažko rozotierať alebo, naopak, stekať po povrchu.
Šikovný trik
Ak nemáte penetračný náter, stenu môžete napenetrovať aj farbou nariedenou vodou v pomere 1 : 1. I keď vám to možno niekto radil, penetračné napúšťadlo radšej do farby nepridávajte. Viac na www.albapura.sk/tipy-a-rady.
Náležité náradie
K perfektnému výsledku prispieva aj správne náradie. Na kúty a horšie dostupné miesta budete potrebovať užší plochý štetec. Tieto časti natierajte ako prvé, no tak, aby ste nadpájanie robili na ešte mokrom nátere. Na väčšie plochy použite valček so šírkou 18 až 25 cm, na menšie (napr. okolo okien) je lepší malý valček so šírkou 6 až 15 cm. Typ zvoľte podľa štruktúry steny – na hladké povrchy, ako sú sadrové omietky alebo stierky, sa používa valček s nízkym vlasom (4 – 13 mm), aby bola štruktúra náteru čo najjemnejšia. Valček na drsnejšie omietky má na jadre mäkký poťah a potom šitý plyš. Tieto valčeky majú vysoký vlas (18 až 22 mm), vďaka čomu sa dokážu dostať hlbšie do pórov. Zároveň nasajú viac farby a natriete tak nimi väčšiu plochu.
Dobrá rada
Ideálne je nanášať farbu „krížovo“, teda ďalšiu vrstvu vždy kolmo na predchádzajúcu. Medzi jednotlivými vrstvami treba nechať náter dokonale vyschnúť.
Vhodná farba
Typ náteru si vyberajte podľa vlastností. Podstatná je krycia schopnosť, odolnosť proti mokrému oderu, paropriepustnosť a lesk. Podľa krycej schopnosti sa interiérové farby delia do štyroch tried, pričom najlepšie kryjú tie v triede 1. Krycia schopnosť súvisí s výdatnosťou (informáciu o nej nájdete na balení), teda s tým, koľko metrov štvorcových steny namaľujete litrom farby tak, aby ste dokonale prekryli podklad.
Podľa odolnosti proti oderu sa farby rozdeľujú do piatich tried. Trieda 1 znamená najvyššiu odolnosť – namaľovanú stenu môžete aj opakovane umývať. Platí pritom, že čím horšia je odolnosť farby proti mokrému oderu, tým lepšia je jej priedušnosť, teda schopnosť prepúšťať vodné pary. Vyberajte preto nielen podľa rizika znečistenia, ale aj podľa vlhkosti. Paropriepustnú farbu zvoľte tam, kde je potrebné, aby mohli steny „dýchať“, t. j. vlhkosť zo stien voľne prestupovať cez náter. Umývateľná farba je zas vhodná tam, kde by sa vlhkosť zo vzduchu v miestnosti nemala dostávať do stien.
Podľa stupňa lesku môžu byť farby lesklé, pololesklé, matné a hlboko matné. Lesklé sú odolnejšie proti oderu, no ich nevýhodou je, že zvýraznia každú chybičku podkladu. Hodia sa teda na dokonale hladké steny.
DOBRÁ RADA
Ak natierate umývateľnou farbou, znečistené miesta a pracovné pomôcky hneď po skončení práce umyte. Keď totiž farba zaschne, odstránite ju len ťažko a môže sa stať, že vôbec.
PRAKTICKÝ TIP
Nie ste si istí, či miniete všetku farbu? Odlejte si z nej do druhého vedra toľko, koľko predpokladáte, že budete potrebovať. Nenariedená farba vám v dobre uzavretom obale vydrží ešte dlho, možno aj do ďalšieho maľovania. Keď však farbu nariedite a neminiete ju, voda v nej spôsobí, že sa pokazí.
Text: Erika Kuhnová, spolupráca Chemolak
Foto: Chemolak, Isifa, Shutterstock, iStockPhoto
Zdroj: Časopis Môj dom