Hella Jongeriusová – neúnavná výskumníčka

18. 07. 2005
Zdieľať

Hella Jongeriusová je mladá a veľmi talentovaná Holanďanka, ktorá počas desiatich rokov praxe zaujala významné miesto v prevažne mužskom svete dizajnu. Niektorí ju porovnávajú s Gae Aulentiovou, iní dokonca s Charlotte Perriandovou. Jej práca je úplne mimoriadna svojou vnútornou kvalitou, inovačná, charakteristická chuťou miešať minulosť a prítomnosť, remeselné techniky s novými technológiami a znalosti našich predkov s mladíckou modernou. Skrátka chuťou vytvoriť myslenú pomlčku medzi dvoma svetmi: svetom dekoratívneho umenia a dizajnu, oblasťami, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť vnútorne zviazané, ale napriek tomu často o sebe nevedia alebo sebou navzájom dokonca pohŕdajú.

Narodila sa v De Meern v roku 1963. Na Akadémii v Eidhovene vyštudovala textilný dizajn a čoskoro ju pohltilo slávne združenie mladých dizajnérov Droog Design. Stala sa jednou z vedúcich osobností združenia a predovšetkým jednou z niekoľkých členov, o ktorých sa hovorilo i ako o individualitách mimo rámca skupiny. Pustila sa do práce s materiálmi a priemyselnými procesmi, ale čoskoro sa obrátila smerom k remeselným technikám v oblasti keramiky, skla a textilu.
V roku 2000 založila Hella Jongeriusová v Rotterdame svoje štúdio Jongeriuslab, v ktorom tvorí s malou skupinou dizajnérov a priemyselníkov. V súčasnosti vytvára limitované série a v rovnakom duchu sériové produkty pre firmy ako Hermès, Maharam, IKEA alebo Royal Tichelaar Makkum.

Svojrázny rukopis

Jej originalita spočíva v schopnosti spojiť v jednom objekte rôzne techniky a štýly, ktoré by zrejme nikto iný nespájal. Búra zažité zvyklosti. Na keramike kreslí motívy akoby vyšité strojom, alebo plastické strojové šitie prechádza z obrusu na keramiku a zväzuje oba materiály.
Riaditeľka marseillského Centre International de Recherches sur le Verre (Cirva – Medzinárodné centrum výskumu skla) objavila v newyorskej galérii Moss posledné výrobky z ateliéru Helly Jongeriusovej a vyzvala ju, aby v spolupráci s Cirva vytvorila zrkadlo. To sa stalo jedným z exponátov vlaňajšej výstavy zrkadiel v prestížnej parížskej galérii Kréo. Majiteľ galérie Didier Krzentowski nezakrýva svoj obdiv. Viac než talent autorky ho však fascinuje jej svet, taký odlišný od sveta ostatných tvorcov, s ktorými sa vo svojej profesii galeristu stretol. Hella má skutočný a nezameniteľný rukopis. Podľa neho je jedným z výskumníkov, ktorí nepretržite využívajú všetko, čo svet ponúka bez akéhokoľvek a priori.

Keramika a iné

Špecialisti rýchlo ocenili keramické výtvory, realizované so skupinou Droog. Okrem servisu B – set, ktorý začala tvarovo modifikovať, vytvorila Hella Jongeriusová pre Rosenthal keramický taburet. Ten bol pre svoju pôvodne veľkú krehkosť neskôr vyrobený z plsti. Stále ešte v rámci Droog Design urobila revolučný prelom vo vnímaní kúpeľne, keď navrhla farebné silikónové umývadlo pre firmu DMD.

Nábytok

Nábytok tvorí predovšetkým s firmou Cappellini, rôzne prototypy vyrobila aj vo vlastnej réžii. Príkladom je famózna stolička, ktorú nakreslila po návrate z Ugandy, kde mala možnosť študovať tradičný nábytok. Pôvodný prototyp neskôr vylepšila použitím karbónového vlákna pokrytého plsťou, nakoniec plsť nahradila ovčia koža.

Textil

Ďalšia oblasť, v ktorej vyniká jej talent, je textil. Niekoľko kolekcií vytvorila pre newyorský Maharam. Inšpiráciu nachádza uprostred továrne za hluku textilných strojov – jedna z jej kolekcií vznikla ako jednoduchá perforovaná karta žakárového tkáčskeho stavu, ktorú objavila v ateliéri. Diery sú pre stav vedením pri reprodukcii kresby. Inokedy sa inšpirovala perforovaným papierom flašinetu – rad perforácií previedla do série kruhov a bodov.

Expozície a výstavy (vystavapocitace, vystavapocitace1 + karafa)
Dizajnérka Hella Jongeriusová je aj pedagogičkou a riaditeľkou oddelenia Het Atelier eidhovenskej Akadémie dizajnu. Jej diela možno vidieť v mnohých múzeách v Holandsku i vo svete – napríklad v Múzeu krásnych umení v San Franciscu či v londýnskom Múzeu dizajnu. Špeciálnou zákazkou bola výstava My soft office, ktorú zrealizovala pre Múzeum moderného umenia v New Yorku. Predviedla v nej prienik informačných technológii do celej domácnosti.
Vlani sa Hella Jongeriusová stala v Haagu komisárkou výstavy Delft v detailoch. Vybrala stovku exemplárov Gemeentensmuzea a požiadala svojich kolegov – dizajnérov o ich reinterpretáciu. Jeden z nich vytvoril modrého kozmonauta na počesť tradičných figúrok, ktoré sa vyrábali v XVI. storočí, iný zase vestu z porcelánových úlomkov s klasickými motívmi z XVIII. storočia spojených kovovým drôtom. Hella opäť predstavila svoju nekonečnú kapacitu integrovať najrozmanitejšie podnety. Navrhla karafu z bieleho porcelánu inšpirovanú dielom De Paauwa z konca XVII. storočia. Jej medené držadlo je však uchytené plastikovými pútkami, aké sa bežne používajú na zviazanie kartónov.

Ovocie kreativity
Hella Jongeriusová zbiera ovocie svojej kreativity. Vlani dostala veľkolepú ponuku usporiadať výstavu v londýnskom Múzeu dizajnu, vystavovala v rotterdamskom Musée Boymans van Beuningen a v múzeu v Utrechte, v Rotterdame získala Cenu za dizajn. Rok 2004 začala získaním ceny Tvorca roka na parížskom Salóne nábytku. Táto cena, ktorá existuje od roku 1983, sa udeľuje každý rok dizajnérovi alebo architektovi, ktorého realizácie na poli estetiky a techniky sú významné, originálne a novátorské. Tvorcami roka sa už v Paríži stali osobnosti
ako Pascal Mourgue, Philippe Starck, Jean Nouvel, Marc Newson, Christophe Pillet, Ron Arad, Ross Lovegrove, Alberto Meda, Radi Designers, Maarten van Severen, François Bauchet, Ronan & Ervan Bouroullec.
Spravodlivosť výberu je daná voľbou jury a ocenenie sa stáva referenciou na medzinárodnej úrovni. Expozícia Tvorca roka patrí každoročne k magnetom Parížskeho salónu nábytku. I v tomto ohľade bola Hella Jongeriusová úplne výnimočná – svoje objekty úsporne poskladala do malého kamiónu, ako keby tým chcela vyjadriť vlastnú mobilitu a akcieschopnosť. Premiesťovanie po celej zemeguli jej totiž nerobí žiadne problémy.

Kategória: Dizajn Štýl
Tagy: interiérový dizajn jongerius keramika osobnosť štýly bývania
Zdieľať článok

Diskusia