Zdroj: Imrich Š.

Od projektu, cez stavebné povolenie až po realizáciu. Ako som si v Nesvadoch postavil kontajnerový dom

09. 02. 2023
Zdieľať

S manželkou sme dospeli do dôchodkového veku a nakoľko sme obaja veľmi aktívni, začali sme rozmýšľať, čo s voľným časom. V tom čase prišiel náš rodinný známy s nápadom, že v Nesvadoch ponúkajú pozemky na predaj pre rekreačné účely a či to nevyužiť.

V Nesvadoch sa realizuje nová rekreačná oblasť, keďže sú tam výborné termálne kúpele. Rozhodli sme sa, že pozemok pre rekreačné účely využijeme a postavíme si rekreačný dom – malý penzión.

Prečítajte si tiež
Z dvoch prepravných kontajnerov si za jeden deň vytvorili priestor na relax i prácu

Keďže nie som typ, ktorý by doma len tak vysedával, nápad sa mi zapáčil a ihneď som začal premýšľať, ako si dom postavím. Skúsenosti so stavbou domu som už mal zo stavby vlastného rodinného domu.

Prečo kontajnerový dom

Pozemok sa nachádza 50 km od nášho domu a myšlienka na nekonečné cestovanie počas stavby domu ma trochu odrádzala. Hľadal som preto riešenie, ako si celú realizáciu stavby nejako uľahčiť. Na internete ma zaujala téma kontajnerových domov, začal som sa ju podrobnejšie študovať a rozhodol som sa, že si taký dom postavím.

Keďže som vedel, čo chcem, základ projektu som si navrhol sám. So svojím nápadom som išiel za projektantom a predniesol mu svoje predstavy. Našťastie, našiel pre mňa pochopenie a myslím si, že aj pre neho to bola fajn výzva.

Kontajnerový dom Nesvady

Kontajnerový dom Nesvady Zdroj: Imrich Š.

Krok za krokom k výstavbe kontajnerového domu

Stavebné povolenie

Keď som mal projekt v ruke, začal som zháňať kontajnery. Aj keď pod kontajnery netreba spraviť „ deku“ a nevyžaduje sa ani stavebné povolenie,  chcel som sa napojiť na všetky siete. Rozhodol som sa, že kontajnery položím na betónovú platňu a povolenie som tak musel riešiť.

Po získaní stavebného povolenia som objednal štyri 12-metrové kontajnery a práce sa mohli začať.

Hrubá stavba svojpomocne

Najprv sa vyhotovila platňa s inžinierskymi sieťami. Následne sa položili 3 kontajnery na prízemie. Chcel som podkrovnú stavbu, tak sa na stredný kontajner ešte položil štvrtý. Pri uložení prízemných kontajnerov boli vytvorené „medzipriestory“. Tie sa prekryli výrezkami z okien a dverí. Následne sa všetko pozváralo a vytvoril sa kompaktný celok. Dosť dlho trvalo, kým som vyrezal otvory okien a dverí, lebo tých otvorov bolo neúrekom, no už sa rysovala podoba domu.

Izolácia podkrovia v kontajnerovom dome

Izolácia podkrovia Zdroj: Imrich Š.

Okná, dvere, podlahy a zateplenie

Potom prišli na rad montážne práce okien a dverí. A keď som denne videl  progres,  jazdil som na stavbu s nadšením každý deň. Už aj tú vzdialenosť som nakoniec bral ako pozitívum, aspoň som mal počas cesty čas na rozmýšľanie.

Kontajnery som zatepľoval zvonku aj zvnútra, na steny som použil zvnútra sadrokartón, alebo som ich obložil drevom, a z vonkajšej strany bol použitý drevený obklad. Na podlahy som použil palubovku, okná a dvere sú plastové.

Prečítajte si tiež
Chatka z lodného kontajnera vám poskytne príjemné útočisko bez zložitých papierovačiek

Keď prišli na rad odborníci

Celú hrubú stavbu som zvládol sám, iba s pomocou mojej manželky. Na ostatné náročnejšie práce, kde bol nutný certifikát (elektrina, hromozvod, voda, kanalizácia) a na montáž strešnej krytiny som objednal relevantných odborníkov.

Interiér domu

Zariadenie izieb bolo výlučne v kompetencii mojej manželky, je výtvarníčka a má väčší cit pre farby. Dokonca sa nám podarilo vytvoriť v podkroví galériu, kde bude mať manželka vystavené svoje obrazy.

Kuchyňa v kontajnerovom dome

Kuchyňa na prízemí Zdroj: Imrich Š.

V penzióne na prízemí sa nachádzajú 4 malé štúdiá a jeden menší apartmán, v podkroví máme jeden menší a jeden väčší apartmán. Všetky miestnosti na prízemí majú samostatný vchod. Apartmány na poschodí majú samostatné balkóny.

Malý apartmán v kontajnerovom dome

Malý apartmán Zdroj: Imrich Š.

Jedáleň s kuchyňou v podkroví kontajnerového domu

Jedáleň s kuchyňou v podkroví Zdroj: Imrich Š.

Aké faktory komplikovali stavbu

Celá stavba domu trvala 2 roky s určitými prestávkami kvôli pandemickým obmedzeniam a zatvoreným obchodom. Zákaz cestovania mi často kládol polená pod nohy a všetko sa tak naťahovalo. Taktiež mi nepomohlo neustále zdražovanie pohonných hmôt. Ale nič ma neodradilo a išiel som ďalej za svojím snom.

Prečítajte si tiež
Ekologické bývanie vo flexibilnom kontajnerovom dome

Kolaudácia domu

V súčasnosti je dom už skolaudovaný. To bol asi najlepší pocit. Vtedy som si vydýchol, nikto nemal nijaké výhrady, musel som iba doložiť nejaké certifikáty (napr. od kontajnerov). Teraz som v štádiu realizácie okolia stavby a musím povedať, že ma to stále baví.

Bočný pohľad na kontajnerový dom

Bočný pohľad na kontajnerový dom Zdroj: Imrich Š.

Čas ukáže, či to bolo dobré rozhodnutie, ale zatiaľ som spokojný.

Text, foto a realizácia: Imrich Š.

Kategória: Návšteva Vaše tipy
Tagy: kontajnerový dom kontajnery rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia