Aká môže byť maximálna výška mesačnej splátky hypotéky?

Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo v roku 2019 mohlo ísť na splátky až 80 % čistého príjmu žiadateľa, od 1. januára 2020 je to už len 60 % po odrátaní životného minima. Národná banka Slovenska tým chcela zabezpečiť, aby mali dlžníci aj po zaplatení splátok z čoho žiť.

Akú výšku môže dosiahnuť úver?

Správne! Nesprávne!

Výška úveru nesmie prekročiť osemnásobok ročného príjmu žiadateľa. V číslach to znamená, že ak váš čistý mesačný príjem bude za rok 12 000 €, maximálna výška vášho úveru môže byť 96 000 €. Pri mladomanželoch do 35 rokov, ktorí nezarobia viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy, to môže byť až deväťnásobok, teda pri príjme 12 000 € ročne 108 000 €. Ak budete o hypotéku žiadať ako manželia, potom sa vaše príjmy spočítavajú.

Do akej výšky môže dostať žiadateľ financie na nehnuteľnosť od banky?

Správne! Nesprávne!

Banky môžu poskytnúť hypotekárny úver do výška 80 % ceny nehnuteľnosti. Pri dobrých klientoch však dokážu urobiť výnimku a požičať až 100 %, avšak v takomto prípade ide o kombináciu hypotéky a spotrebného úveru.

Aké obmedzenie je pri kúpe bytu z mladomanželskej pôžičky?

Správne! Nesprávne!

Mladomanželská pôžička má svoje výhody, ale rovnako aj obmedzenia. Medzi ne patrí napríklad maximálna plocha, ktorá nesmie byť pri byte v bytovom dome väčšia ako 80 m2 (vrátane balkóna a príslušenstva bytu).

Aká je výška štátneho príspevku pri stavebnom sporení?

Správne! Nesprávne!

Stavebné sporenie je podporované štátom, prostredníctvom štátnej prémie. Tá je aktuálne na úrovni 2,5 % zo všetkých vkladov, ktoré sporiteľ realizuje v danom kalendárnom roku, maximálne však vo výške 70 €.

Aká je výška tzv. W-prémie, ktorú sporiteľom počas celého sporenia garantuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa?

Správne! Nesprávne!

Popri štátnej prémii môže sporiteľ získať pri prémiovom sporení tzv. W-prémiu vo výške až 4,2 % z každoročného vkladu, ktorú sporiteľom počas celého sporenia garantuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa.

Stavba alebo kúpa domu či bytu – viete, kde na to vziať?
Ak plánujete požiadať o hypotéku alebo si založiť stavebné sporenie, odporúčame vám tejto téme sa trošku viac povenovať alebo osloviť odborníka.

Shutterstock_688528336

Niečo viete, no ak pôjde do tuhého, radšej si informácie overte.

Shutterstock_684447424

V problematike sa vyznáte, gratulujeme.

Shutterstock_684446995