20. 07. 2009
Zdieľať

Teplotné štatistiky – počet slnečných dní počas roka, priemerné teploty, nadmorská výška aj zemepisná poloha – sú zvyčajne najčastejšími argumentmi na zastrešenie vlastného vonkajšieho bazéna. K týmto dôvodom sa však pridávajú – a možno aj prevažujú – dôvody rýdzo praktické. Zastrešený bazén sa lepšie udržuje a voda v ňom dlhšie ostáva teplá, vďaka čomu sa šetrí energiou na jej ohrievanie.

Podľa výrobcov bazénového zastrešenia možno jeho využitím získať v priemere o 10 °C vyššiu teplotu vody v porovnaní s nezakrytým bazénom. Okrem už spomenutých výhodách je nevyhnutné pripomenúť aj zvýšenú mieru bezpečnosti, keďže pevne zakrytý bazén chráni pred nehodou deti aj domáce zvieratá. Zastrešenie chráni aj proti UV žiareniu, a tak minimalizuje riziko vzniku rakoviny kože.
 

Bazénový kabriolet


Bazén pod strechou

208864

Odporcovia bazénových zastrešení najčastejšie argumentujú nevyhnutnosťou dodatočnej, nie celkom zanedbateľnej investície. V tomto prípade však záleží na konkrétnej ponuke výrobcu, na zvolenom riešení aj materiáli a, samozrejme, aj na veľkosti a tvare bazéna. Vyššiu cenu kompenzujú už spomenuté úspory nákladov na ohrev vody a predĺženie kúpacej sezóny. Aj vstupná investícia do samotného bazéna sa – v psychologickej rovine – vyplatí skôr, ak budete bazén využívať takmer o mesiac dlhšie než jeho nezastrešený variant.

Druhý argument – jednoduchšia údržba – vyvracajú zástancovia bazénových kabrioletov využitím lacnejších plachiet a lamelového zakrytia. Obidva varianty pomáhajú riešiť úniky tepla hladinou (najmä v nočných hodinách), ochránia aj pred nečistotami. Nevýhodou je však neľahká manipulácia (každý, kto sa pokúšal zložiť plachtu z bazéna po nočnej letnej búrke, vie, o čom hovorím) a napokon aj skutočnosť, že pri manipulácii s plachtou či lamelami väčšina zachyteného lístia, trávy alebo hmyzu aj tak skončí v bazéne… Navyše, ani jedno z riešení neumožňuje využívať bazén počas nepriaznivého počasia. Oprávnenejším protiargumentom je estetická a priestorová námietka. Pri všetkej úcte k dizajnérom zastrešenia – ich dielo pôsobí na záhrade zväčša ako cudzí prvok. Aj keď niektoré typy možno premiestniť, vždy treba nájsť pre teleskopické zastrešenie dosť miesta v inej časti záhrady. Esteticky najmenej rušivé je ultranízke zastrešenie – rodinný turnaj vo vodnom póle si však v takomto bazéne nezahráte.

Vyhotovenie a materiály


Bazén pod strechou

208842

Najčastejšie sa stretávame s konštrukciou z posuvných segmentov vyrábaných z hliníkových profilov (typické s rozmermi s priemerom 40 x 52 alebo 40 x 70 mm). Profily sú dimenzované tak, aby ostali pevné aj pri ich tvarovaní a ohýbaní. Pevnosť profilov umocňujú priečne výstuhy nosných ramien. Výrobcovia ponúkajú takmer kompletný farebný vzorkovník RAL, čiže farbu podľa výberu zákazníka. Pretože je konštrukcia v častom kontakte s vodou, prípadne sa predpokladá jej využitie vo vlhkom prostredí, sú všetky použité materiály vrátane spojovacích z nekorodujúcich materiálov (hliník, antikoro). Na výplne sa najčastejšie používajú rôzne typy dutinkového polykarbonátu (napríklad známy Lexan, zvyčajne s hrúbkou 10 mm) alebo kompaktného akrylátu, ktorý predstavuje drahší, zato pevnejší a dizajnovo čistejší variant. Niektorí výrobcovia ponúkajú za príplatok aj povrchovú úpravu No drop, ktorá odpudzuje vodu. Spoje sú utesnené gumou a výrobcovia riešia i odvod koncentrátu konštrukciou mimo výplne, predovšetkým pre možné ohrozenie mrazom v zimných mesiacoch. Na zákazku sa budujú aj zastrešenia s výplňou z organického skla s hrúbkou 4 mm. Výhodou tohto inak podstatne drahšieho riešenia sú jeho výrazne lepšie tepelnoizolačné vlastnosti.
 

Výhody zastrešenia bazénov
• predĺženie kúpacej sezóny na sedem mesiacov v roku
• zníženie výdajov na údržbu a vykurovanie
• minimálne tepelné straty pri nočnom ochladení
• ochrana detí a zvierat pred nehodami
• v prípade kombinácie s vykurovaním možnosť kúpania aj v zime alebo počas nepriaznivého počasia

Typy zastrešenia

Základné rozdelenie rozlišuje zastrešenie nepodchôdzne (nízke) a podchôdzne. Nepodchôdzne zastrešenie predstavuje lacnejší variant. Konštrukcia je vysoká 1 až 1,5 m, takže vzhľadom na  nižšiu výšku týchto modelov sa možno s neodsunutou konštrukciou kúpať iba s určitým obmedzením. Vyšší variant je vhodný zvlášť pre rodiny s deťmi, ktoré na vodné hry priestor bezpodmienečne potrebujú.
Druhý spôsob delenia je podľa mechaniky posuvu. Prevládajú koľajnicové a bezkoľajnicové systémy, na trhu sa objavujú aj ďalšie typy, napríklad výsuvné zastrešenie.

Koľajnicové zastrešenie


Bazén pod strechou

208858

Tradičné koľajnicové zastrešenie využíva na posuv koľajnice zabudované v blízkosti okraja bazéna. V týchto koľajničkách sa pohybujú teleskopické výsuvné dielce (najčastejšie oblúkového tvaru). Pohyb v stabilne uchytenej dráhe zabezpečujú polyamidové kolieska, ktoré môžu byť podľa typu koľajiska uložené buď v antikorovom náboji, alebo vo dvoch antikorových ložiskách. Vysoká flexibilita zastrešenia umožňuje tiež odsunutie všetkých segmentov na obe strany, prípadne až za plochu bazénu, kde nikomu neprekážajú. Na trhu sú k dispozícii tak jednokoľajnicové, ako aj dvojkoľajnicové typy.
Koľajnice možno namontovať i dodatočne, a to na takmer akýkoľvek bazén. Šírku podkladu tvorí šírka koľajiska s pridaním najmenej 5 cm na každej strane. Problémom môže byť nespevnený podklad, napríklad dlažba uložená na kamenive – vplyvom dažďov totiž hrozí, že sa dlažba prepadne a pri silnejšom nárazovom vetre sa konštrukcia môže uvoľniť. Toto tradičné riešenie je stálicou na trhu, pretože je spoľahlivé a osvedčené. Montáž nie je taká časovo náročná – zastrešiť bazén možno za niekoľko hodín, maximálne dní. Nevýhodou tohto riešenia sú ale spomenuté koľajničky. Starostlivosť o ne predstavuje ďalšiu povinnosť popri nie ľahkej údržbe bazéna.

Bezkoľajnicové systémy


Bazén pod strechou

208854

Postupne sa čoraz väčšmi presadzujú aj takzvané bezkoľajnicové riešenia. Jednotlivé segmenty, ktoré sa teleskopicky skladajú do seba, majú kolieska, ktoré zabezpečujú pohyb strechy priamo po dráhe – bez koľajníc. Pri dobrom počasí možno takýto systém uložiť na pokojnom mieste záhrady a vychutnávať si ničím nerušený priestorový a pohľadový komfort nezastrešeného bazéna.
Unikátny systém predstavuje zastrešenie vhodné najmä pre nadzemné alebo iba čiastočne zapustené bazény. Tento typ zo všetkého najviac pripomína stanovú konštrukciu – výplň pružnej konštrukcie tvorí textília v kombinácii s plastom.

Novinkou na trhu je výsuvné riešenie. Koľajnice položené na podklade nahradili stĺpy, akýsi vertikálny variant koľajníc. Nosnosť krytu je 85 kg na 1 m2. Výhodou je, že ak sa odkryje bazén, systém vôbec neprekáža na trávniku, takže nehrozí nebezpečenstvo úrazu. Vodnú plochu možno využívať celú, bez akéhokoľvek obmedzenia. Strecha sa zdvíha pomocou sústavy oceľových lán do výšky približne 2,5 m. Nie je potrebná hrubá sila, všetko funguje pomocou elektromotora na diaľkové ovládanie.

Príslušenstvo


Bazén pod strechou

208860

Aj keď je zastrešenie bazéna posuvné, výrobcovia odporúčajú doplniť ho dverami. Ich výhodu oceníte, najmä ak chcete využívať bazén počas zlého počasia. Typ a umiestnenie závisí od typu konštrukcie, tvaru bazéna, výške bazénového lemu a podobne. Najbežnejšie typy sú pántové, posuvné (bočné aj čelné), zásuvné alebo lomené čelo. Štandardne majú šírku 800 mm, prípadne (pri bočných posuvných) je ich šírka vymedzená šírkou segmentu. Výber dvier je vhodné konzultovať s výrobcom – ich funkčnosť je totiž do značnej miery podmienená práve umiestnením; každé dvere majú svoje špecifiká. Doplnkový komfort potom predstavuje napríklad diaľkové ovládanie. Jeho štandardom je dotykový snímač, ktorý umožňuje zastavenie pohybu pri náraze na prekážku. V ponuke výrobcov sú tiež súmrakové stmievače, dažďové senzory a vnútorný termostat.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.
 

Kategória: Záhrada a exteriér Záhradné stavby
Tagy: bazén zastrešenie
Zdieľať článok

Diskusia