Do akých nádob zasadiť rastliny?

Do akých nádob zasadiť rastliny?

11. 10. 2010
Zdieľať

O druhoch rastlín vhodných na pestovanie v obmedzenom priestore nádob, substrátoch, výžive a závlahe nájdete dostatok rád v mnohých publikáciách, menej často však už narazíte na rady týkajúce sa vzhľadu tejto nerozlučnej dvojice.


Stromčeky
Stromčekovité rastliny vyzerajú najlepšie vo vyšších (kvôli stabilite), ale jednoduchých nádobách, ktoré svojím tvarom stromček vhodne doplnia a vyvážia. Netreba zabudnúť na to, že stromček je už sám o sebe dosť výrazným prvkom, preto nebude vyzerať dobre vo výraznej nádobe, ktorá na seba tiež upriamuje pozornosť.Do akých nádob zasadiť rastliny?

287760


     Nevhodné typy nádob pre stromčekyDo akých nádob zasadiť rastliny?

287736


       ibištek,             fuksia,              oleander,                lantana,                    olovník,                     previsnutá vŕbaDo akých nádob zasadiť rastliny?

287760


    Nevhodné sú hlavne tvarovo výrazné typy stromčekových rastlín.Do akých nádob zasadiť rastliny?

287736


        brečtan,      ďatľovník, brečtan,   palmička nízka či palma konopná,       brečtan, durman,                    georgíny 


Umiestnenie výrazných nádob
Niektoré nádoby sú samy osebe také výrazné, že im musíte prispôsobiť okolitý priestor – je to síce postup trochu opačný, ale možný. Často sú to masívne nádoby (pôvodne kamenné, dnes aj z iných materiálov), ktoré naše konzervatívne oko najradšej vníma stroho a symetricky zasadené do architektonicky poňatých partií záhrady. Výsadba tu hrá iba druhoradú, doplnkovou úlohu.Do akých nádob zasadiť rastliny?

287772


Do akých nádob zasadiť rastliny?

287773

Túto kompozíciu charakterizuje strohá symetria, jasná dominanta, a bielo – modro – zelená farebnosť. V postranných nádobách sú vysadené tvarované krušpány (buxus), uprostred juka a modrý železník. Biele hrantíky celkom jednoduchého tvaru dobre doplní veľkokvetý bieloružový plamienok, fontána uprostred dáva kompozícii zmysel.


Skupina rôznych nádob
Tu si už treba všímať vzájomný súlad tvarov nádob a rastlín. Ak nemáte vrodený cit pre harmóniu, pre začiatok kombinujte jednoduché tvary. V malom počte sa jednoduchšie rozmiestni nepárny počet črepníkov, začnite preto s tromi, maximálne piatimi nádobami, z ktorých je najviac jedna zložitejšia, dominantná či výraznejšia. Samozrejme, lepšie vyzerajú vedľa seba nádoby z rovnakého materiálu, hoci aj odlišnej farby. Prírodné materiály sa kombinujú jednoduchšie ako umelé, s nádobami výrazných farieb je práca ťažšia.
S rastlinami je to podobné – k jednej výraznej zasaďte už iba doplnkové, nenápadné. Rôzne odchýlky môžete rastlinami aj zladiť a zjednotiť – napríklad ak do rôznych nádob vysadíte rovnaký druh rastliny a naopak. Pomôžu vám tiež rôzne kultivary rovnakého druhu, ktoré majú napríklad rovnaké listy, ale inú farbu kvetov. Tá môže byť hoci opačne vystriedaná s farbou nádob.
Ani s jednoduchosťou sa to však nesmie prehnať. Aby celá zostava nebola príliš fádna, zaujímavá odchýlka je vítaná. Musí však ešte stále ladiť, nie „kričať“. Že je to príliš zložité? Ale nie je. Určite vám pomôžu obrázky.Do akých nádob zasadiť rastliny?

287771


Do akých nádob zasadiť rastliny?

287770

Zostava troch jednoduchých nádob, kde sa uplatní opakovanie. Určujúca je miska vyzdvihnutá na nenápadnom podstavci, vo dvoch doplňujúcich nádobách sa samostatne opakuje rovnaký druh rastliny, ktorý je hore kombinovaný. (Trávu pripomínajúce chlorofytum, biela a ružová netýkavka). Ak vysteliete prútený kôš fóliou (naspodku ju najskôr pretiahnite cez dno, až potom prestrihnite), bude z neho pekná nádoba na vysadenie. Má vidiecky šmrnc a dobre vynikne s bohatou výsadbou, ale aj osiaty jedným druhom rastlín. Na obrázku sú obyčajné margaréty, vertikálu v pozadí tvorí prútená treláž. Na doplnenie stačia už len jednoduché nádoby a rastliny.Do akých nádob zasadiť rastliny?

287762


Farbou, tvarom, veľkosťou aj výsadbou – skrátka, celkovo výrazná nádoba môže byť v skupine iba jedna. Dopĺňajú ju dve nádoby jednoduchého tvaru, ktoré s ňou ladia farbou rastlín (modré fialky a modrosivý ovsíkovec).


ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: architekt záhrada
Zdieľať článok

Diskusia