Zdroj: iStock

Čo urobiť s orechovým lístím a ako pomôcť trávniku aj bez hrabania? 7 tipov, ako naložiť s opadanými listami

14. 11. 2023
Zdieľať

Hrabaniu opadaného lístia na záhrade či dvore sa po čas jesene zrejme nevyhnete. Ak je mokré, rozkladá sa a hromadí sa na zemi, bráni preniknutiu vzduchu a svetla na trávnik. Jeho odpratávanie preto pomáha nielen vytvárať vizuál udržiavanej záhrady, ale zabraňuje aj chorobám trávnika z nedostatku vzduchu či svetla. Ak totiž lístie zhnije a tráva pod ním zožltne, na jar sa budete musieť pustiť do opravy lístím napáchaných škôd.

Zber opadaného lístia má pritom mnoho benefitov a je tiež ekologický. Jeho spálením by ste nielen znečistili ovzdušie a znepríjemnili život susedom, ale aj prišli o cenné látky, ktoré sú v ňom obsiahnuté. Využite ho preto naplno, aby vašej záhrade prinieslo čo najviac úžitku.

Zamierte s ním do kompostu

Lístie zo stromov je materiál s vysokým obsahom uhlíka, ktorý je dôležitou zložkou pre vznik kompostu. Stačí, ak ho v kompostovacom zariadení striedate s vrstvou bežnej zelene, akou je napríklad tráva či zvyšky ovocia alebo zeleniny, a túto zmes necháte počas zimy odležať. Kompostu však treba dodávať kyslík, raz za čas ho preto poobracajte a prevzdušnite.

Ide o praktickú voľbu spomedzi spôsobov recyklácie opadaného lístia. Výsledný produkt, teda kvalitnú a sypkú zeminu, využijete na jar vo svojej záhrade.

Jesenné javorové lístie v kompostéri.

Opadané lístie môžete premeniť na kvalitný kompost. Nezabudnite ho však počas zimy prevzdušňovať. Zdroj: iStock

Čo s orechovým lístím?

Orechové lístie sa bežne do kompostu nedáva, záhradkári ho skôr pália alebo vyhadzujú. V spoločnosti totiž panuje mýtus, že pod orechom nič nerastie, a preto ani jeho lístie nie je vhodné do kompostu. Údajne obsahuje látky, ktoré bránia rastlinám v raste a je tiež kyslé. Aká je však skutočnosť?

Prečítajte si tiež
3 základné pravidlá kvalitného kompostu. Vytvorte si ho, aj keď so záhradou iba začínate

Orechové lístie sa rozkladá dlhšie ako ostatné druhy. Deje sa tak prirodzene pod stromom, preto sa môže pokojne nechať aj v kompostéri. Uvoľňovanie trieslovín spôsobuje jeho kyslosť, ktorá je vhodná pri niektorých druhoch rastlín, má tiež antibiotické účinky a okrem baktérií bráni vzniku plesní, vírusov aj húb. Využijete ho ako kompost pre cibuľu, červenú repu, mrkvu, kukuricu, ale aj slivku, broskyňu či melón. Naopak, prekáža rastu a vývoju paradajok, papriky, zemiakov, uhoriek, jabloní, čučoriedok a černíc.

Orechové lístie s orechami na tráve.

Medzi záhradkármi panuje mýtus, že orechové lístie sa nekompostuje. Opak je pravdou, akurát pri tom platia trocha iné pravidlá.

Ako kompostovať orechové lístie?

Lístie z orecha kráľovského najprv posekajte na malé kúsky, napríklad po ňom prejdite kosačkou so zberným košom. Dbajte na to, aby bolo lístie suché. Do kompostéra dajte jeho malé množstvo, ktoré zmiešate so zeleným materiálom (napríklad tráva či bio odpad). Orechové lístie môže tvoriť 30% hmotnostného pomeru obsahu kompostéra, zvyšok musí byť zložený z iných zdrojov. Zmes počas celého procesu niekoľkokrát premiešajte. Ideálne ho použite po šiestich mesiacoch od pridania orechových listov.

Náš tip

Ak chováte doma sliepky, ktoré vedia potrápiť parazity, pridaním pár drvených orechových listov do kurína ich pred nimi ochránite. Odporúča sa ich použiť aj ako preventívne riešenie.

Vytvorte z lístia mulč

Okrem kompostovania je ďalšou možnosťou, ako naložiť s opadaným lístím, jeho použitie na mulč. V tomto prípade môžete listy buď nasekať, podrviť drvičom záhradného odpadu, alebo po nich prejsť kosačkou. Menšie kúsky sa totiž rýchlejšie rozložia v pôde.

Prečítajte si tiež
Najkrajšie kvitnúce stromy do záhrady, ktorým na kráse neuberie ani jeseň či zima

Mulč potom môžete použiť na záhony kvetov alebo na stromy, kam ho položíte v dostatočnej vrstve. Správne množstvo mulču zabezpečí zadržiavanie vlhkosti, obmedzí vznik buriny a udrží vhodnú teplotu pôdy. Čerstvý mulč však klaďte v tenkej vrstve, hrubá by totiž mohla začať hniť. Ten najlepší pripravíte z lístia bukov, dubov, liesky alebo lipy. V záhrade však počítajte s možným zvýšeným výskytom hlodavcov, prípadne slimákov.

Náš tip

Ak mulčujete ovocné stromy, neprikladajte materiál tesne ku kmeňu. Nechajte pri ňom aspoň päťcentimetrovú medzeru, inak stromček začne s vytváraním rosných korienkov. Ak sa včas neodstránia, začnú fungovať ako hlavné korene, ktoré časom spolu s hlavným koreňom zakrpatejú a odumrú.

Ruky držiace mulč.

Z lístia dokáže vzniknúť hodnotný kompost aj mulč. Zdroj: iStock

Vložte ho do vriec

Pri väčšom objeme lístia, ktoré nespracujete celé na kompost, prípadne ma mulč, ho jednoducho vložte do plastových vriec. Lístie premiešajte aj so zelenými zvyškami trávy, ovocia či zeleniny. Pamätajte si, že obsah vriec treba pravidelne pretrepať, tak ako v prípade kompostu. Vrecia s lístím skladujte na suchom a chladnom mieste.

Keď sa ich obsah napokon rozloží, poslúži vám ako substrát na sadenice kvetov alebo aj izbových rastlín. Vzniknutá listová zmes bude vo výsledku sypká a mierne kyslá a hodí sa aj na pestovanie kvetov s jemnými koreňmi (napr. begónií).

Upratovanie lístia do igelitového vrecka.

Lístie môžete vložiť aj do vriec, v ktorých sa po čase rozloží. Zdroj: iStock

Zakryte ním okrasné kry alebo kvetiny

Ak si lámete hlavu nad tým, ako vaša okrasná záhradka prezimuje, už to nemusíte robiť. Opadané lístie, ktoré je dostatočne suché, použite práve tam. Hodí sa vo forme podstielky k ružiam, chryzantémam či hortenziám. Aj v tomto prípade však platí, že lístie je potrebné najprv posekať na menšie kúsky. Vzniknutým materiálom ochránite napríklad aj rastliny v kvetináčoch či cibuľoviny.

Dobrá rada

Použité lístie na jar z rastlín odstráňte, aby neskôr nezhnili.

Pokoste lístie na trávnik

Ak ste ešte nestihli pokosiť trávnik pred príchodom zimy a nechce sa vám ani hrabať lístie, môžete zabiť dve muchy jednou ranou. Listy, ktoré ležia na trávniku posekajte na jemné kúsky kosačkou. Zvlášť tak učiňte, ak sa vám v záhrade rozrastá mach, lebo mulčovanie zabráni tomu, aby sa ďalej množil. Nehovoriac o živinách, ktoré ním pôde dodáte.

Prečítajte si tiež
Príprava trávnika na zimu: Kedy pokosiť posledný raz a čomu sa vyhnúť, aby ho mráz nepoškodil?

Použite ho ako zdroj potravy pre zvieratá

Uvažovali ste niekedy nad tým, že lístie necháte na kôpke v záhrade pri plote či v odľahlejších kútoch? Pre niektorých živočíchov, napr. ježkov, je totiž dôležitým zdrojom potravy. Na oplátku vám zas oni pomôžu zbaviť sa škodcov či iného hmyzu.

Ježko v prírode.

Lístie je vhodnou potravou pre ježkov – užitočných pomocníkov. Zdroj: iStock

Premeňte listy na umenie

Pokojne si zoberte niekoľko suchých listov domov a pri troche fantázie a šikovnosti z nich vytvorte efektné dekorácie. Môžete tak napríklad vyrobiť veniec prilepením listov na polystyrénový kruh, alebo svietnik zo skla, pričom svetlo sviečky bude presvitať práve cez ne. Prípadne si vezmite na pomoc deti a spoločne listy nafarbite vodovými alebo temperovými farbami, ktoré potom odtláčate na papier. Fantázii sa predsa medze nekladú.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: kompostovanie listnaté stromy mulčovanie
Zdieľať článok
Kompostovanie v chlade a zime? Takto udržíte rozklad kompostu v každom počasí!Urob si sám

Kompostovanie v chlade a zime? Takto udržíte rozklad kompostu v každom počasí!

Ako zrecyklujete starú zeminu z kvetináčov, aby ste ju znovu mohli použiť? Je to jednoduché a naviac aj ušetríte!Urob si sám

Ako zrecyklujete starú zeminu z kvetináčov, aby ste ju znovu mohli použiť? Je to jednoduché a naviac aj ušetríte!

Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívaťZáhrada

Kávová usadenina ako riešenie na všetko? 5 dôvodov, prečo ju v záhrade nepoužívať

Neurobte pri výsadbe chybu! 10 tipov, ako na jeseň úspešne sadiť rastliny a stromyZáhrada

Neurobte pri výsadbe chybu! 10 tipov, ako na jeseň úspešne sadiť rastliny a stromy

Diskusia