Zdroj: Erkki Makkonen/Shutterstock

Dajte zbohom hrboľatému trávniku a jamám, kde sa drží voda! Takto si dvor dokážete vyrovnať i svojpomocne (postup)

14. 05. 2024
Zdieľať

Dvor je ideálny na hranie hier, grilovanie alebo jednoducho relax. Má však aj dôležitú funkciu, ktorá sa týka odvodnenia. Ak nie je správne upravený či vyrovnaný, voda z dažďa alebo topiaceho sa snehu môže preniknúť až k základom domu. Nerovný dvor tak nepredstavuje len estetický problém, ale nesie so sebou aj možné riziko.

Dosiahnuť ideálny a rovný trávnik môže vyžadovať trocha trpezlivosti a fyzickej práce. Ide však o projekt, ktorý s niekoľkými bežnými domácimi nástrojmi a správnou zmesou pôdy zvládnete svojpomocne a dvoru tak vrátite stabilný povrch.

Pohľad na dvor s pokosenou trávou.

Pokiaľ vás trápia len menšie nerovnosti, zvládnete ich urovnať aj bez profesionálov. Zdroj: Shutterstock

Výhody vyrovnania dvora

Nerovnomerný povrch iba zriedka spôsobuje krátkodobé problémy. Vyrovnanie dvora pieskom alebo zeminou však poskytuje dlhodobé výhody, ktoré by ste mali pred úpravami zvážiť.

Sú to napríklad:

  • zlepšená drenáž, čiže lepšie odvodnenie, ktoré má za následok redukciu oblastí, kde sa zdržiava dažďová voda. Stojatá voda totiž láka škodcov či komáre a rovnako sa môže pričiniť o vznik plesňových chorôb trávnika.
  • jednoduchšie kosenie za kratší čas:  nemusíte viesť kosačku po nerovných miestach, kde tráva rastie do rôznych výšok.
  • väčšia bezpečnosť pri hrách a iných aktivitách: nerovný povrch je plný poklesov či vyvýšených miest, pri ktorých hrozia pády. Rovnako ovplyvňujú príjazdové cesty vytváraním povrchu, ktorý môže poškodiť auto.
  • lepší celkový vzhľad a zdravie trávnika
  • predchádzanie škodám – nerovnosti na trávniku môžu znížiť hodnotu domu hromadením prebytočnej vody, ktorá sa môže dostať až k jeho konštrukcii.

Prečítajte si tiež
Príprava trávnika na zimu: Kedy pokosiť posledný raz a čomu sa vyhnúť, aby ho mráz nepoškodil?

Kedy je na vyrovnanie dvora vhodný čas?

Vyrovnávanie trávnika by sa malo uskutočniť počas obdobia, v ktorom nehrozia prudké zmeny teplôt, veľké suchá či prívalové dažde. Ideálnym obdobím je jar, keď sa zvyšuje rýchlosť rastu trávy a pôda je po zime ešte mierne vlhká. Vtedy s ňou bude i jednoduchšia manipulácia, ako keby bola suchá či naopak premočená. Ak by ste k tomuto kroku pristúpili po silných zrážkach, riskujete dokonca eróziu pôdy.

Pohľad na rovný trávnik pri západe slnka.

Trávnik je ideálne vyrovnávať v čase, keď nehrozia ani netrvajú veľké horúčavy, suchá ani prívalové či vytrvalé dažde. Zdroj: Shutterstock

Pred začatím projektu

Najprv pokoste trávnik na dvore nakrátko, vyhnite sa však jeho skalpovaniu. Napokon je potrebné zachovať trávu v oblastiach, ktoré sa majú vyrovnať. Tiež skontrolujte, či sa v nich nehromadí plsť. Ide o zmes živého a odumretého rastlinného materiálu pri stonkách trávy. Na jej odstránenie použite vertikulačné hrable či vertikulátor. Niekoľko dní predtým, než plánujete dvor vyrovnať, trávnik zalejte, aby zem nebola až príliš tvrdá či suchá. Dávajte však pozor i na preliatie.

Prečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik na problematických miestach. Čím ho nahradiť, keď sa mu nedarí a ako sa zbaviť machu?

Ak má váš dvor problém so zadržiavaním vody, hlavné je zistiť zdroj, odkiaľ pochádza. Hoci stojatá voda môže byť rýchlym indikátorom problému s nerovným dvorom, tento príznak nie je vždy prítomný. Nerovnosť môžete určiť jednoduchým meraním úrovne dvora pomocou vodováhy alebo drevených kolíkov a natiahnutej šnúry. Ak túžite po presnejšom zameraní nerovností, na trhu sú dostupné aj nivelačné prístroje. Do tých je však nutné investovať i niekoľko stoviek eur.

Muž meria rovnosť trávnika vodováhou.

Drahé prístroje odmerajú nerovnosti presnejšie, ale pokiaľ váš dvor nie je príliš členitý a nerovnosti nie sú veľmi veľké, postačia vám aj obyčajné nástroje, aké zrejme už máte doma. Zdroj: Shutterstock

Naša rada

Nasledujúci postup sa hodí na vyrovnanie menšieho dvora či časti trávnika. Pri väčšej rozlohe a tiež hlbších či vyšších nerovnostiach, je lepšie zavolať si na pomoc odborníkov, ktorí pracujú s potrebným vybavením.

Postup pri vyrovnávaní dvora

Budete potrebovať

  • hrable
  • metlu
  • hadicu
  • lopatu
  • fúrik
  • piesok
  • ornicu
  • kompost
  • semeno trávy
  • záhradné rukavice
  • vodováhu
  • kolíky
  • nitky

Prečítajte si tiež
Chcete vynoviť trávnik? Zisťovali sme, či sa oplatí výsev alebo trávny koberec

Detail na hrable na zemi.

So zarovnaním plochy vám pomôžu i hrable. Na väčšie plochy odporúčame použiť záhradný valec. Zdroj: Shutterstock

Postup

  1. Najprv posúďte potreby svojho dvora a určte si, aký plán vyrovnávania budete potrebovať. Pôjde o vyplnenie priehlbín, zredukovanie vyvýšených plôch alebo vyrovnanie terénu? Označte si preto dané oblasti pomocou kolíkov. Tie umiestnite do rohov obvodových plôch, ktoré chcete vyrovnať. Medzi kolíkmi potom napnite nitky tak, aby boli umiestnené vodorovne. Viete nimi zmerať úroveň dvora.
  2. Pripravte si zmes, ktorou priehlbiny vyplníte. Pôdu s vysokým obsahom ílu najlepšie ošetríte pieskom a kompostom. Hlinitú a jemnú pôdu upravíte pomocou rovnomernej zmesi ornice a kompostu. Na ostatné typy vám pomôže vyvážená zmes z dvoch dielov ornice, dvoch dielov piesku a jedného dielu kompostu. Pri väčšom množstve opráv zmiešajte zmes vo fúriku.
  3. Na vyznačených miestach odstráňte existujúcu trávu lopatou. Kopte asi do hĺbky piatich centimetrov, prípadne dostatočne hlboko na to, aby ste zachytili trávu aj s koreňmi. Lopatu posuňte smerom dole a kopte čo najrovnomernejšie. Trávu odložte nabok.
  4. Teraz pridajte zmes pôdy a naplňte ňou priehlbinu. Na vyhladenie miesta použite zadnú časť hrablí. Trávu, ktorú ste odstránili, položte späť na vrch. Pripravte si semená trávy, ktoré rozsypte do všade tam, kde zelený porast chýba.
  5. Ak chcete vyrovnať hrbolčeky na dvore, vykopte prebytočnú pôdu, kým nebude na úrovni ako okolitá oblasť. Miesto ešte udupte, aby ste zabránili neskoršiemu usádzaniu zeme a tvoreniu nových nerovností. Vykopanú trávu uložte naspäť na miesto. V prípade dier postupujte rovnako. Vykopte pôdu okolo nich, otvory vyplňte zmesou pôdy a vráťte trávu na miesto. Ak by ste otvory iba zasypali zeminou, po čase by sa zmyla.
  6. Zvyšnú zmes pôdy ešte rovnomerne naneste po dvore pomocou hrablí či metly. Postačí vrstva vo výške maximálne centimeter na celú plochu trávnika.
  7. Trávnik mierne polejte pomocou záhradnej hadice. Voda pomáha zmesi usadiť sa v pôde a vyplniť vzduchové bubliny. Ďalšie dni pravidelne zavlažujte a v prípade potreby doplňte ešte niektoré miesta pôdnou zmesou.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: mach v trávniku trávnik výsev trávnika zakladanie trávnika
Zdieľať článok
Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?Záhrada

Príroda sa už naplno prebúdza. Aké práce v okrasnej záhrade nás čakajú v apríli?

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásadZáhrada

6 krokov k novému trávniku svojpomocne: Stačí dodržať správny postup a niekoľko zásad

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosťZáhrada

Máte v záhrade tieto okrasné rastliny? Počas júna budú vyžadovať vašu pozornosť

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Diskusia