Zdroj: Filip Šlapal

Novostavba vo dvore pamiatkovo chráneného domu? Ako navrhnúť moderný dom, aby nerušil historické okolie

27. 03. 2022
Zdieľať

Postavenie nového domu vo dvore, alebo v záhrade staršieho, bolo a stále je spôsobom, ako zabezpečiť generačné bývanie pre dve či viac rodín na jednom pozemku. V prípade novostavby v Novom Meste na Morave však bola realizácia tejto základnej idey podstatne komplikovanejšia, pretože dom, pri ktorom mala novostavba vyrásť, je historickým meštianskym domom. A nielen to, je to pamiatkovo chránená stavba. Ako sa s týmto zadaním pohrali architekti z ateliéru IGLOO ARCHITEKTI?

Novostavba rodinného domu vo vnútornom dvore historického meštianskeho domu v centre Nového Mesta na Morave mala slúžiť na občasné bývanie štvorčlennej rodiny, ale s predpokladom využitia na trvalé bývanie.

Novostavba moderného rodinného domu vo vidieckom štýle

Veľmi príjemný je vnútorný dvor aj z hľadiska pokoja a súkromia, možností prepojenia interiérom stavby, pritom v samom centre mesta. Zdroj: Filip Šlapal

Z hľadiska tvaroslovia a štýlu považovali architekti Jan Pačka a Igor Šimon za dôležité zachovať a posilniť ducha miesta historickej stavby, štruktúry zástavby mesta a súčasne poskytnúť dostupné bývanie v modernom štandarde. Investor tiež požadoval prepojenie interiéru s vonkajším priestorom dvora so záhradou a vytvorenie chráneného vonkajšieho priestoru, ktorý bude orientovaný do slnečnej časti záhrady.

Prečítajte si tiež
Spálňa s tehlovým obkladom a množstvom dreva dýcha atmosférou vidieka

Základná charakteristika pozemku a lokality

Parcela je dlhšia a užšia, smerom k juhovýchodu výrazne svahovitá. Pôvodný obytný dom s dvoma nadzemnými podlažiami, manzardovou strechou a so zasklenou pavlačou smerom do vnútorného dvora stojí bližšie k námestiu. „Kvalitou miesta je zachovalá historická štruktúra zástavby s pôvodnými stavbami a architektonickými detailmi.

Novostavba moderného rodinného domu s ozdobným stĺpom

Rozmiestnenie okien do polôh, kde sú dôležité a opodstatnené, podporilo dojem vrstvenia a tvarovej i konštrukčnej rozmanitosti dvorových stavieb. Zdroj: Filip Šlapal

Hodnotné sú taktiež priehľady na okolité domy, kostolnú vežu, vrstvenie striech a stien. Veľmi príjemný je vnútorný dvor aj z hľadiska pokoja a súkromia, možností prepojenia s interiérom stavby, pritom v samom centre mesta,“ zdôrazňujú charakteristické vlastnosti lokality a pozemku autori návrhu.

Novostavba moderného rodinného domu s ozdobným stĺpom

Zaujímavým dekoratívnym prvkom domu je ozdobný stĺp na balkóne na prvom podlaží. Zdroj: Filip Šlapal

Symbióza starého s novým, ale nie na úkor moderného prístupu

Architekti novostavbu umiestnili pozdĺž severovýchodného hraničného múru v oblasti medzi existujúcim objektom pôvodných chlievov a stodolou na juhovýchodnej strane parcely. Toto umiestnenie je výhodné aj z hľadiska presvetlenia obytných miestností a terás. Stavba neruší už existujúce trasy pohybu vo dvorovej časti, ani prejazdy a vstupy do existujúcich objektov.

Prečítajte si tiež
Máte radi prírodné materiály, ekológiu i tradičné vidiecke prvky? Farmársky štýl vám bude sedieť

Naopak, hlavným architektonickým konceptom návrhu je symbióza a pocitové splynutie novej prístavby s existujúcou štruktúrou stavieb. Samozrejme, súčasným, moderným prístupom a architektonickými detailmi, nie kopírovaním historických foriem.

Novostavba moderného rodinného domu vo vidieckom štýle

V celej novostavbe zohrávajú kľúčovú úlohu tradičné a miestne materiály – drevo, oceľ, hladená biela omietka, kameň, sklo. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály nadväzujú na tradíciu

V celej novostavbe zohrávajú kľúčovú úlohu tradičné a miestne
materiály – drevo, oceľ, hladená biela omietka, kameň, sklo. Dom
zakrýva pultová strecha, vyspádovaná do dvora. Kvôli svahovitému terénu je prístavba rozdelená do niekoľkých výškových úrovní. Architekti tieto úrovne využili v prospech členenia hmoty domu a jeho funkcií. Navyše, opticky pôsobí objemovo menší. Dnu vojdete cez presklený prízemný „krček“, ktorý spája existujúci objekt chlievov s novou prístavbou. Zaujímavým dekoratívnym prvkom domu je ozdobný stĺp na balkóne na prvom podlaží.

Novostavba moderného rodinného domu vo vidieckom štýle

Nad prízemím dominujú drevené trámové stropy so záklopom, doplnené oceľovou konštrukciou. Zdroj: Filip Šlapal

Okná len tam, kde bol na ne dôvod

Rozmiestnenie okien do polôh, kde sú dôležité a opodstatnené, podporilo dojem vrstvenia a tvarovej i konštrukčnej rozmanitosti dvorových stavieb. Presklené plochy v interiéri pôsobia ako živé obrazy, menia sa podľa ročných období a svetelných podmienok.

Prečítajte si tiež
Zrekonštruovaný vidiecky dom sa otvára a zatvára svetlu i pohľadom

Stavba má murovanú stenovú konštrukciu s nosným obvodovým murivom, založenú na základových pásoch. Nad prízemím dominujú drevené trámové stropy so záklopom, doplnené oceľovou konštrukciou. Drevená je tiež konštrukcia strechy, je pokrytá falcovaným titánzinkovým plechom.

Novostavba moderného rodinného domu vo vidieckom štýle

Presklené plochy v interiéri pôsobia ako živé obrazy, menia sa podľa ročných období a svetelných podmienok. Zdroj: Filip Šlapal

Materiály

vápennopieskové tvárnice – murivo

KVH hranoly – stropné konštrukcie

oceľové HEB profily – stĺp, stropná konštrukcia

cementová stierka – podlahy/steny

smrekovcové drevo – podlahy/okná

nerezové siete – zábradlie

titánzinok – strešná krytina

RD v Novom Meste na Morave

architektonický ateliér: IGLOO ARCHITEKTI

autori: Ing. arch. Jan Pačka, Ing. arch. Igor Šimon

spoluautor: Ing. arch. Radek Fila

lokalita: Nové Mesto na Morave

zastavaná plocha: 80 m²

hrubá podlahová plocha: 149 m²

úžitková plocha: 122 m²

projekt: 2016 – 2017

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Filip Šlapal

Zdroj: www.linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu dvojpodlažný dom moderná architektúra novostavby pamiatková zóna rodinný dom tradičné domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia