Zdroj: iStock

Pripravujeme záhradu na zimu: Aké kvety znesú i chladnejšie počasie a čo sa dá sadiť v novembri?

08. 11. 2023
Zdieľať

Napriek tomu, že november je jasnou predzvesťou studených mesiacov, ak máte záhradu, ešte stále je v nej čo robiť. Šikovní záhradkári vedia, že žiadna zimná pauza neexistuje a už treba pracovať na novej úrode. Na čo pred začiatkom zimy nezabudnúť? Aké rastliny môžete vysadiť ešte aj v týchto dňoch?

Orežte ovocné kríky

Čierne, červené, biele ríbezle a egreše môžete strihať kedykoľvek od novembra do marca, kým sú vo vegetačnom pokoji. Zrežte všetky mŕtve a odumierajúce časti, choré drevo a konáriky zastrihnite do tvaru otvoreného pohára.

Rovnako je čas na rez jesenných malín. Jesenné maliny rodia na novom dreve, preto po dokončení plodenia (medzi novembrom a marcom) zrežte všetky staré konáre až po zem.

Prečítajte si tiež
Jesenné prerezávanie černíc: Takto ker prečká zimu v zdraví a o rok prinesie bohatú úrodu

Nezabudnite vziať odrezky z tvrdého dreva ovocných kríkov. Nie je to nič zložité a o pár rokov budete mať ďalšiu plodiacu rastlinu. Odoberajte ich však len zo zdravých rastlín, pestovaných na slnečných miestach. Odrezky zapichnite čo najhlbšie do pôdy, nad povrchom nechajte jeden až dva páry očiek. Do konca jari sa zakorenia a začnú vyháňať nové výhonky. Začiatkom leta ich môžete podľa potreby porozsádzať.

Orezávanie kríkov.

Maliny rodia na novom dreve, preto treba zrezať všetky staré konáre až po zem. Zdroj: iStock

Novembrová úroda a výsadba

Skúsení záhradkári vedia, že leto vôbec nemusí znamenať koniec úrody. Ak si udržiavate záhradku úrodnú aj naďalej, v tomto období je čas na zber mrkvy, kapusty, ružičkového kelu, zeleru buľvového i stonkového a karfiolu.

Čo môžete sadiť tento mesiac? November je stále dobrý mesiac na výsadbu stromov a kríkov, špeciálne na sadenie ovocných stromov s holými koreňmi, ktoré sú pri výsadbe vo fáze pokoja. Vďaka sadeniu na jeseň budú mať na jar, keď sa zvýšia teploty, celú sezónu na rast a nič nezameškajú. Vysádzať môžete jabloň, hrušku, čerešňu a slivku a z kríkov čierne ríbezle, maliny a egreše.

Prečítajte si tiež
Záhony pri chalupe bez starostí! Ako a čím vysadiť záhradu na mieste, ktoré navštevujeme len občas?

Šaláty, jarná cibuľka, hrášok

Stále môžete siať listovú zeleninu aj odolnejšie odrody jarnej cibuľky. Dobre sa im darí tiež v kvetináčoch – takto ich jednoduchšie ochránite. 

Ochranu vonku vysadeným rastlinám poskytnú zvony. Ak teraz zasejete skorý hrášok, napríklad odrody ʽMeteorʼ alebo ʽKelvedon Wonderʼ, skoro na jar z nich budete mať chutnú úrodu. Hrášok sa však oplatí pestovať prikrytý, najmä ak máte skúsenosti s hlodavcami a so slimákmi. Môžu ho vyzobať aj vtáky.

Siatie hrášku.

Ak sa rozhodnete siať v novembri hrášok, nezabudnite ho chrániť pred mrazom aj škodcami. Zdroj: iStock

Pripravte na zimu izbové rastliny

Nedostatok svetla koncom jesene a počas zimy spomalí všetky procesy, ktoré prebiehajú v izbových rastlinách – rast, dýchanie, absorpciu vody. Obmedzte zálievku a starostlivosť prispôsobte aj podľa toho, kde ich máte uložené. V skratke platí – čím studenšia miestnosť, tým menej zálievky. Najväčší pozor dajte na preliatie, ktoré býva v tomto období častou príčinou odhnívania koreňov a odumretia rastliny. 

Väčšine izbových rastlín nevyhovujú teplé prekúrené byty s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Dobrým pomocníkom je pravidelné rosenie. Vlhkosť pri rastlinách zvýšite aj tým, že ich položíte na misku s kamienkami zaliatymi vodou.

Izbove rastliny na okne.

Rastliny v chladných mesiacoch potrebujú menej zálievky ako v lete. Zdroj: iStock

Vypustite vodu

Ak ste tak doposiaľ neurobili, vypustite vodu z vonkajších závlahových systémov a vodovodov, pretože sú počas mrazov veľmi zraniteľné. Voda pri zamŕzaní prirodzene zväčšuje svoj objem a môže tak rozvody alebo dýzy nenávratne poškodiť.

Vonkajší vodovodný vývod, ktorý nemôžete počas zimy uzavrieť, omotajte bublinkovou fóliou, obložte polystyrénovými doskami a prívod vody aspoň priškrťte.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako šetriť vodou v záhrade

Aké kvety zasiať?

1. Kotúč modrastý

Semená zasejte do kvetináčov v studenom interiéri. Na jar vyklíčia.

Kotúč modrastý

Kotúč modrastý. Zdroj: Shutterstock

2. Zbehovec plazivý

Oceníte ako pôdopokryvnú rastlinu na zimu.

Zbehovec plazivý.

Zbehovec plazivý. Zdroj: Shutterstock

3. Cesnak okrasný

Na klíčenie potrebuje obdobie chladu. Vysejte ho do nádob.

Cesnak okrasný.

Cesnak okrasný. Zdroj: Shutterstock

4. Chochlačka plná

Potrebuje chladné a vlhké miesto v čiastočnom tieni.

Chochlačka plná.

Chochlačka plná. Zdroj: Shutterstock

Ježkovia sú užitoční

Nezabudnite na tento fakt a poskytnite im ochranu. Pripravte im domček v kúte záhrady, kam nechodia domáce zvieratá. Prípadne ak je okolo vašej záhrady príroda, môžete domček umiestniť na chránené miesto za plot. Otvorom by mal smerovať na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Domček vysteľte trochou suchého lístia alebo sena a zakryte konármi, aby ste odlákali prípadných zvedavcov. 

Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom 11/2023

Kategória: Hurá do záhrady
Tagy: izbové rastliny november v záhrade ovocné stromy
Zdieľať článok
Čo robiť, keď moruša kvitne, ale neplodí?Záhrada

Čo robiť, keď moruša kvitne, ale neplodí?

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Ako dopestovať jabloň zo semienka? Ovocinár vám prezradí postupZáhrada

Ako dopestovať jabloň zo semienka? Ovocinár vám prezradí postup

Diskusia