Zdroj: iStock

Všetko, čo potrebujete vedieť o minizáhradkách v pohári. Krásu rastlinných terárií objavili omylom

15. 05. 2023
Zdieľať

Nie každý má veľký pozemok, na ktorom si môže pestovať, čo mu len napadne. Mnohí z nás majú byty, z ktorých sa presúvajú do kancelárií, kde trávia celé dni. Obrazovky počítačov, elektrosmog a túžba po kúsku zelene je to, čo nás spája. Našťastie, existuje nápad s názvom rastlinné teráriá, ktoré prinášajú možnosť mať záhradu v interiéri. Túžite po vlastnej minizáhradke? Skúste trend, akým sú rastlinné teráriá.

Tieto minizáhradky v pohári predstavujú ekosystém v praxi, vďaka ktorému môžete mať v pohári celý les. Jeho nesporná výhoda je, že vám bude robiť radosť celú zimu, nielen počas leta. A ešte je aj nenáročné na údržbu!

Čo je to rastlinné terárium?

Teráriá, pôvodne spopularizované počas viktoriánskej éry, dnes zaznamenávajú veľký návrat. Ide o miniatúrny ekosystém vytvorený z pôdy, skál a rastlín usporiadaných v uzavretej sklenenej nádobe. Stretnúť sa môžete aj s názvami botanické terárium či paludárium.

Sú navrhnuté na pestovanie rastlín v rôznych podmienkach, ktoré napodobňujú ich prirodzené prostredie. Najvhodnejšie sú paprade a tropické rastliny, ktoré potrebujú zvýšenú vlhkosť, napríklad machy, lišajníky a orchidey. Uzavreté terárium si vytvára vlastnú atmosféru a potrebuje zvonku len málo svetla. Vnímajte terárium ako taký miniskleník.

uzavreté rastlinné teráriá

Zdroj: iStock

Dekorácia, ktorá bude žiť

Vybrať si môžete z dvoch variantov, uzavreté alebo otvorené. Tie uzavreté majú tesnené uzávery, ktoré zabraňujú unikaniu vlhkosti a tvorbe kondenzácie, zatiaľ čo otvorené nemajú žiadny kryt a sú určené pre rastliny, ktoré vyžadujú nižšiu vlhkosť.

Sú populárne nielen medzi záhradkármi, ale aj medzi pestovateľmi rastlín a dekoratérmi pre ich schopnosť vytvárať unikátne a atraktívne kombinácie rastlín, ktoré sú viac-menej bezúdržbové.

Uprednostnite ich pred umelými rastlinami, na ktoré sadá prach. Táto živá alternatíva je skvelou voľbou pre interiéry, ktoré prahnú po dekoratívnych zložkách. Vďaka tomuto zelenému prvku dostanete do priestoru prírodný dotyk. Ide o dekoráciu, ktorá bude žiť.

otvorené rastlinné teráriá

Zdroj: iStock

Sú staršie, než si myslíte

Vznikli náhodne

Tak ako väčšina objavov, i tento vznikol omylom, ako vedľajší produkt. Na začiatku 19. storočia sa londýnsky lekár doktor Nathaniel Ward pokúšal pochopiť vývoj nočného motýľa, preto jeho kuklu uzatvoril do nádoby pripomínajúcej sklenené puzdro, v ktorej chcel jednotlivé vývinové štádiá pozorovať.

Časom z pôdy na dne nádoby vyrástlo niekoľko rastlín vrátane paprade, ktorá v nej mimoriadne prosperovala. Warda to prekvapilo, pretože sa neúspešne pokúšal pestovať paprade na svojom dvore a neúspech pripisoval znečistenému vzduchu z mestských komínov.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny pre tých, ktorí nemajú záhradu. Dobre sa im darí aj v kvetináči

Teráriá pre bohatých

Po svojom objave Ward skonštruoval niekoľko nádob na papraď, neskôr nazvaných Wardian case. Tieto rané teráriá sa rýchlo stali obľúbenými najmä medzi zámožnými ľuďmi, ktorí si nechali vyrobiť veľké „zdobené puzdrá“ na vystavenie izbových rastlín, miniatúrnych záhrad a lesných scén.

Neskôr sa začali využívať na výstavné účely, okolie si mohlo obzrieť rastliny i živočíchy. V tomto období boli rastlinné teráriá často veľké a luxusné, s vodopádmi, fontánami a inými prvkami, ktoré dokázali zaujať pozorovateľa.

rastlinné terárium

Zdroj: iStock

Začali byť dostupné

V priebehu 20. storočia sa záujem o minizáhradky v pohári rozšíril a stali sa populárnymi u bežných ľudí, ktorí ich využívali na pestovanie rastlín a chov zvierat.

V 60. a 70. rokoch boli rastlinné teráriá často súčasťou domácich záhrad, no s nástupom moderného bytového dizajnu sa stali dekoratívnou zložkou interiéru v bytoch a kanceláriách. Využívajú sa aj v školách a na vzdelávacích akciách, ako sú výstavy a workshopy.

Vetranie je dôležité na udržanie čerstvého vzduchu v teráriu a zamedzenie zhnitia rastlín.

S nárastom povedomia o životnom prostredí a zodpovednom správaní sa k prírode, sa stále viac ľudí snaží vytvárať rastlinné teráriá z recyklovaných materiálov a pokúšajú sa pestovať domácu zeleninu a ovocie. Tento trend pomáha nielen chrániť životné prostredie, ale aj zlepšiť zdravie a kvalitu života ľudí.

Prečítajte si tiež
Poznáte bambus šťastia? 5 izbových rastlín, ktorým stačí minimum starostlivosti

Ďalej sa dozviete, koľko starostlivosti si minizáhradky v pohári vyžadujú, a môžete sa inšpirovať v galérii.

1 / 2
Kategória: Zeleň v interiéri
Tagy: izbové kvety izbové rastliny paludárium Rastlinné terárium
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!Urob si sám

Je poliata, no aj tak vädne? Vašu izbovú rastlinu môže ohrozovať koreňová hniloba!

Diskusia