Keď sa zelená mení na bielu

Keď sa zelená mení na bielu

07. 12. 2007
Zdieľať

Záhrada sa mení… takmer ako chameleón – stačí, aby sa zmenila teplota v okolí a šup ho – zo zelenej je biela a naopak. A tak je to neustále. Zopár metamorfóznych momentiek vám prinášame na nasledujúcich stranách.

Keď sa zelená mení na bielu

80574
Mária Vargová

Ústredným architektonickým prvkom v záhrade je jazierko s dreveným mostíkom, ktorý spája oddychovú časť (rozľahlý trávnik určený na detské šantenie a blaznenie) s úžitkovou. Vlahu v okolí jazierka dobre znášajú nielen vysadené ihličnany – smrek sivomodrý (Picea pungens ‚Glauca Globosa‘) a smrek zelený (Picea abies ‚Nidiformis‘), ale darí sa tu aj vždyzeleným krom zemolezu kapucňového (Lonicera pileata), juke (Yucca) či ozdobnici čínskej štíhlej (Miscanthus sinensis thumb. andress).


Keď sa zelená mení na bielu

124128


Keď sa zelená mení na bielu

124131


Sivé a mohutné balvany okolo jazierka plnia nielen estetickú funkciu, ale zároveň aj spevňujú jeho okraje. Teritórium pod korunou smutnej vŕby, ktorá siaha až nad vodnú hladinu, patrí počas leta najmä deťom a vtáčikom. Zimnú scenériu oživujú uschnuté trsy ozdobnice čínskej a v pozadí sa črtá živý plot z vtáčieho zobu vajcovolistého (Ligustrum ovalifólium), ktorý v lete decentne ukrýva zeleninovú záhradu. A keďže je väčšia časť pozemku zatrávnená, deti majú kade behať a v zime majú aj dostatok materiálu na stavanie snehuliakov.


Keď sa zelená mení na bielu

124126


Keď sa zelená mení na bielu

124125


Suché trsy okrasných tráv a neopadavé ihličnany pokryté snehom a inovaťou zdobia záhradu v zime, pôdopokryvné trvalky, popínavé ruže a listnáče sa o oživujúci efekt postarajú zasa v lete.


Keď sa zelená mení na bielu

124132


Keď sa zelená mení na bielu

124133


Keď sa zelená mení na bielu

124154


Záhradné osvetlenie je nízke, aby opticky nerušilo vysadenú kompozíciu skalničiek – rožca plstnatého (Cerastium tomentosum), ktorý s bielymi kvetmi veternice lesnej (Anemone sylvestris L.) a žltými kvietkami taričníka skalného (Aurinia saxatilis) zdobia okraje chodníka. Terase, ktorú od zatrávnenej plochy delí len jeden schod, dominujú svojimi žltopanašovanými listami bršlen Fortuneov (Euonymus fortunei ‚Emerald gold‘) a dekoratívna funkia Sieboldova (Hosta sieboldiana).


Drevo neodmysliteľne patrí do záhradnej kompozície. Netradičným riešením sú suché kmene stromov, ktoré v lete slúžia ako podstavce pod kvetináče s letničkami a v zime zase svojou farbou korešpondujú s dreveným obkladom okien a dverí na dome.


Keď sa zelená mení na bielu

80588
Mária VargováKeď sa zelená mení na bielu

80592
Mária Vargová

Polovicu pozemku skrášľuje umelecky kovaný plot čiernej farby, ktorý v zime kontrastuje so snehovou prikrývkou a v lete zase vytvára na chodníku zaujímavé tiene. Druhú polovicu záhrady s ovocným sadom a úžitkovou časťou ohraničuje drevené oplotenie. 


Kategória: Záhrada a exteriér
Tagy: záhrada
Zdieľať článok

Diskusia