Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

27. 09. 2010
Zdieľať

Nikdy nesklame jednoduchosť. Do prostej nádoby jednoduchého tvaru môžete vysadiť výraznú, bizarnejšiu či tvarovanú rastlinu, naopak do zložitých či výrazných nádob vysádzajte rastliny s jednoduchými tvarmi. Zložitá nádoba vyzerá často lepšie prázdna, ponechaná iba ako výtvarný doplnok.

 

Jednoduché tvary nádob
Do nádob jednoduchých tvarov môžete vysadiť takmer čokoľvek – vďaka prostému tvaru sa do nich hodia snáď všetky tvary rastlín. Tieto nádoby sú vhodné aj pre nerozhodných kupujúcich, a tiež na kombinovanie s komplikovanejšími nádobami.
Jednoduchosť predstavujú najmä klasické kvetináče, ktoré môžu byť na ozvláštnenie vyvážené farbou, tá však už môže obmedziť voľbu farebnosti rastlín. Dobre sa vysádzajú plytké misky a prútené košíky, väčšina veľkých rastlín vyzerá pekne aj v jednoduchých drevených nádobách.

Príklady vhodných druhov rastlín do jednoduchých nádob:


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285532

tvarovaný krušpán          chlorofytum           tvarovaný cypruštek           tulipány              stromčekový tvar rastliny


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285537

     hyacinty                                      rododendron                            jarna modrá                          smrek


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285536

             juka                                                               tulipány                                      pestrolistá žihľava a brečtan


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285533

      modrice a žlté fialky                                 narcisy a modré fialky                                   kaktusy

 

Zložité tvary nádob
Komplikovane tvarované nádoby sú, samozrejme, náročnejšie na vysádzanie, zložitejšie je tiež nájsť pre ne vhodné miesto. Skombinovať ich s inými nádobami je často priam nemožné, preto si ich použitie dobre rozmyslite ešte skôr, než ich kúpite. Ako príklad na vysadenie som vybrala pomerne frekventovanú bielu plastovú misu na podstavci, ktorú si veľa ľudí kúpi ako lacný doplnok k plastovému nábytku. Snáď ešte zložitejšie, ako zvoliť vhodnú výsadbu, je dobre ju umiestniť, pretože je veľmi výrazná.

Príklady vhodnej a nevhodnej výsadby nádob zložitých tvarov:

Masívne hlinené kvetináče sú tiež celkom tvrdým orieškom. Dobre v nich vyzerajú sukulenty, ale napríklad aj jahody. Rozhodne neznesú vysadenie stromčekmi či rastlinami, ktoré rastú stroho vzpriamene.


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285542

chlorofytum a lobelka     železník či previsnuté muškáty    durman  nízke aj vysoké výrazné tvary stromčekov


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285540

     sukulenty a skalničky                     jahody                        vzpriamené trávy                     pravidelné stromčekové tvary 


Rastlina a nádoba – ako a čo kombinovať

285541

bielo panašované chlorofytum a ružový železník (verbena), hostia s bielym okrajom listov,  aranžovaný adventný veniec ako vianočná výzdoba,  previsnuté stromčeky,  vysoké stromčeky (napr. fikus)

ZDROJ: časopis môj dom JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: architekt záhrada
Zdieľať článok

Diskusia