Spôsoby kompostovania biologického odpadu

15. 02. 2006
Zdieľať

Klasickým, možno najstarším spôsobom kompostovania je príprava kompostu v kompostovej jame. Tento spôsob je vhodný vtedy, keď máme k dispozícii väčšie množstvo biologického materiálu – vo vidieckej záhrade s hospodárskou časťou, v rekreačnej záhradke, kde pestujeme aj zeleninu, a v záhradách na väčších pozemkoch.

Kompostovanie v jame

Najvhodnejšie miesto pre kompostovú jamu je zatienené a chránené pred vetrami. Tieto podmienky môže poskytnúť nielen blízkosť oplotenia na konci pozemku, ale i strom (orech pôsobí insekticídne a protizápachovo) alebo niekoľko vyšších kríkov. Najvhodnejšia veľkosť jamy je 1,5 x 1,5 m, pričom kompost vrstvíme do výšky 1,5 m. Kompostovaný materiál nemusí byť celý uložený v jame, môže byť aj polozapustený, pričom boky kopy ochráni fólia alebo nízka ohrada z dosák. Jamu (alebo kopu) zhora zakrývame.

Nahromadený organický materiál pripravený na kompostovanie sa musí dôkladne premiešať a ukladať v plytkých vrstvách (20 cm), ktoré sa prekladajú vrstvami (10 cm) ornice. Zemina tu pôsobí ako očkovacia látka, dodávajúca hmote pôdne mikroorganizmy. Osvedčuje sa vrstvy posypať hnojivým vápnom (najlepšie dusíkatým) a dôkladne navlhčiť vodou. Ak je v komposte veľa čerstvej zelenej hmoty (práve pokosená tráva), pridáme menej vody (z dôvodu nebezpečenstva hniloby). V letnom období (zvlášť keď je sucho) navlhčujeme kompost vodou alebo močovkou, aby sa proces tlenia nezastavil. Na tento účel je vhodné urobiť do masy niekoľko dier, aby voda prenikla i do nižších vrstiev. Pred príchodom zimy kompost prekopeme a preložíme, aby sa materiál premiešal a prevzdušnil. V polovici nasledujúceho roka ho opäť prekopeme a prevrstvíme. Na konci roka je kompost zrelý, materiál je rovnomerne zotletý, stratil pôvodnú štruktúru a môže sa použiť na hnojenie v záhrade.

Kompostovacie silo

Ak máme pravidelne menšie množstvo organického materiálu (napr. v mestskej obytnej záhrade alebo na chate), je vhodné hromadiť ho v menšom sile na kompost, ktoré sa dá vyrobiť na mieru (svojpomocne) alebo kúpiť v špecializovaných obchodoch. V ponuke sú veľkokapacitné plastové nádoby – kompostéry.


Spôsoby kompostovania biologického odpadu

45261

Kompostovacie silo si môžeme svojpomocne urobiť z drevených fošní alebo betónových stĺpov, ktoré zasadíme do zeme v štvorcovom pôdoryse 1,0 x 1,0 m. Boky obložíme latkami alebo guľatinou tak, aby medzi jednotlivými latkami mohol dovnútra prenikať vzduch. Výška sila má byť najviac 2,0 m. Hore silo prikryjeme strieškou, ktorá neprepúšťa vodu. Bočné latky kladieme vodorovne s medzerou alebo preložíme cez seba krížom, vždy len do výšky navrstvenej hmoty, no s pribúdaním materiálu pridávame i latky do výšky. Takto môžeme už po niekoľkých mesiacoch nižšie ležiaci materiál zo sila vybrať bez toho, že by sme museli odstrániť hornú vrstvu kompostu. Vyberieme niekoľko spodných latiek a už skompostovaný materiál ležiaci v spodnej vrstve vyberieme. Po vybratí spodnej vrstvy horná spadne dolu a silo môžeme ďalej plniť. Pre zlepšenie tepelných pomerov možno silo ovinúť pásmi čiernej fólie tak, aby niekoľko medzier umožňovalo prístup vzduchu.

Kompostér

Moderným spôsobom prípravy kompostu je jeho výroba v kompostéri. Kompostér je uzavretá plastová nádoba tmavej farby skonštruovaná tak, aby v nej mohli tlecie procesy prebiehať rýchlo, s čo najmenšou námahou (prevrstvovanie hmoty) a bez vedľajších obťažujúcich účinkov. Je preto veľmi vhodný do mestských záhrad alebo vilových štvrtí i hustej zástavby rodinných domov.


Spôsoby kompostovania biologického odpadu

45265

Priemyselne vyrábané kompostéry sú veľké nádoby z trvácneho plastu. V ponuke sú menšie s objemom do 300 l a väčšie s objemom 600 l (s rozmermi 80 x 120 x 100 cm). Nádoba chráni obsah pred vetrom a rozfúkavaním, ale aj pred prístupom nežiaducich živočíchov (hlodavce, hmyz). Nemá dno, aby sa k obsahu mohli dostať dážďovky. Kompostér má v bočných stenách vetracie otvory na prevzdušňovanie materiálu vnútri, veko má otvárateľný ventil na reguláciu prístupu vzduchu. V spodnej časti naboku sú umiestnené dvierka na vyberanie hotového zrelého kompostu.

Aby sme dosiahli vyvážené zloženie kompostovacej zmesi, teda pomer medzi drevitým a mäkkým biologickým odpadom, ktorý je práve pri kompostovaní v kompostéri mimoriadne dôležitý, môžeme nádobu plniť pomocou vedier (majú objem približne 10 l) tak, že na jedno vedro tvrdších rozdrvených drevitých častí sa pridá jedno s mäkkými zvyškami (tráva, zemiakové šupy a zeleninové skrojky, prebytky opadaného ovocia a pod.).


Spôsoby kompostovania biologického odpadu

45264

Na urýchlenie rozkladu možno na začiatku kompostovania pridať špeciálne prípravky na naštartovanie rozkladných procesov. Obsahujú prírodné kmene baktérií a hubových kultúr vo výživnom substráte z uhľohydrátov a proteínov a enzýmy rozkladajúce celulózu. Vhodné prípravky výrazne zefektívnia kompostovací proces, ktorý sa tým zrýchli viac než o polovicu. Predávajú sa pod názvami Travena –urýchľovač kompostu, Floran biokomposter, BIO-P4, Oxygenerator. Urýchľovače kompostu sa rozmiešajú vo vlažnej vode, ktorou sa zakladaný kompost poleje tak, aby bol rovnomerne prevlhčený celý jeho obsah. Buď sa zvlhčujú postupne kladené vrstvy, alebo sa urobia pomocou tyče do hmoty otvory a do nich sa naleje voda s oživenými baktériami. Po naplnení sa kompostér uzavrie vekom. V kompostéri dosahuje teplota pri rozkladných procesoch až 85 oC, preto treba vetrací ventil vo veku v lete otvoriť, na zimu zasa uzavrieť. V tepelne izolovaných kompostéroch môže tlenie prebiehať aj v zime. Jediným nedostatkom kompostérov je, že v uzavretom systéme, kde sa materiál nepremiešava aj počas tlenia, môže dôjsť k vytvoreniu zahnívajúcich alebo suchých miest. Za optimálnych podmienok však dozreje kompost v kompostéri už za 8 až 10 týždňov. Hotový zrelý kompost má drobivú konzistenciu a vonia ako lesná pôda.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: hnojenie hnojivo kompost záhrada
Zdieľať článok

Diskusia