Trávna lavína sa valí na Slovensko

06. 06. 2014 Zdieľať

Prišlo typické májové počasie, a tak slniečko a jarné dažde hrajú hlavnú úlohu v predpovediach počasia. Takéto počasie neprebúdza len posledných zimných spáčov, ale doslova nakopne aj prírodu. Všetko kvitne alebo pučí a tráva rastie ako o život. Pre ňu je májové počasie tým najväčším afrodiziakom. Priam bujnie a rastie často i o centimeter denne.

Čo ale s ňou, ak nemáte doma alebo v záhrade udržiavaný trávnik s krátkym strihom, ktorý smelo môže súperiť s golfovým greenom? Tu vám pomôžu iba špecializované stroje – krovinorezy a bubnové kosačky.

Nie každý je totiž ochotný alebo si z časových dôvodov môže dovoliť kosiť svoj trávnik dvakrát týždenne. Stačí 14 dní vynechať, tráva rýchlo vyrazí a bežná rotačná kosačka už môže mať problémy. Alebo si vezmite pozemky, ktoré sa neudržiavajú pravidelne – sady, lúky a pod. Tam sa bez spomenutých strojov nezaobídete. 

To bubnové kosačky pokosia trávu vysokú až 1,5 metra. Skosený porast hneď ukladajú do riadku, takže je pripravený na okamžitý odvoz alebo na sušenie. Ak budete s „bubnovkou“ pracovať v ťažšom teréne, určite oceníte verziu s vlastným pohonom, pretože ju nemusíte pred sebou tlačiť.

Na trhu nájdete dokonca model (Vario BDR 583) vybavený variátorom alebo systémom plynulého zrýchľovania a spomaľovania. To vám pomôže zaistiť si ešte väčšiu efektivitu a viac pohodlia pri práci. Prispejú k tomu aj veľké kolesá so šípovým dezénom. Čo sa týka motorov, za zmienku stoja americké a japonské jednotky Briggs&Stratton a Honda. Agregáty oboch značiek vynikajú výkonom a príkladnou spoľahlivosťou. 


Trávna lavína sa valí na Slovensko

Trávna lavína sa valí na Slovensko

Univerzálni vojaci do každej záhrady

O krovinorezoch sa často hovorí ako všestranných a univerzálnych „vševedoch“, čo je do značnej miery výstižné. „Kto si zaobstará krovinorez, získa stroj, v ktorom sa spájajú schopnosti rotačných a bubnových kosačiek, prerezávačov  a píl,“ konštatuje Tomáš Maryška, odborník na krovinorezy zo spoločnosti Mountfield SK. 

Jedinečné konštrukčné riešenie krovinorezy predurčuje na prácu vo svahu, v roklinách, v blízkosti riek, ciest, plotov a na iných zle prístupných miestach. Hodia sa ale aj na plošné kosenie trávy. Krovinorezy ťažia z možnosti výmeny strunovej hlavy za oceľové nože alebo kotúče. Vďaka tomu pokosia nielen trávu, ale napr. aj kry, mladinu, tenšie vetvy, náletové a iné dreviny.

S ohľadom na maximálny komfort pri práci sa krovinorezy zavesia na ramenný alebo chrbtový popruh a väčšinou majú „riadidlá“ v tvare písmena T, ktoré umožňujú dvojité uchopenie. Tým sa zvyšuje obratnosť obsluhy pri kosení a rezaní i na tých najmenej prístupných miestach. Moderné krovinorezy v sebe nesú množstvo šikovných technických riešení – ide napríklad o sofistikovanú antivibračnú sústavu pružín alebo silentblokov, vstrekovač paliva (primer), poloautomatický sýtič alebo dekompresný ventil na jednoduché štartovanie. 


Trávna lavína sa valí na Slovensko

Trávna lavína sa valí na Slovensko

Dnes by už malo byť štandardom aj automatické skracovanie vyžínacej struny alebo naopak – jej vysúvanie pomocou systému „Tap and Go“. Môžeme sa stretnúť už aj so strunovou hlavou „Load and Go“, ktorá umožňuje mimoriadne jednoduché navíjanie struny bez nutnosti rozobrať strunovú hlavu.      

 

Rozhovor s odborníkom

Odborníka Tomáše Maryšku sme sa opýtali, ako postupovať pri výbere vhodného krovinorezu.

Rozhodovať by sme sa mali predovšetkým na základe účelu, na ktorý krovinorez využijeme, podľa rozlohy a terénu plochy, na ktorej budeme pracovať. Lepšie povedané, iný stroj si zaobstará človek, ktorý potrebuje z času na čas vyčistiť okolie plota alebo skalky, iný majiteľ sadu a iný si vyberie profesionálna firma na čistenie verejných priestranstiev. Ďalším hľadiskom je potom samozrejme kvalita materiálov a spracovania, technické riešenia alebo bezpečnosť a komfort pri práci.

Ak som laik a mám oprávnenú obavu, že by som si nemusel vybrať výrobok optimálny z hľadiska svojich potrieb, radšej navštívim špecializovanú predajňu, kde mi na základe rozhovoru príslušný odborník odporučí zodpovedajúci model. Dôležité je, aby táto predajňa dokázala ponúknuť čo najdlhší rad strojov, ktoré si možno vyskúšať na mieste. Určitým indikátorom by mohli byť aj garančné záruky a servisné možnosti. Ide o podceňovanú tému, ale v súčasnosti, bohužiaľ, nie je ani jedna služba samozrejmosťou… Napriek tomu existujú na trhu posezónne servisné prehliadky zdarma, dokonca sedemročná záruka. 

Kategória: Záhradná technika
Tagy: záhradná technika
Zdieľať článok