02. 01. 2006
Zdieľať

Dni v januári sú síce pomerne krátke a pochmúrne, noci dlhé a mrazivé, no okrasná záhrada má aj v tomto období svoje zvláštne čaro umocnené všadeprítomným snehom. Zaujímavá, niekedy až bizarne pôsobiaca štruktúra jednotlivých konárov opadavých krov, majestátny habitus ihličnanov, zopár kvitnúcich drevín, farebná alebo štruktúrou atraktívna kôra stromov, lesklé listy brečtana, cezmíny alebo mahónie a pôvabné tvary púčikov, to všetko patrí k januárovej záhrade. V byte je to však pestrejšie – kvitne niekoľko izbových rastlín a ešte stále cítiť vôňu Vianoc.

Kvet mesiaca – čemerica čierna


Záhrada v januári

25969
Daniel Košťál

Čemerice (Helleborus niger) kvitnú v záhrade od konca decembra romanticky pôsobiacimi bielymi kvetmi. Dekoratívne však vyznejú aj vždyzelené kožovité listy tejto rastliny. V sortimente je niekoľko zaujímavých druhov a kultivarov. Ideálne je čemerice umiestniť v záhrade tak, aby sa ich kvety dali pozorovať aj počas zimných mesiacov. Môže to byť na úrovni pohľadu z okien domu alebo v blízkosti frekventovaných chodníkov. Tieto rastlinné klenoty najlepšie rastú v polotieni starých stromov alebo ako podrast listnatých, ihličnatých, príp. vždyzelených krov. Dôležitým predpokladom zimného kvitnutia je však sucho počas letných mesiacov, preto by sa počas tohto obdobia nemali intenzívne zalievať. Čemerice nie sú vysoké, dorastajú podľa kultivaru do výšky 25 – 50 cm. Nemajú rady, ak ich v záhrade často premiestňujete a presádzate. Možno ich úspešne pestovať aj vo vegetačných nádobách a kvety možno využiť aj pri aranžovaní. Čemerice v črepníkoch dostanete kúpiť v niektorých záhradníctvach, ktoré sa špecializujú na pestovanie trvaliek, ale aj v sieti predajní Baumax. Ich cena sa podľa veľkosti pohybuje od 39 do 150 Sk. 

Vianočný stromček po Vianociach

Trendom posledného obdobia sú vianočné stromčeky v črepníkoch.


Záhrada v januári

25970
Daniel Košťál

Po uplynutí vianočných sviatkov, teda v januári, treba takýto stromček pripraviť na opätovné umiestnenie do exteriéru – do záhrady, na balkón či terasu. Najskôr ho musíme nechať privyknúť na chladnejšiu teplotu, čím sa vyhneme teplotnému šoku, ktorý by mohol stromček utrpieť po prenesení na mráz. Umiestnime ho do chladnej nevykurovanej chodby alebo inej podobnej miestnosti, kde je dostatok svetla. Tu môže zotrvať maximálne týždeň. Ešte predtým, ako nádobu so stromčekom prenesieme definitívne von, je dobré obaliť ju rohožou zo slamy alebo juty. Takýmto spôsobom čiastočne zabránime poškodeniu koreňového systému vplyvom silnejších mrazov koncom januára a vo februári. Stromček môže v nádobe zostať približne jeden rok, potom ho treba presadiť do väčšej nádoby. Stromček (s koreňovým balom) je dobré vysadiť do záhrady, až keď pominú silné mrazy, ideálny je marec, prípadne apríl.

Nový imidž pre okrasné kry

Okrasné kry, ktoré sa dlho nerezali, vyzerajú na prvý pohľad neupravene a neesteticky (trojpuk, pajazmín). Dá sa to pozorovať práve v zimnom období, keď tieto rastliny nemajú listy. Následný rez však môže tieto dreviny premeniť úplne na nepoznanie. Najdôležitejšie je odstrániť najviac spodných a prestarnutých vetiev, odstrániť tie vetvy, ktoré ker zbytočne zahusťujú. Tam, kde výsledok rezu neprekáža, možno ker tesne pri zemi zmladiť celkom. Rez je najvhodnejšie zrealizovať počas januára,  keď je slnečno, ale nemrzne. Nevyhnutné sú ostré záhradnícke nožnice a balzam, ktorým sa zatierajú vzniknuté rany. Takýto rez treba uskutočniť systematicky, raz za dva až tri roky.

Čo s odkvitajúcim vianočným kaktusom


Záhrada v januári

25973
Daniel Košťál

Bohato kvitnúce vianočné kaktusy dekorujú interiér od Vianoc do januára, keď postupne odkvitajú. Na to, aby bohato vykvitli aj v budúcom roku, je nevyhnutné dodržať obdobie vegetačného pokoja: približne 4 – 6 týždňov v chlade, šere a s minimálnou zálievkou. Na tento účel sa hodia chodby, pivnice alebo iné nevykurované miestnosti, kde nehrozí nebezpečenstvo mrazu.

Prvá zelenina za oknom

Vitamíny si môžete v zimnom období dopĺňať aj prostredníctvom vlastnoručne vypestovanej zeleniny.


Záhrada v januári

25975

Okrem pažítky, petržlenu a zeleru sa najrýchlejšie možno zásobiť čerstvou a pomerne rýchlo rastúcou žeruchou (Lepidium sativum). Stačí, ak do dostatočne veľkej misky s vlhkou vatou alebo výživným substrátom nasypete niekoľko semien žeruchy a budete ich denne rosiť vlažnou vodou. Semená sa nesmú zasypať substrátom – klíčia na svetle. Nevyhnutné je umiestnenie v  teple (pri izbovej teplote) a v blízkosti okna. Prvú úrodu budete zberať už po týždni, výsev však môžete niekoľkokrát opakovať. Žeruchu možno využiť v studenej kuchyni, ale aj ako netradičnú prílohu k rôznym druhom jedál. Cena vrecúška so semienkami s hmotnosťou 7 g  je 11 Sk a dostanete ho kúpiť v špecializovaných predajniach pre záhradkárov a v sieti predajní Baumax.

Hyacinty už v januári


Záhrada v januári

25976
Daniel Košťál

Jedným zo spôsobov, ako vniesť do zimného bytu farebnosť a sviežu vôňu, je vlastnoručné vypestovanie kvitnúcich cibuľovín. Na tento účel sa hodí niekoľko druhov, najčastejšie to sú tulipány, narcisy alebo hyacinty. Možno ich pestovať dokonca bez substrátu, v špeciálnej nádobe s vodou. Preparované cibule sa umiestnia v špeciálnej úzkej sklenej nádobe s odstátou vodou, do ktorej sa pre dezinfekciu pridalo drevené uhlie. Rastúce korene si postupne berú potrebnú vlahu z nádoby s vodou (výška odstátej vody by mala dosahovať asi 0,5 cm pod cibuľou). Dôležitým predpokladom takého rýchlenia je, aby sa voda nedostala na podcibulie, inak hrozí, že cibuľa začne hniť. Už po dvoch dňoch pestovania korene dosiahnu hladinu vody a postupne zaplnia celú nádobu. Vodu treba priebežne dopĺňať a podľa potreby aj vymieňať. Nádoba s cibuľou by mala byť umiestnená na tmavom a chladnom mieste a až do vytvorenia kvetných pukov je potrebné cibule hyacintov zakryť papierovým klobúčikom. Keď vrchol klíčiacich cibúľ dosiahne 10 cm, nádobu s cibuľou  preneste do teplejšej miestnosti, kde hyacinty rozkvitnú. Cibule hyacintov dostanete kúpiť v cene 10 – 15 Sk za kus. Niekedy dostať kúpiť cibuľu už spolu s nádobou na rýchlenie.

Kategória: Záhradná technika
Tagy: rastliny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia