9 najčastejších chýb pri plánovaní terasy. Radíme, ako sa im najľahšie vyhnete
Popri výbere najlepšieho miesta a správnej dlažby existuje ešte mnoho iných rozhodnutí, ktoré musíte pri plánovaní terasy urobiť, a tak je ľahké spraviť chybu. Pozrime sa na tie najčastejšie.
Pri plánovaní terasy nepodceňujte jej veľkosť. Mala by byť dostatočne dlhá a široká, aby sa na ňu zmestila celá vaša rodina i prípadní hostia. Niektorí ľudia majú pocit, že si veľkou terasou zbytočne ukroja zo zelene, malá terasa však značne zníži komfort posedenia. Na väčšiu plochu umiestnite aj ležadlá, kvetináče či gril. Terasa sa tak stane skutočným predĺžením vášho obývacieho priestoru.
1. Chýba odvodnenie
Možno to nie je jeden z najočarujúcejších krokov, no určite je najdôležitejší. Žiaľ, pri návrhu terasy sa často zabúda na dôležitosť drenáže. Kam bude stekať dažďová voda z povrchu? Do záhona, na trávnik alebo do odtokového kanála? Treba zohľadniť najmä možnosti spádovania vo vzťahu k okolitému terénu. Čím dlhšia bude drenáž, tým hlbšie bude musieť byť jej opačný koniec. Spád by mal byť zhruba 1 cm na 1 m trasy drenáže. Snažte sa, aby bola stekajúca dažďová voda odklonená od všetkých drobných stavieb a domu, a to aspoň 1 meter. Danú trasu si napríklad vykolíkujte drevenými kolíkmi alebo si motykou spravte ryhu, kde budete kopať.
2. Nesprávny materiál
Pri výbere materiálu povrchu je kľúčové myslieť na použitie správneho typu na správne miesto. Svetlý pórovitý kameň, ako je rezaný pieskovec, absorbuje viac vlhkosti (a teda aj špiny) než tmavší a robustnejší materiál, ako je rozdrvený vápenec alebo bridlica. Ak je vaša záhrada orientovaná na sever a posiata ovocnými stromami, neklaďte na ňu pórovitý materiál svetlej farby – budete to ľutovať! Ešte pred položením terasy sa sami seba opýtajte, koľko času ste ochotní obetovať pravidelnej údržbe, a podľa toho si vyberte materiál.
3. Drahý neznamená lepší
Asi vás to prekvapí, no niekedy je lacnejší dizajn skutočne ten najlepší. Pri nákupe materiálu je, samozrejme, vždy dobré hľadať renomovaných dodávateľov, samotná cena však nemusí byť tým najlepším ukazovateľom, či je typ vhodný do vašej záhrady.
Materiály, ako je rezaný vápenec, prechádzajú viacerými výrobnými procesmi, aby sa narezali, opieskovali a obrúsili, čo je nákladné. Zatiaľ čo napríklad štiepaný pieskovec môže byť pre váš projekt vhodnejší – a pritom je oveľa lacnejší. Niektoré prírodné kamene sú prirodzene štiepané, ale majú rezané (strojovo rezané, rovné) hrany, takže ich výroba môže byť o niečo lacnejšia, no stále si zachovávajú moderný trendový vzhľad.
4. Nepremyslený rozpočet
Veľký priestor znamená aj viac materiálu. Terasy sú jednoducho veľkou investíciou, a tak by sa k nim malo aj pristupovať. Materiál tvorí len malú časť skutočných nákladov – priplatíte si, ak ho položí skúsený a zručný dodávateľ. Ďalšie náklady tvoria „skryté“ materiály, ktoré sú inštalované pod dlažbou. Hoci ich voľným okom zrejme nikdy neuvidíte, sú rovnako dôležité – a tiež niečo stoja. Ak si rozpočet stanovíte rozumne, nestane sa vám, že na konci zistíte, že už nemáte dostatok financií na ostatné detaily, ako je napríklad osvetlenie alebo ohnisko.
5. Slabé osvetlenie
Ďalšou z vecí, ktorú by ste nemali zanedbať, je dostatočné osvetlenie. S výstavbou terasy by ste mali z hľadiska elektroinštalácie počítať už vopred a pripraviť si prívodný kábel. Ak bude mať terasa betónové základy alebo podlahu, môžete prívodné káble zaliať priamo do betónu. V tomto prípade je však nevyhnutnosťou vhodná chránička na káble. Ak je altánok ďalej od domu, môžete kábel zakopať do zeme. Sú na to vhodné aj klasické káble CYKY, musíte ich však uložiť aspoň 60 cm hlboko, buď do pieskového lôžka, alebo použiť vhodnú chráničku. Káble neukladajte do blízkosti stromov či kríkov – rozrastajúce sa korene by ich mohli poškodiť.
6. Málo zelene
Pri navrhovaní terasy nezabudnite na výsadbu. Výsadba môže rozbiť veľkú plochu dlažby, vytvoriť zóny a zákutia a priniesť tak rovnováhu medzi otvoreným priestorom a intimitou. Použite výsadbu na úrovni zeme, aby ste zjemnili plochu. Veľmi obľúbené a často vyhľadávané sú v súčasnosti vyvýšené záhony. Môžu nadväzovať na neformálne lavicové posedenie, plné zelene vo výške očí nenásilne oddelia a zútulnia väčší priestor. Nemusíte sa však viazať len na ne. Správnou kombináciou vysokej a nízkej výsadby vytvoríte lákavé vrstvy aj záhonmi vo výške terasy.
7. Neladí s domom
Dobrý záhradný architekt sa dá pri návrhu viesť dizajnom domu – jeho fasádou a celkovým štýlom. Ak sa do návrhu terasy púšťate sami, nedajte sa zlákať množstvom trendových dlaždíc. Vyberajte materiály a farebné tóny, ktoré harmonicky ladia s exteriérom budovy. Kľúčový význam má aj umiestnenie terasy na pozemku. Zvážte, ktoré časti si užijú ranné, obedné alebo večerné slnko, a vytvorte si oddychové miesto podľa vlastných preferencií.
8. Nejasná funkcia
Mnohí záhradní dizajnéri sú presvedčení, že žiadny návrh terasy by sa nemal začať realizovať bez toho, aby sa najskôr definovala jej funkcia. Skôr ako sa pustíte do vytvárania terasy, ujasnite si, na čo bude slúžiť. Bude to miesto na zábavu alebo by mala vytvárať intímnu zónu, do ktorej sa dá utiecť a v pokoji relaxovať? Vaša voľba ovplyvní charakter materiálu, množstvo výsadby a pomôže vám udržať terénne úpravy v správnej proporcii.
9. Dlažba nesprávnej veľkosti
Veľkosť dlaždíc, ktoré použijete, ma zásadný vplyv na to, či bude vaša terasa pôsobiť dojmom väčšieho alebo menšieho priestoru. Na vytvorenie intímneho a pokojného prostredia sú skvelou voľbou malé dlaždice. Ak máte veľkú terasu alebo terasu pri bazéne, veľkoformátové dlaždice vám poskytnú čistý a elegantný vzhľad. Vnímanie dĺžky alebo šírky plochy môže ovplyvniť aj smer kladenia vzoru, podobne ako v interiéri. Ak plánujete vonkajšiu kuchyňu alebo jedálenský kút, stavte na praktický veľký formát. Jeho údržba je jednoduchšia a väčšia dlažba poskytuje hladší a stabilnejší základ, po ktorom sa vám bude ľahšie presúvať nábytok.
Text: K. Paukeje
Foto: Andrea M. Gómez, Mark Bolton, Alexandra Noble, Claire Lloyd-Davies, Colin Poole, YARDZEN, Tim Young, London Stone, Shutterstock
Zdroj: časopis Môj dom