Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Nevnímajte záhradu ako trávnik obklopený hradbou tují! Záhradný architekt radí, ako si vytvoriť domácu oázu v malej záhrade

13. 07. 2023
Zdieľať

Hovorí sa, že k šťastiu mnohokrát stačí málo, a platí to aj o ploche vonkajších priestorov, ktoré patria k domu. Menšia záhrada znamená dômyselnejšie premyslieť, čo kam a v akej podobe umiestniť. Skutočne je pravda, že čím menší priestor, tým menej funkcií?

V malej záhrade dobre funguje členenie na funkčné celky – od zeleninovej cez okrasnú a bylinkovú záhradku až po vonkajšiu kuchyňu a priestor na relax. Určite nie je jednoduché dosiahnuť ideálnu oddychovú zónu, keď máme obmedzený priestor. Častou realitou sú nielen úzke, ale aj rôzne tvarované či svahovité pozemky.

O vonkajších priestoroch na oddych hovoríme so záhradným architektom Ing. Zoltánom Nagyom.

Z každého rožka troška

Čo je najdôležitejšie pri malých záhradách, ak chceme, aby boli funkčné a obsahovali všetko potrebné?

Pri záhradách s menšími rozmermi musíme v prvom rade brať ohľad na praktické rozčlenenie plochy. Po určení priorít sa snažíme jednotlivé zóny rozmiestniť tak, aby na seba nekonfliktne nadväzovali a aby sa opticky dopĺňali.

Kompozíciu záhrady sa snažíme chápať ako pôdorys domu. Aj v ňom máme jednotlivé zóny logicky a prakticky poprepájané. Až potom prichádza na rad ich estetické stvárnenie s dôrazom na detail, ktorý je pri malých záhradách kľúčový.

Prečítajte si tiež
Úžasná zelená džungľa plná originálnych prvkov a farieb? To je menšia záhrada v radovej zástavbe, v ktorej by ste to nečakali

Na plánovanie takýchto záhrad neexistuje univerzálny kľúč. Každá riešená plocha je unikátna, dopĺňa inú architektúru, každý klient má odlišné nároky a predstavy. Prvky, ktoré dokáže pojať, je preto ťažké katalogizovať. Pri malých záhradách by sme sa však mali držať zásady „z každého rožka troška“. Žiadna funkcia či plocha by nemala mať príliš dominantné postavenie na úkor ostatných.

Rozčlenenie malej záhrady

V malých záhradách najlepšie funguje koncepcia „z každého rožka troška“. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Trend negácie trávnika

Ako postupovať, ak nechceme prísť o možnosť posedieť si s rodinou či priateľmi vonku, napríklad pri grile alebo ohnisku?

Najskôr by sme sa mali vzdať všeobecného obrazu záhrady, v ktorej dominuje trávniková plocha a obvodová výsadba. Trávnik nemusí byť bezpodmienečnou súčasťou našich záhrad. Ak si ho odmyslíme, získame plochu, ktorú môžeme využiť práve na posedenie a pasívny oddych.

Prečítajte si tiež
Ako vyzerá záhrada bez trávnika a bez zálievky? Majitelia v nej vysadili 2550 okrasných rastlín

Takto koncipovaná záhrada môže byť plná prekvapení, opticky oddelených celkov, v ktorých sa dá pomocou vhodne zvolenej vegetácie tak trochu schovať. Môžeme v nej vybudovať dláždené plochy, múriky či prvky drobnej architektúry s detailmi, ktoré ju oživia a urobia jedinečnou.

V zahraničí je trend negácie trávnika veľmi výrazný. A v drvivej väčšine sa týka práve záhrad s malými rozmermi.

Oddychová časť záhrady

V zahraničí je trend negácie trávnika veľmi výrazný. A v drvivej väčšine sa týka práve záhrad s malými rozmermi. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Najčastejšia chyba: južná terasa

Príjemným medzipriestorom, ktorý spája interiéry a záhrady, sú zastrešené alebo otvorené terasy. S akými chybami ste sa stretli v slovenských domácnostiach?

Takou najčastejšie sa opakujúcou chybou je umiestňovanie terás s orientáciou na juh. V optike tvorby dispozície domu síce dáva logiku, no aj pri vhodne zvolenom prestrešení sú tieto terasy niekedy neznesiteľne prehriate a počas dňa sú práve v dôsledku úpeku nekomfortné. Riešením môže byť vytvorenie alternatívneho posedenia v tienistej časti záhrady.

Viac fotografií s realizáciami nájdete v galérii na konci článku.

Častou chybou je aj ignorovanie stavebnej prípravy na kotvenie prístreška pred finalizáciou fasády rodinného domu. V súčasnej ére prístreškov postavených z moderných materiálov sa menej stretávam s faktorom zle zvoleného konštrukčného materiálu (myslím hlavne na drevo a negatívne javy s ním spojené).

Pri otvorených terasách treba klásť dôraz na krycí materiál podlahy. Tam sa pomerne často stretávam so širokou škálou nevhodne zvolených materiálov, ktoré nielenže neladia s rodinným domom, ale sú aj nepraktické na údržbu.

Zastrešená terasa s vonkajším sedením

Zastrešená terasa umožní vonkajšie sedenie využívať nielen počas slnečných dní, ale aj keď prší. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Súkromie uprostred záhrady

Moderným trendom sú rôzne zákutia v záhrade ďalej od domu, ktoré chránia súkromie domácich pred pohľadmi zo susedstva. Akými trikmi dosiahneme väčšiu intimitu v záhradke medzi dvoma ďalšími pozemkami alebo na križovatke?

Ako som spomínal, vynechaním trávnika môžeme získať cennú plochu na vytvorenie centrálne umiestnených posedení. Intimitu do záhrady vnesieme napríklad použitím prvkov, ktorými docielime vertikálnu priestorovú modeláciu záhrady.

Prečítajte si tiež
5 nenáročných drevín do malej aj veľkej záhrady. Čo potrebuje tradičný orgován?

Populárne sú živé ploty (nie však tuje a cyprusovce!) či palmety, ktoré sa objavujú nielen ako obvodová výsadba pozemku, ale i v centrálnej zóne záhrady. Dokážeme z nich vymodelovať živé steny, oddeliť nimi pohľady, stlmiť hluk či vytvoriť priaznivejšiu mikroklímu v záhrade.

Aj rôznymi skulpturálne poňatými konštrukčnými prvkami dokážeme vytvoriť opticky oddelené zóny, v ktorých je posedenie príjemnejšie. Zaujímavou povrchovou úpravou vnesieme do záhrady farebnosť, textúru a dynamiku.

Vonkajšie záhradné sedenie so strieškou

Keď si vyberiete sedenie so strieškou, získate ďalšiu ochranu súkromia. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Kúpacie jazierko, bazén či fontána

Úžasným prvkom v exteriéroch sú jazierka. Vytvárajú príjemnú klímu a mnohé sa budujú ako kúpacie. S čím treba rátať, ak by sme chceli mať na pozemku kúpacie jazierko – nie veľké, ale len na schladenie počas horúcich dní?

Kúpacie jazierka majú svoje čaro, ale patria do rozmerovo väčších záhrad. Musíme totiž brať do úvahy aj okolitú plochu (podobne ako pri bazéne), ktorá slúži na oddych či potrebný servis. Malé jazierka sú zároveň menej stabilné (riasy) a náročnejšie na údržbu. Ja osobne ich do malých záhrad neodporúčam. To však neznamená, že v záhrade nemôžeme mať bazén menších rozmerov, kde je údržba vody vďaka bazénovým technológiám predsa len oveľa jednoduchšia.

Prečítajte si tiež
10 spôsobov, ako sa osviežiť v záhrade

Veľmi populárne sú aj rôzne drobné vodné prvky, ktoré dokážu malú záhradu náležite oživiť. Cirkuluje v nich menší objem vody, sú preto menej náročné na údržbu. Nie sú určené na kúpanie, ale dokážeme vďaka nim vniesť do záhrady dynamiku, akustický vnem a prilákať vtáctvo či hmyz.

Fontána ako vodný prvok v záhrade

Osviežujúcim vodným prvkom je aj fontána. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Záhradu plánujte spolu s domom

Prezradíte nám, s akými problémami sa pri práci záhradného architekta stretávate najčastejšie?

Problémy – nazvem to skôr negatívne javy – sa väčšinou týkajú prvkov, ktoré ako záhradný architekt nedokážem ovplyvniť. Nie vždy totiž investor (ako hlavný faktor) chápe dôležitosť našej úlohy pri dotváraní charakteru jeho životného priestoru a podcení potrebu včasnej spolupráce.

To má veľakrát za následok nevhodný výber materiálov, nevhodne vedené komunikačné zóny či zle osadený bazén. Ak prídeme na obhliadku nového projektu a už máme zviazané ruky nemennými prvkami, musíme improvizovať.

Záhradná architektúra je síce veľakrát o umení improvizácie, nemalo byť to však ísť na úkor dizajnu a praktickosti. K častým chybám zo strany investorov patrí napríklad aj podcenenie kvality a výšky navozenej ornice, vykonanie určitých prác (napríklad inštalácia závlahového systému, výsadba) pred určením finálnej kompozície a podobne. Prirovnal by som to k vareniu nového jedla bez receptu.

Pestovanie vo vyvýšených záhonoch v malej záhrade

V malých záhradkách je obľúbené pestovanie vo vyvýšených záhonoch. Podporí členenie funkcií a je praktickejšie. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Prirodzené lúky si vyžadujú trpezlivosť

K novým záhradným trendom jednoznačne patria prirodzené lúky – teda neobrobený kúsok pozemku, ktorý sa nechá zarásť pôvodným lokálnym rastlinstvom (alebo mu pomôžeme výsevom). Ich výhodou je, že priťahujú opelivý hmyz. V akých prípadoch by ste tento nápad neodporúčali?

Pri malých záhradách o kvetinových lúkach ani nemusíme rozmýšľať. Tie totiž vyniknú a majú opodstatnenie iba pri veľkých súvislých plochách. Ich správne založenie a následné prosperovanie je len otázkou našej trpezlivosti. Od výsevu k finálnej podobe môže totiž ubehnúť zopár rôčkov.

Prečítajte si tiež
Záhon, lúka alebo trávnik? Čo si v záhrade zvoliť na zem?

Ich schopnosť podporiť faunu je vskutku obdivuhodná, to však neznamená, že to isté nedokážeme docieliť v našej záhradke výberom vhodných trvaliek do záhonov. Trvalkové kompozície dokážu záhradu oživiť nielen esteticky. Fauna v nich dokáže nájsť zdroj svojej pastvy počas celej vegetácie.

V našom antropogénnom svete kombinovanom s agrárnou púšťou (monokultúry) sú to veľakrát posledné ostrovčeky, vďaka ktorým sa ešte hmyz ako-tak drží. Bolo by preto načase začať záhrady vnímať inak ako trávnik obklopený hradbou tují.

Správne zvolené rastliny zvyšujúce súkromie v záhrade

Správne zvolené rastliny zvýšia úroveň súkromia v záhrade, aj keď máte susedov z oboch strán. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Pohľadový betón i alternatívy dreva

Aké materiály na vonkajšie spevnené plochy najradšej používate a prečo?

Výber vhodných materiálov na výstavbu záhrady nie je vôbec jednoduchý. Okrem estetického aspektu totiž musia spĺňať nízkoúdržbové parametre. Dôležitým faktorom je, samozrejme, vkus klienta a rozpočet, ktorý je schopný na projekt uvoľniť.

Vo svojej tvorbe veľa používame rôzne prvky z pohľadového betónu (lemy, šľapáky), ako aj kvalitné bezúdržbové alternatívy dreva. Závisí to od situácie. Pri výbere betónových dlažieb na chodníky či terasy nemáme predsudky ani preferencie.

Funkčne členený exteriér

Príklad funkčne členeného exteriéru, ktorému nič nechýba. Zdroj: Ing. Zoltán Nagy

Vždyzelený charakter výsadby

Aké okrasné rastliny najradšej používate na umocnenie atmosféry relaxačného ostrovčeka v záhrade?

V realizáciách používame trvalkovo-trávovo-krovitý mix okrasných rastlín, pri ktorých kladieme dôraz na celoročnú premenlivosť, a pokiaľ je to možné, vždyzelený charakter. Zo živých plotov preferujeme hraby, buky, tisy či vtáčí zob. Vo veľkej miere sadíme aj jarné či jesenné cibuľoviny a hľuzoviny. Minimálne používame konifery či skalničky.

Čo je najdôležitejšie, ak má oddychová zóna vonku skutočne pôsobiť ako dovolenková, a to aj na maličkom pozemku?

Dobrý vkus majiteľa.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Ing. Zoltán Nagy
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Zakladanie záhrady
Tagy: malá záhrada okrasná záhrada plánovanie záhrady vonkajšie terasy záhradná architektúra
Zdieľať článok
Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pesZáhrada

Martin Čurda radí: Ako oživiť záhradu s trávnikom a živým plotom, po ktorej behajú deti a pes

Prírodnú záhradu pri rodinnom dome krásne prepojili s okolím. Užívajú si relax v záplave trvaliekUrob si sám

Prírodnú záhradu pri rodinnom dome krásne prepojili s okolím. Užívajú si relax v záplave trvaliek

V januári je prác v okrasnej záhrade pomenej. Na tieto však nezabudnime!Záhrada

V januári je prác v okrasnej záhrade pomenej. Na tieto však nezabudnime!

Nová sezóna podľa profesora Hričovského: Podľa čoho vyberať ovocie do záhrady?Záhrada

Nová sezóna podľa profesora Hričovského: Podľa čoho vyberať ovocie do záhrady?

Diskusia