19. 12. 2005
Zdieľať

Vianoce sa blížia a treba venovať trochu viac času nielen vášmu domu, ale aj záhrade. Oblečte ju do sviatočného šatu, napríklad aj tak, že do trvalkových záhonov rozmiestnite drevené, prútené alebo drôtené vianočné dekorácie. Taktiež môžete vždyzelené a ihličnaté dreviny okrášliť ručne vyrobenými guľami. Do prútených alebo drôtených košíkov zasa môžete umiestniť halúzky posledných šípok, drobných červených jabĺčok, orechov, vtáčieho zobu, imela a doplniť ich konárikmi ihličnanov, brečtana a cezmíny. Adventnú náladu podtrhnú aj lesklé vianočné gule a lampáše s horiacimi sviečkami.

Čemerice a hamamely


December v záhrade 3

38816

V decembri už v záhrade nekvitne také množstvo kvetov ako počas iných mesiacov roka. Napriek tomu tu možno nájsť kvitnúce čemerice (Helleborus niger „Praecox“) a exoticky pôsobiaci hamamel (Hamamelis mollis), v teplejších oblastiach aj svetložlté kvety jazmínu nahého (Jasminum nudiflorum) alebo ružové kvety kaliny voňavej (Viburnum fragrans). Menej známa, ale veľmi pôvabná je aj kvitnúca garya (Garrya elliptica), ktorá rozkvitá už v novembri a v záhrade vyžaduje teplejšie a chránené miesto.


December v záhrade 3

38815

Záhony chráňte pred chladom

Ak je v decembri pekné slnečné počasie, čo-to sa ešte dá urobiť. Ak vám napríklad pri prechádzaní zavadzajú popri chodníkoch konáre kríkov, pokojne ich odrežte. Taktiež ošetrite drevené lavičky a pergoly konzervačným prípravkom, a ak ste nechali vonku prázdne hlinené črepníky, rýchlo ich uložte do pivnice. To isté platí aj o náradí, ktoré treba ošetriť konzervačným prípravkom. Skôr než prídu prvé mrazy, zalievajte mladé vždyzelené dreviny (aj rododendrony) a ihličnany. Všetky zimujúce rastliny chráňte pred chladom, nahŕňajte k nim napadané lístie, prípadne ihličnaté chvojky. Začiatkom decembra si nezabudnite v záhrade narezať aj konáre čerešne na rýchlenie – tzv. barborky. V rovnakom období si môžete vlastnoručne pripraviť aj adventný veniec, ktorý zavesíte na vchodové dvere alebo priamo do bytu. Zo záhonov určite neodstraňujte odkvitnuté súkvetia trvaliek a niektoré druhy zeleniny. Zatraktívnia totiž záhradu aj počas zimy.

Atraktívna vianočná hviezda


December v záhrade 3

38814

K izbovým rastlinám, ktoré sú typické pre adventné obdobie, patrí aj vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima). Pri jej kúpe si všimnite drobné žltozelené kvety uprostred nápadných farebných (najčastejšie červených) listeňov. Tieto kvietky by mali byť v štádiu pukov, neopadané a nerozkvitnuté. Ideálne je, ak si rastlinu necháte v predajni dôkladne zabaliť, pretože je citlivá na chlad. V byte jej vyhovuje teplota okolo 20º C a dostatok svetla. Zemina v črepníku by mala byť mierne vlhká, ale nie premočená. Týmto rastlinám škodia studený prievan, horúci vzduch z vykurovacieho zariadenia alebo z teplovzdušného ventilátora. Vianočnej hviezde nezabudnite pripraviť ani atraktívny črepník v červenej či zlatej farbe.


December v záhrade 3

38813

K Vianociam patrí aj cezmína

Ak ste milovníkmi rozprávkovej vianočnej atmosféry, určite vašej pozornosti neunikne cezmína, ktorá je s týmito sviatkami spätá odnepamäti. Predstavuje symbol šťastia, zdravia a radosti. Počas zimy pôsobí nápadne aj v záhrade, a to najmä vďaka svojim lesklým listom s ostňami a množstvu červených plodov – bobúľ. Cezmíny je najlepšie vysadiť na jar (vždy s celým koreňovým balom) do polotieňa a mierne vlhkej pôdy s dostatkom humusu. Druhom so zelenožltými listami vyhovuje skôr slnečné ako polotienisté miesto. Tieto rastliny dobre znášajú rez a tvarovanie.


December v záhrade 3

38812

Šišky netradične

Pýchou ihličnanov počas zimy a najmä v období Vianoc sú šišky. Majú rozličnú veľkosť, sú zaujímavo štruktúrované a odlišne sfarbené. Niektoré opadávajú zo stromov celé, iné sa rozpadajú priamo na stromoch. Tie, ktoré nájdete pod stromami, určite využijete nielen pri tvorbe vianočných dekorácií, ale aj pri dekorovaní záhradných nádob a košov. Výsledok bude naozaj zaujímavý a originálny.


December v záhrade 3

38811

Objavte chvojníky

Menej známe chvojníky (Ephedra) sú nenápadné, metlovité, nízke a poliehavé alebo aj vzpriamené kry. Svojím vzhľadom pripomínajú prasličky, ale patria k ihličnanom. Dorastajú do výšky dvoch metrov a ich nádhera vynikne najmä teraz – v zime. Sú pestovateľsky nenáročné, znesú sucho, kamenisté aj piesočnaté pôdy. V záhrade vyniknú v skalke, vo vresovisku alebo aj v predzáhradke.


December v záhrade 3

38810

Knižný typ: Romana a Pavel Číhalovi: Zahrady v japonském stylu

Záhradu v japonskom štýle si možno vytvoriť na veľkom aj malom priestore. V súčasnosti je tento spôsob záhradníčenia veľmi populárny. Dôležité je dodržiavať črty typické pre japonské záhrady (voda, kameň, rastliny).V knihe sa dočítate aj o tom, ako v takejto záhrade budovať cesty, odpočívadlá, čajové pavilóny, kam umiestniť kamenné lampy a iné osvetlenie. Samozrejme, nechýba ani bohatý prehľad vhodných rastlín na výsadbu. Autori čerpali zo skúseností japonských záhradníkov. Okrem inšpiratívnych farebných fotografií knihu dopĺňa aj niekoľko praktických ilustrácií. Publikáciu vydalo vydavateľstvo Grada Publishing, a. s., v roku 2004 a jej cena je 183 Sk.


December v záhrade 3

38809

Tip na dekoráciu: Imelo v modernom podaní

Imelo zohrávalo úlohu čarovnej byliny v mnohých náboženstvách, osobitný význam malo pre Keltov a starých Slovanov. Predovšetkým v období zimného slnovratu sa mu pripisovali zázračné účinky – vetvička imela chránila ľudí pred zlom, chorobami, pohromami a takisto prinášala šťastie a pokoj do domu. Vo vianočnej floristike je imelo obľúbené aj v súčasnosti. Možno ho využiť napríklad pri výrobe atraktívneho venčeka, výzdobe sviatočného stola, na vyplnenie misiek, váz a rozličných iných nádob. Imelo vynikne samostatne, ale aj vo väčšom množstve v nádobe. Na aranžovanie používajte čerstvé vetvičky.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: dec3 december rastliny záhrada zeleň zima
Zdieľať článok

Diskusia