22. 09. 2005
Zdieľať

Nenáročné kaktusy sú obľúbenými izbovými rastlinami, ktoré do bytu vnášajú exotický nádych. Ich typické tvary však dodávajú aj exteriéru – okrasnej záhrade zvláštne čaro najmä počas letných mesiacov. Niektoré kaktusy však po skončení sezóny nemusia byť premiestňované do bytov či pivníc, naopak, môžu ďalej rásť na záhradnom záhone. Existuje totiž niekoľko dostatočne mrazuvzdorných druhov, ktoré znášajú teploty až do –35 °C. Tie budú najlepšie rásť predovšetkým v oblasti juhozápadného a juhovýchodného Slovenska. Kaktusový záhon tak nemusí zostať len doménou záhrad v okolí Stredozemného mora, ale môže sa stať aj raritou vašej záhrady.

Záhony s pichľavou krásou


Kaktusy v záhrade

30414
Daniel Košťál

Vybraným druhom kaktusov sa teda (okrem črepníkov) dobre darí aj priamo na záhonoch v okrasnej záhrade, pred efektnými tehlovými múrmi, v predzáhradke, v skalke, alebo v úzkom páse pri vstupe do domu. Dôležité je, aby toto miesto bolo dostatočne slnečné s priepustnou pôdou, pretože kaktusy neznášajú mokrú pôdu a takisto ani akékoľvek iné hromadenie vody, či blízkosť okrasného jazierka. Druhy viac citlivé na pôdnu vlhkosť by mali byť dokonca chránené aj pred dlhšie trvajúcim dažďom počas letných mesiacov mobilným prístreškom. Ideálna poloha na takýto záhon je južná expozícia, pričom pri jeho situovaní sa treba vyhnúť aj miestam, kde sa zdržiavajú deti. V noci by malo byť kvôli bezpečnosti v blízkosti kaktusového záhona nainštalované umelé osvetlenie.

Zo Severnej Ameriky


Kaktusy v záhrade

30415
Daniel Košťál

Nie všetky kaktusy sú vhodné na celoročné pestovanie v záhrade. Zimu a chlad dobre tolerujú predovšetkým vybrané druhy kaktusov pôvodom zo Severnej Ameriky. Medzi takéto patria rôzne druhy vzpriamene alebo plazivo rastúcich opuncií (Opuntia imbricata, Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha a Opuntia phaeacantha). Opuncie sa však rýchlo rozrastajú predovšetkým do šírky, dokážu pokryť aj 1 m2 plochy a preto je nutné vyhradiť im na záhone dostatočne veľký priestor. Otužilé sú aj ďalšie druhy kaktusov, ako echinocereus (Echinocereus coccineus) a (Echinocereus triglochidiatus), escobarie (Escobaria missouriensis), Coryphantha radiosa, Pediocactus simpsonii, Sclerocactus whipplei, Toumeya papyracantha a iné druhy. Tieto sú však chúlostivejšie ako opuncie. Okrem týchto kaktusov možno na záhradných záhonoch pestovať aj sukulentné agávy (Agave deserti, Agave chrysantha a Agave nevadensis) a výbornou sprievodnou rastlinou pre kaktusy môžu byť aj juky. Z tých je vhodných niekoľko druhov ako napríklad známa Yucca filamentosa, Yucca aloifolia, Yucca glauca alebo Yucca baccata. Juky však vyžadujú ťažšiu pôdu s obsahom humusu, môžu byť teda vysadené skôr v susedstve kaktusového záhona.

Výsadba


Kaktusy v záhrade

30416
Daniel Košťál

Najdôležitejším predpokladom úspechu je dôkladná príprava podkladu a substrátu v celom záhone. Pri jeho zakladaní je potrebné vyhĺbiť aspoň 1 m hlbokú jamu, pričom na jej dno treba umiestniť aspoň 0,5 m vysokú hrubú kamennú drvinu. Nasleduje 30 cm vrstva jemnejšej kamennej drviny, 15 cm vrstva riečneho piesku a napokon namiešaný pestovateľský substrát (záhradnícky substrát, piesok a keramzit). Takto pripravený záhon bude dokonale priepustný a bude maximálne vyhovovať požiadavkám týchto suchomilných rastlín. Už pri navážke pripravenej zeminy je zároveň dobré do vznikajúceho kaktusového záhonu osadiť aj väčšie kamene, ktoré počas dňa akumulujú teplo a v noci ho vydávajú do svojho okolia. Okrem toho pomáhajú dotvoriť atmosféru púšte, respektíve pôvodných podmienok, v ktorých tieto rastliny žijú. Kamene je ideálne zapustiť do substrátu aspoň do polovice, aby boli dostatočne stabilné a pôsobili prirodzene. Okrem nich možno do kaktusového záhona umiestniť aj rôzne suché hrubšie vetvy bez kôry. Výsadba kaktusov v záhrade sa môže realizovať počas celého roka s výnimkou zimného obdobia. Ideálna je výsadba v máji, pričom vždy sa majú vysádzať aspoň trojročné otužilé exempláre. Opuncie je potrebné sadiť aspoň do polovice jedného článku, čím sa zabráni možnému vyvráteniu. Pri výsadbe je dôležité poznať aj rastové charakteristiky jednotlivých druhov kaktusov. Väčšie druhy by tak mali byť situované vzadu, menšie v popredí, maličké druhy je zasa lepšie sústreďovať do skupín. Pri samotnej výsadbe je dobré pomôcť si grilovacími kliešťami, aby sa predišlo poraneniu rúk. Po zasadení je vhodné obsypať koreňové krčky kaktusov drobnou kamennou sutinou.

Zásady pestovania


Kaktusy v záhrade

30421
Daniel Košťál

Čerstvo vysadené kaktusy sa neodporúča zalievať ihneď, ale skôr postupne a väčšími dávkami vody. Ak neboli predtým tieto kaktusy vystavené slnečnému žiareniu, bude potrebné ich na istý čas po výsadbe aj tieniť, aby neprišlo k ich popáleniu. Kaktusy pestované na záhonoch vyžadujú aj občasnú zálievku (najmä počas horúcich dní), aj keď by sa mohlo zdať, že potrebujú skôr sucho. Najvhodnejšie je ich zavlažovať buď ráno alebo večer. Potrebné je aj ich prihnojenie, nakoľko pestovateľský substrát obsahuje len minimum živín. Použiť treba špeciálne hnojivo na kaktusy, najlepšie granulované s postupným uvoľňovaním živín. Prvé prihnojenie kaktusov na záhone je dobré načasovať na marec, druhé na máj a jún. V kaktusovom záhone sa môžu objaviť aj buriny. Tie je efektívnejšie zničiť pomocou kontaktných herbicídov, nesmú však zasiahnuť samotné kaktusy. Pletie kaktusových záhonov je inak pomerne prácne a navyše aj „bolestivé“. Pre kaktusy je nebezpečné najmä vlhko, ktoré spôsobuje hnitie koreňov. Vlhko pôsobí zhubne na kaktusy predovšetkým v zime. Počas zimy si treba dať pozor aj na samotné rastliny. Obvykle sú až do apríla charakteristicky zvráskavené (strata vody ich chráni pred uhynutím), veľmi krehké a tak sa ľahko poškodia. Po prvých mrazoch nie je možné ich vnášať do teplejších miestností. Treba tiež zdôrazniť, že napriek tomu, že kaktusy sú počas zimy nevzhľadné, na jar sa rýchlo zazelenajú a ukážu sa v plnej kráse. Navyše vybrané druhy môžu v záhrade aj rozkvitnúť a priniesť plody. Za atmosférou púšte tak už nebudete musieť cestovať do zahraničia. Pri splnení uvedených podmienok ju môžete mať hneď za domom. Netreba tiež zabúdať, že kaktusový záhon dostane dekoratívnu podobu až po niekoľkých rokoch.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kak kaktusy záhrada
Zdieľať článok

Diskusia