13. 11. 2007
Zdieľať

Dokážu (niektoré rýchlejšie, iné pomalšie, ale vždy precízne) zakryť nevzhľadné múry, ploty a kúty. Bez problémov oblečú nahé altány a pergoly. Mnohé z nich upútajú rozmanitými kvetmi a niektoré dokonca aj plodmi. Svoje ambície dostať sa hore nepotláčajú a aj s farbou vždy vyjdú von. Každej záhrade vdýchnu niečo romantické… Popínavé rastliny.

Spôsob výsadby

Popínavé rastliny pestované v črepníkoch môžete vysádzať celoročne (okrem mrazivého počasia). Ideálna je skorá jeseň. Pred výsadbou si dôkladne naštudujte, aké druhy sú vhodné do vašej záhrady (berte do úvahy priestor, svetelné a pôdne podmienky), ale aj akú starostlivosť si rastliny budú vyžadovať a ako dlho budete na výsledný efekt čakať (nie každá popínavá drevina vám hneď rozkvitne a zazelení múr).







Ako vytvoriť zelenú fasádu?
Pri výbere rastlín zohľadnite svetové strany. Ak je fasáda domu orientovaná na sever, rýchlo ju zarastie brečtan alebo vlkovec. Na východnú stranu, kde väčšinou svieti slnko len doobeda, sú vhodné vlkovec, pohánkovec, brečtan a pavinič (posledné dva môžete spolu kombinovať). Na východe sa bude dariť aj popínavej a nádherne kvitnúcej hortenzii. Južne orientovaná fasáda je ideálna pre akébiu (Akebia quinata) alebo trúbkovec (Campsis radicans). Na západnej strane môžu byť rastliny vystavené silnému vetru, ktorému odolajú najmä brečtan a pavinič.


Pod taktovkou romantika

116362



Pod taktovkou romantika

116318

Popínavé rastliny podľa možnosti nevysádzajte tesne k múru (býva tu suchá pôda), radšej dodržte 60 až 90 cm odstup. Jama pre koreňový bal by mala byť priestranná – dvakrát širšia než koreňový bal vyklepnutý z črepníka. Na dno jamy sa odporúča dať drenážnu vrstvu z hrubého štrku.

Rastliny umiestnite mierne šikmo smerom k opore (musí byť pripravená s dostatočným predstihom). Z koreňového balu neodstraňujte pôvodnú oporu – tá uľahčí adaptovanie vysadenej rastliny na nové podmienky. Napokon jamu zasypte pôdou s obsahom humusu, pritlačte ju k rastline a dôkladne zalejte.

Ako sa o ne postarať

Najdôležitejšou činnosťou pri starostlivosti o popínavé rastliny je výdatné zavlažovanie (najmä v lete a počas prvých rokov po výsadbe). Každoročne na začiatku vegetačného obdobia rastliny prihnojte granulovaným hnojivom, tie staršie sa zaobídu aj bez hnojiva.










Pod taktovkou romantika

116367


Pod taktovkou romantika

116363


Pod taktovkou romantika

116368


Pod taktovkou romantika

116371


Zabúdať by sa nemalo ani na vyväzovanie výhonkov k opore (ku konštrukcii), podľa možnosti nie drôtom, pretože ten by sa mohol po čase zarezať do stoniek. Po výsadbe popínavých drevín pôdu v ich okolí namulčujte drvenou kôrou (vrstva by mala mať hrúbku aspoň 5 cm) – zníži sa odparovanie vody a zamedzí rast buriny.

Každoročný rez je dôležitý najmä pri popínavých ružiach, vistérii a plamienku. Staršie rastliny môžete zrezať tesne nad zemou, čím podporíte ich bujnejší rast. Ostatné popínavky môžete rezať podľa potreby (ak prekážajú alebo zasahujú do susedných výsadieb).




















Určite sa zídu


Pod taktovkou romantika

116377


Pod taktovkou romantika

116381


Starší brečtan vytvára krík – drevnatie. V takom prípade môžete na jeho úpravu použiť napríklad akumulátorový plotostrih Bosch AHS 52 Accu, ktorý je ľahký a vydrží až 110 minút na jedno nabitie. Cena u predajcu. (Bosch)


Pavinič, trúbkovec a vistéria  na jeseň zhadzujú listy, preto je dobré mať poruke (alebo v garáži) záhradný vysávač, napríklad STIHL SH 55 s drviacim zariadením, vďaka čomu sa do zberného vaku zmestí väčšie množstvo pozbieraného materiálu. Cena je 12 590 Sk. (Stihl)


Pod taktovkou romantika

116372


Pod taktovkou romantika

116374


Po strihaní vistérie, paviniča, trúbkovca, hortenzie a brečtana môžete vzniknutý odpad (konáre) spracovať v záhradnom drviči AL-KO POWER SLIDER 2 500 R, ktorý vďaka svojej robustnej konštrukcii umožňuje drviť vetvy až do priemeru 45 cm. Uplatní sa v malých a stredne veľkých záhradách. Cena je 6 490 Sk. (AL-KO)


A aby ste záhradný odpad z popínavých rastlín (lístie a podrvené konáre) nemuseli páliť, môžete s ním naložiť ekologickejším spôsobom – použiť ho v komposte (okrem brečtana). Vhodným pomocníkom, ktorý sa zmestí aj do malej záhrady, je kompostér K 700 s objemom 700 l. Cena je 3 990 Sk. (Predáva Mountfield.)


Pod taktovkou romantika

116380


Pri starostlivosti o popínavé rastliny sa určite nezaobídete bez kvalitnej záhradnej pílky a obojrezných záhradných nožníc. (Gardena)



Opory a konštrukcie

Takmer všetky popínavé rastliny sú odkázané na oporné drevené alebo kovové konštrukcie, ktoré musia byť dostatočne pevné, aby udržali rastlinu s množstvom listov a kvetov. Nezabudnite, že ovíjavé druhy (napríklad vistéria) potrebujú pevnejšie a masívnejšie konštrukcie.






Tip:
Zaujímavým riešením pre popínavé rastliny môže byť aj využitie takzvanej vyklápacej drevenej mreže, ktorá umožňuje ošetrovanie fasády pod zelenou plochou. Veľmi pekné sú aj kovové alebo drevené ihlanovité konštrukcie.

Kategória: Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: plot popínavé dreviny popínavé rastliny záhradnícke minimum zelená fasáda
Zdieľať článok

Diskusia