06. 12. 2005
Zdieľať

Majitelia domu zdedili po starých rodičoch záhradu obkolesenú statnými smrekmi. Predtým sa tu pestovala najmä zelenina, oni sa však rozhodli väčšiu časť pozemku zveriť do rúk záhradného architekta, ktorý v záhrade vytvoril pôsobivý horský park.

Za mohutnými tmavými smrekmi, ktoré vidno už z ulice, čaká návštevníkov prekvapenie – nádherná okrasná záhrada s horským nádychom so širokou plejádou rastlín. Majitelia domu si v tieni starých stromov vytvorili prostredie na príjemnú relaxáciu. Už na príjazdovej cestičke poznať, že zeleň tu hrá prím. Stred cestičky patrí pásu trávnika, úzky pás pôdy medzi príjazdovou cestou a chodníkom je vysadený miniatúrnymi druhmi ihličnanov kombinovanými s nízkymi druhmi okrasných tráv.


Záhrada ako v lese

37341
Mária Vargová

Vstupnú časť lemuje nízky živý plot z krušpánu (Buxus sempervirens). Priestoru pred vchodom do domu dominuje veľká borovica. Zdobí ho nežne farebná skalka kombinovaná s nižšími druhmi okrasných tráv, nízkymi ihličnanmi a drobnokvetými chryzantémami. Od jari až do neskorej jesene tu vždy niečo kvitne, v čase vegetačného pokoja dekorujú skalku koberce vždyzelených rastlín. Domáci nezabudli ani na romantické kvetináče vysadené pestro kvitnúcimi letničkami.


Záhrada ako v lese

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

37343
Mária Vargová

Strednú časť záhrady tvorí trávnik, po okrajoch lemovaný rôznymi druhmi stromov, kríkov a trvaliek. Zaujímavé sú okrasné trávy, napr. perovec (Pennisetum compressum), ozdobnica čínska (Miscanthus sinensis) či mohutná kortadéria pampová (pampová tráva, Cortaderia selloana). Kvitnúce kry tu reprezentujú okrem obľúbeného orgovánu obyčajného (Syringa vulgaris) aj previsnutá forma karagany stromovitej so žltými kvetmi (Caragana arborescens Pendula) a štedrec ovisnutý (Laburnum anagyroides). Cyprušteky, tuje a ďalšie druhy drobnejších ihličnanov (napr. zakrpatený smrek biely Picea glauca conica) sú rovnako pekné v lete aj v zime.


Záhrada ako v lese

37339
Mária Vargová

Pod vysokými smrekmi, okolo lámp a múrov susediaceho domu sú vysadené rozličné tieňomilné rastliny, napr. aukuba japonská (Aucuba japonica) s bielo panašovanými listami, vždyzelená mahónia cezmínolistá (Mahonia aquifolium) s elegantnými tmavými listami, ktoré v zime sčervenejú, vďačný krušpán (Buxus), funkie (Hosta) s jemne kolorovanými listami s neuveriteľnou textúrou a štíhlymi klasovitými súkvetiami voňavých zvonkovitých kvetov, nenáročný imelovník (Symphoricarpos) vhodný na vlhké stanovišia, ktorý na jeseň ozdobí záhradu množstvom bielych bobuliek, koberce zimozelene menšej (Vinca minor), ktoré bývajú od jari až do jesene obsypané fialovými kvietkami, nenáročný dráč Júliin (Berberis julianae), bršleny (Euonymus), ktorých listy na jeseň hýria neuveriteľnými farbami a iné. Záhradný architekt tak vyplnil pôvodne holé miesta v tieni vhodnými rastlinami vo vzájomnej harmónii. Do trávnika sú namiesto celistvého chodníka vložené iba okrúhle kamene, ktorými je dláždená cestička k altánku, k romantickej lavičke pri dome a k záhradnému bazénu.


Záhrada ako v lese

37344
Mária Vargová

Zadná časť záhrady je venovaná bazénu, ktorý od ostatnej časti záhrady oddeľuje nízky drevený plot. Intimitu zabezpečujú betónové múry zmäkčené okrasnou zeleňou – pozadie bazéna tvoria vysoké štíhle cyprušteky vysadené v kvetináčoch. Bazén je ukrytý pred pohľadmi z okolitých záhrad a v záveternom kúte je príjemné miesto na posedenie pri stolíku so slnečníkom. Biele múry pekne kontrastujú so sýtou zeleňou a zároveň odrážajú svetlo do záhrady. Okrasnú zeleň efektne dopĺňajú aj kontrastné biele záhradné lampy. Večerné osvetlenie plasticky zvýrazní rastliny vysadené okolo a prevísajúce konáre smrekov. Popri vysokom živom plote vedú úzke schodíky do ovocného sadu, kde sa nájdu takmer všetky druhy ovocných stromov, ani jeden z nich však nie je ošetrovaný chemickými prostriedkami.


Záhrada ako v lese

37338
Mária Vargová

Veľmi príjemným miestom na posedenie je romantický altánok v tieni vysokých smrekov, ktorých konáre prevísajú až tesne ponad jeho strechu. Drevenú stavbu lemuje zimozeleň, tisy (Taxus), nízke ihličnany a nádherne kvitnúci rododendron (Rhododendron).

Okrem meniacich sa farieb zelene, ktorá má v každom ročnom období trochu iný odtieň a iné čaro, môžete si v tejto záhrade vychutnať prírodu aj ostatnými zmyslami. Počuť tu príjemný šum ihličnanov, spev vtáčikov a cítiť čerstvý vzduch ako v naozajstnom lese.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: akovlese stromy za záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia