Ako doplniť chýbajúcu časť dvojdomu, aby vzniklo príjemné bývanie pre štyroch
Českí architekti riešili zaujímavý projekt. Mali doplniť chýbajúcu časť existujúceho dvojdomu tak, aby vznikol príjemný domov pre štvorčlennú rodinu. Ako sa im to podarilo?
Kľúčovou snahou architektov Pavla Machara a Radka Teichmana bolo to vytvoriť vzdušný a voľne plynúci vnútorný priestor. Nielen však v horizontálnej rovine – od vstupu do domu až k záhrade, ale aj vo vertikálnej – od prízemia po miestnosti na poschodí.
Najväčšiu plochu dostali spoločné priestory na prízemí, ktoré doslova nabádajú, aby členovia rodiny trávili spolu veľa času a navzájom komunikovali. Nenájdete tu žiadne zbytočné chodby či malé uzavreté miestnosti.
Ako vtiahli do interiéru slnko?
Na to, aby do interiéru dostali čo najviac prirodzeného svetla, pohrali sa s orientáciou prístavby voči svetovým stranám. Z obývačky je vďaka veľkému posuvnému oknu výhľad priamo do južnej záhrady.
Prečítajte si tiež:
Ocenený pasívny dvojdom, v ktorom sa myslelo na všetko
Zaujímavý efekt architekti dosiahli umiestnením štvorcového okna v hornom rohu prevýšeného obytného priestoru. Cez toto atypicky umiestnené okno prichádza slnečné svetlo v popoludňajších hodinách – zo západu. Horizontálne okno na poschodí zase umožňuje južnému slnku osvetliť pracovňu.
Z obývačky do kuchyne po schodoch
Nezvyčajným, ale funkčným prvkom, je výškové usporiadanie priestorov. Kuchyňa s jedálňou sa nachádzajú o čosi vyššie ako obývacia miestnosť, a to kvôli lepšiemu výhľadu do záhrady. Na obývaciu miestnosť nadväzuje drevená terasa, ktorá tvorí prechod medzi interiérom a záhradou.
Na výškové posuny podlahy nadväzujú aj posuny úrovne stropov v hornom podlaží. Tým architekti dosiahli aj vizuálne prepojenie slnečnej pracovne s hlavným obytným priestorom.
Odhalený betón, omietnuté murivo
Dom je murovaný s vloženým železobetónovým „objektom“ horného poschodia. To je vynesené stenovým nosníkom do výšky hlavnej spálne.
V interiéri nájdete na viacerých miestach priznaný betón, ale murivo je všade omietnuté. Súčasťou architektonického riešenia bol aj návrh vstavaného interiéru na mieru. Nábytok zároveň plní aj funkciu členenia obytného priestoru.
Architekti sa snažili kultivovať aj verejné priestory, preto vybrali na oplotenie domu estetickú kombináciu dreva a betónu.
RD Čimice v skratke
architektonický ateliér: MACHAR&TEICHMAN
autori: ing. arch. Pavel Machar, ing. arch. Radek Teichman
projekt: 2015-2016
realizácia: 2016-2019
lokalita: Praha – Čimice
Sabína Zavarská
Foto: Peter Fabo