Zdroj: Robert Žakovič

Menší dom stojí menej peňazí, keď spojíte dva k sebe, ušetríte ešte viac! Jednopodlažný dvojdom, ktorému nič nechýba

22. 09. 2022
Zdieľať

Ekonomická stránka výstavby je momentom, ktorý nás neraz prinúti okresať svoje sny. Výborným spôsobom, ako ušetriť nielen na stavbe samotnej, ale aj pri nákladoch za dopravu a nákupe materiálov vďaka množstevným zľavám, je dvojdom. Dvojdomy boli hitom socializmu, opäť však prichádzajú ako dostupnejšie riešenie vlastného bývania. Spojené domy, ktoré navrhol architekt Jakub Chochola v Prahe, nemajú nič navyše, ani im nič nechýba.

Mottom autora pri navrhovaní dvojdomu pre surferov – ako sám dom nazýva, je citát slávneho architekta Mies van der Rohe „Less is more“, teda „Menej je viac“. Charakterizuje nielen podobu domu, ale aj minimalistický životný štýl jeho obyvateľov. Mal to byť jednoduchý, ale osobitý dom, kde nebude nič dôležité chýbať, ale ani nič navyše.

Prečítajte si tiež
Ako premenili starý rybársky dom na dva moderné byty

Výsledkom je jednopodlažný dvojdom s obdĺžnikovým pôdorysom. Nachádza sa na rovnom pozemku na kraji Prahy v mestskej časti Klánovice v bezprostrednej blízkosti lesa. Je nepodpivničený, s plochou strechou.

Rodinný dvojdom pre surferov

Architekt osadil dva nezávislé domy so spoločnou deliacou stenou na hrane pozemkov. Zdroj: Robert Žakovič

Dva nezávislé domy spája jeden múr

Na pozemku pri lese s rozlohou 1 060 metrov štvorcových stál starý už nevyhovujúci rodinný dom. Po jeho likvidácii pozemok rozdelili na dve rovnaké časti. Na ne architekt osadil dva nezávislé domy so spoločnou deliacou stenou na hrane pozemkov. Každý dom má inú dispozíciu, ale z ulice pôsobí ako jeden. Západná časť slúži na trvalé bývanie (4kk) a východná ako „chata“ (3kk) na sezónne bývanie pre časť rodiny, ktorá žije v zahraničí.

Rodinný dvojdom pre surferov

Svetlé kuchyne majú jednoduchú bielosivú farebnosť ozvláštnenú použitím dubovej alebo orechovej dyhy. Zdroj: Robert Žakovič

Strešné svetlíky, strecha na záhradnom domčeku z polykarbonátu

Medzi oboma domami stojí stena z betónových tvárnic. Na každej strane je parkovacie státie pre jedno auto a dielňa (sklad). Keďže Jakub Chochola má záľubu v dostatku denného svetla, vo všetkých priestoroch do strechy osadil svetlíky, ktoré púšťajú svetlo do miest, kam by sa inak nedostalo. Dokonca aj v záhradnom domčeku je veľa svetla – má totiž strechu z polykarbonátu. Oceľová pergola na južnej fasáde chráni veľké okná pred prehrievaním, terasu a vstupný priestor zase pred dažďom.

Prečítajte si tiež
Slnečný dvojdom pre viac generácií naplno využíva rozľahlý pozemok

Jemná farebnosť doplnená drevom a sklom

Interiér domov je zariadený na mieru vyrábaným vstavaným nábytkom. Svetlé kuchyne majú jednoduchú bielosivú farebnosť ozvláštnenú použitím dubovej alebo orechovej dyhy. V kúpeľniach je použitá betónová stierka, za mahagónovými lamelovými dverami sa ukrýva práčka so sušičkou a bojler. Nad vaňou si môžete všimnúť odkaz na autorovo obľúbené Bali – vetraciu kamennú dlaždicu, ktorú priviezol z Indonézie. Jedna celá stena obývacej izby (smerom do záhrady) je presklená. Tvorí ju veľké štvordielne okno, ktorého dve prostredné polia môžete odsunúť a vznikne priechod široký 3 metre.

Rodinný dvojdom pre surferov

Jedna celá stena obývacej izby (smerom do záhrady) je presklená. Zdroj: Robert Žakovič

Bezfalcové dvere a všetky druhy osvetlenia

Zaujímavým detailom sú bočné hrany parapetov a dverí z dubovej dyhy. Bezfalcovo riešené dverné krídla sú osadené do oceľových zárubní HSE s tieňovou drážkou alebo do skrytých zárubní s reverzným otváraním. Osvetlenie interiéru architekt vyriešil osadením všetkých možných druhov svietidiel od klasických stropných, cez zavesené, až po stĺpiky v záhrade. Terasu osvetľujú nadväzujúce LED pásiky v celkovej dĺžke 24 m.

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na rušnej ulici v Trnávke: Ako prestavať polovicu dvojdomu, aby ste mali dosť miesta a súkromia?

Ako je riešená podlaha

V obývacích izbách sú liate betónové brúsené podlahy, v kúpeľniach a predsieňach veľkoformátové dlažby. Kúpeľňa je od chodby oddelená dubovou sklenenou stenou s mliečnym sklom. Spálne harmonizujú lepené dubové parkety.

Keramické tvárnice, drevené trámy, hliníkové okná

Z konštrukčného hľadiska je dom založený na základových pásoch. Steny sú z izolačných keramických tvárnic bez ďalšieho zateplenia. Strop je z drevených trámov, strecha je zateplená polystyrénom a zakrytá PVC fóliou. Okná a dvere sú hliníkové. Fasáda je z hladkej štukovej omietky natretej bielou farbou.

Rodinný dvojdom pre surferov

Terasa. Zdroj: Robert Žakovič

Pergolu tvoria oceľové profily HEB natreté na antracitovo. Podhľad pergoly a jednej obývačky je zo smrekovcových paluboviek. Terasu a parkovacie státie tvoria betónové dlaždice v prírodnej sivej farbe. Oplotenie je z drôtených zváraných 2D panelov, brána a bránka z ťahokovu. Príjazdová cesta je vyložená zatrávňovacími dlaždicami.

Jedinečné nápady a atypické prvky

Okrem nevšedných strešných svetlíkov architekt pri parkovacích státiach navrhol zaoblené rohy. Na fasáde pri vstupe vás prekvapí zrkadlo, pri krbe je pôsobivý kamenný obklad z travertínu, ktorý siaha až k svetlíku. To je len pár z množstva pôsobivých nápadov, ktorými Jakub Chochola osviežil návrh jednoduchého, ale príjemného dvojdomu.

Rodinný dvojdom pre surferov

Oceľová pergola na južnej fasáde chráni veľké okná pred prehrievaním, terasu a vstupný priestor zase pred dažďom. Zdroj: Robert Žakovič

Rodinný dvojdom pre surferov

autor: Jakub Chochola, www.jakubchochola.cz

záhradná architektka: Natália Vataščinová

lokalita: Praha – Klánovice, ČR

projekt a realizácia: 2018 až 2020

plocha pozemkov: V: 530 m2, Z: 530 m2

zastavaná plocha: V: 114 m2, Z: 140 m2 (vrátane krytého státia pre auto)

úžitková plocha: V: 77 m2, Z: 102 m2

obstavaný priestor: V: 380 m3, Z: 470 m3

Sabína Zavarská

Foto: Robert Žakovič

Kategória: Návšteva
Tagy: dvojdom ekologické domy jednopodlažné domy moderné bývanie rodinný dom strešný svetlík zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia