Ako navrhnúť záhradu pri dome v radovej zástavbe?
Úzky pozemok záhradní architekti rozčlenili do viacerých zón, život mu vdýchli záhony a popínavé rastliny.
ZADANIE ČITATEĽA
Prosíme o pomoc pri oživení pôvodnej záhrady. Kúpili sme starší dom v radovej zástavbe so záhradou, ktorú využívame predovšetkým na relax a deti na hru. Prístrešok na drevo, ktorý je vzadu, nám vyhovuje, meniť by sme ho nechceli. Ponechať chceme i sezónny bazén, preliezačku a miesto na trampolínu, ktorú si mladšie deti veľmi obľúbili. Radi by sme zachovali aj ucelenú trávnatú plochu kvôli starším chlapcom, ktorí si na nej radi zahrajú futbal. Páčila by sa nám terasa aj pred vstupom do domu a farebné kvetinové záhony, pretože v súčasnej záhrade nám veľmi chýba zeleň.
PROFI RIEŠENIE
V návrhu sme sa snažili o zachovanie pôvodných prvkov v maximálnej možnej miere. Terase sme dali pravidelný obdĺžnikový tvar a spolu s chodníkom materiálový „face lift“ v podobe dlažby s imitáciou dreva. Pod pôvodný strieborný smrek sme namiesto ťažko udržateľného trávnika umiestnili kvetiny vhodné do tieňa (Hosta, Hemerocallis, Geranium, Helleborus). Vyvýšený kvetinový záhon sme vysadili trvalkami (Coreopsis Stipa, Salvia nemorosa, Echinacea, Sedum spectabile, Molinia, Rudbeckia, Lavandula, Lyatris, Euphorbia polychroma, Helenium). {R1}
Existujúci prístrešok navrhujeme len materiálovo a farebne zladiť s domom a doplniť o pergolu s popínavými rastlinami (napr. Wisteria chinensis). Keďže priestoru na výsadbu rastlín je málo, navrhujeme ozeleniť aj strechu prístreška zmesou kvetín rodu Sedum. Múr, ktorý ohraničuje zadnú časť parcely, sme oživili farebne kvitnúcimi kvetmi. Pre stiesnený priestor sme ich však osadili do kvetináčov zavesených na múre. Preto ich navrhujeme osadiť suchomilnými trvalkami znášajúcimi extrémne stanovištia (Sedum spectabile, Lavandula, Salvia officinalis, Festuca, Nepeta).
Vyvýšený záhon je vyrobený z cortenovej ocele, výtvarne ozdobený oblými líniami svetlých kruhov z lesklého antikora. Zrkadlá umiestnené v nikách múru celý priestor opticky zväčšia.
Pre najmenších zostal priestor za domom uzavretý vysokým múrom. Pod zostavu preliezačiek navrhli architekti kvôli bezpečnosti gumenú dlažbu.
„Keďže ide o relatívne malý priestor, dali sme prednosť priamym líniám pred organickými krivkami.“
Peter Gondár, záhradný architekt
Aby menšia stavba nepôsobila v záhrade rušivo, musí byť citlivo včlenená do priestoru.
Mala by vizuálne harmonizovať s domom, prípadne sa s ním vzájomne dopĺňať.
Rozchodník, kostrava i levanduľa sú vhodné rastliny do črepníkov.
Dobre znášajú extrémne stanovištia, vyniknú i zavesené na okolitých múroch.
ARCHITEKT Ing. Peter Gondár
NÁVRH A VIZUALIZÁCIE. PETER GONDÁR
ZDROJ: časopis Môj dom