Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom
Stará záhrada sa môže premeniť aj na miesto, kde bude stáť nový dom. Samozrejme, záleží od toho, o akú kategóriu pozemku z hľadiska katastrálneho zákona ide. V záhrade v Černošiciach pri Prahe sa stavať dalo a aj sa stavalo.
Architekti kaa-studia doprostred nej umiestnili nenápadnú vilu pre štvorčlennú rodinu, ktorá sa otvára južnému slnku a ponúka výhľady na brdský masív. Kedysi na tejto záhrade stála stará chata. Zadanie pre architektov znelo jasne: navrhnúť dom pre štvorčlennú rodinu, kde by mal každý svoje súkromie a zároveň aj dostatok priestoru na spoločné trávenie voľného času.
Keďže majitelia domu sa každodenne pohybujú v umelých kancelárskych priestoroch, nečudo, že zatúžili po prírodných materiáloch a intimite. Zároveň kládli dôraz na hospodárnosť prevádzky domu a tešili sa na vonkajší krytý priestor s celoročným využitím pre rodinné sedenie a sušenie plodov a bylín.
Prirodzené vykurovanie slnkom
Z architektonického hľadiska bolo zase dôležité, aby dom jemne zapadol medzi okolité domy pôvodnej zástavby a nerušil charakter ulice. Taktiež mal komunikovať so stromami v záhrade a využiť možnosť výhľadov, ktoré sa tu ponúkali.
Samozrejmosťou bolo použitie prírodných materiálov, ekonomickosť vykurovania a všeobecne „aby dom fungoval prirodzene, bez súčasných umelých pasívnych štandardov. V návrhu sme chceli využiť maximálnu povolenú zastavateľnosť pozemku a väčšinu funkcií sústrediť na prízemie. Hlavnú hmotu domu sme maximálne natiahli medzi východnú a západnú hranicu, aby sme vytvorili čo najdlhšiu južnú fasádu. Vďaka tomu sme dosiahli prirodzené prehrievanie domu slnkom vo vykurovacej sezóne. Letné slnko je naopak prirodzene tienené zapustením presklenej fasády,“ vysvetľujú autori návrhu.
Poloha uprostred záhrady nie je náhodná
Umiestnenie v centre záhrady je výsledkom úvah a meraní – architekti sa snažili stavbu umiestniť čo najvyššie kvôli vyhliadkam do okolia, ale samozrejme, s ohľadom na dostatok súkromia a staré vyrastené stromy. Týmto riešením vzniklo členenie pozemku na dve záhrady – južný slnečný ovocný sad a severný tienistý lesík.
Deti majú najkrajšie výhľady
Výsledkom premyslenej koncepcie je členenie na zázemie rodičov, ktoré je na prízemí, a zónu pre deti – tie majú samostatné poschodie s vlastnou strešnou záhradou a spoločnou halou. Z ich izieb a strešnej záhrady sú najkrajšie výhľady do okolia. Južná časť prízemia je spoločenská, severná súkromná. Pozdĺž celej južnej steny prízemia je umiestnený využiteľný priestor medzi interiérom a exteriérom – zapustené priedomie.
Keramické tvárnice, smrekovcové drevo, betónový strop
Hlavný objem prízemia je z keramických tvárnic (bez vonkajšieho zateplenia). Pre pocit bezpečia je zastrešený betónovým stropom. Strecha nad prízemím je koncipovaná ako lúka s motýľmi. Na nej stojí ľahké drevené poschodie – miesto pre dospievajúce deti. Súčasťou stavby je garáž, za domom sa nachádza záhradný domček so saunou, pristavený k časti pôvodnej chaty.
Vila v starej záhrade
Architektonický ateliér: kaa-studio
Autori: Kamila Holubcová, Antonín Holubec
Spolupráca: Tomáš Zima
Lokalita: Černošice, Praha-západ, ČR
Projektu: 2016
Realizácia: 2020
Zastavaná plocha: 190 m²
Hrubá podlahová plocha: 260 m²
Úžitková plocha: 210 m²
Plocha pozemku: 925 m²
Náklady: 10 mil. Kč
Použité materiály:
keramické tvárnice Heluz Family 2in1 – obvodové murivo prízemia
pohľadový betón – strop nad prízemím
smrekovcové latky – vonkajšie drevené obklady prízemia a poschodia
titánzinkový plech Rheinzink prePATINA blue grey – strecha
zelená strecha Optigreen – strešná záhrada
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news