Čo všetko zvládne odtok v dreze a čo sa doň vylievať neoplatí?
Vyliať zvyšky tekutých jedál a potravín do drezu je veľmi lákavé, ale ešte predtým by ste mali vedieť, čo sa môže stať. Ak ste už niekedy boli v penzióne či hoteli, kde príšerne páchlo z odtokov alebo zle odtekala voda, vedzte, že často je na vine práve likvidovanie zvyškov stravy vylievaním do drezu.
Nie všetko je totiž skutočne vhodné vyhadzovať týmto spôsobom, a to ani vtedy, keď máte zabudovaný drvič odpadu. Výsledkom môže byť nielen pach a upchávanie odtoku, ale neraz aj nákladná oprava.
Keď niečo vylievate do drezu, nechajte tiecť vodu
Tečúca voda pri vylievaní odpadu do drezu nevyhnutnosťou. Nestačí ju pustiť po tom, ako vylejete zvyšok polievky či nápoja, ale nechajte ju tiecť už od začiatku. Zabezpečí, že všetky častice budú odvedené do odpadu. Nebudú zachytávať v dreze a v potrubí sa nebudú hromadiť lepkavé zvyšky.
Nepoužívajte horúcu vodu
Keď likvidujete zvyšky tekutej stravy alebo nápojov, nikdy pritom nepúšťajte horúcu vodu, ale iba studenú. Prečo? Studená voda pomáha udržiavať stuhnuté a pevné tuky pokope, a teda ľahšie prejdú cez odtokovú ruku. Horúca voda naopak udržuje tuky lepivé, čo vedie k ich hromadeniu v odtoku. Ešte horšie je do odtoku vyliať horúci olej alebo masť, vodu z varenia klobásy a podobné horúce a mastné tekutiny.
Nenechávajte riad v umývadle
Kopa riadu v dreze je nielen nevzhľadná a stresujúca, ale aj mimoriadne nepraktická. Bráni vám optimálne využívať drez a samotný odtok na vylievanie odpadu. Nehovoriac o procesoch, akými prechádzajú zvyšky jedál na neumytých tanieroch. Snažte sa vždy, keď je to len trošku možné, udržiavať umývadlo v kuchyni voľné a čisté. Špeciálne, ak máte zabudovaný drvič odpadu.
Aké zvyšky nemôžu ísť do odtoku?
Najväčšou chybou je, že mnohí v dreze likvidujú najrôznejšie zvyšky potravín, neraz aj pevné, husté, horúce a mastné. Ani zvyšky cesta a múky nie sú vhodné na splachovanie do odtoku. Múka sa po zmiešaní s vodou roztiahne a vytvorí lepivý film.
Zaujímavým spôsobom, ako zjednodušiť likvidáciu odpadu, je kuchynský drvič odpadu. Montuje sa priamo pod drez a zabezpečí, aby sa v odpadových potrubiach nehromadili zvyšky potravín, čím zabráni pachu a upchávaniu potrubia. Ani to neznamená, že do drezu budete môcť vyhadzovať všetko, čo vám napadne.
Drvič odpadu nie je určený na likvidovanie potravín ako sú surové zemiakové šupky, kávová usadenina, ryža, chlieb, kosti, orechy a škrupiny, vrstvy cibule, vaječné škrupiny a mastné časti. Určite nevyhadzujte do kuchynského drezu so zabudovaným drvičom ani zvyšky ovsených vločiek a zeleniny s vysokým obsahom vlákniny. Riaďte sa podľa návodu prístroja, ktorý máte nainštalovaný.
Môže ísť do drezu ľad alebo zamrznutá tekutina?
Možno ste sa stretli s názorom, že nikdy by ste nemali nechať v dreze rozpúšťať zvyšný ľad alebo zamrznuté tekutiny. Našťastie, toto nie je pravda. V skutočnosti ľadu nijakým spôsobom nepoškodí drez, ani drvič odpadu. Je to nielen bezpečný, ale aj efektívny spôsob likvidácie zamrznutých tekutín. Dokonca ľadová drť skombinovaná s citrónom a studenou vodou môže prečistiť a osviežiť drvič odpadu od zvyškov usadených potravín.
Ak máte drvič odpadu, tiež by ste mali dať pozor na čistiace prípravky s mastencom a voskom – ich lepkavá konzistencia vedie k hromadeniu zvyškov v drviči.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com