Zdroj: istock.com

8 kuchynských problémov, ktoré treba ihneď riešiť

06. 11. 2020
Zdieľať

Čas strávený doma (obzvlášť teraz, keď ho je skutočne veľa) nám neraz ukáže problémy, ktoré by sme si všimli možno až podstatne neskôr. A čo je lepšie, šikovní domáci kutili ich vedia hneď aj vyriešiť. Pozrite sa na to, či vo vašej kuchyni všetko šľape ako hodiny!

Chladnička/mraznička nedostatočne chladí/mrazí

Prekvapilo vás roztopené maslo v chladničke? Potraviny sú teplejšie, ako by mali byť? Najskôr skontrolujte, či sa dvere zatvárajú bez problémov. Môže to byť len odstávajúca pokrievka alebo nápoj, ktorý bráni uzatvoreniu dverí. Ak máte chladničku a mrazničku s výstražným zvukom alebo svetlom pri zlom uzatvorení, venujte tomu pozornosť. Skontrolujte aj kvalitu tesnenia.

Prečítajte si tiež
Ako navrhnúť kuchyňu, aby si všetky jej funkcie navzájom neprekážali

Zápach z chladničky a mrazničky

Áno, keď dáme do chladničky kel, brokolicu, vajíčka alebo jedlá z nich, je normálne, že cítime pach týchto potravín. Ak však cítime nepríjemný pach iného charakteru, môže byť výsledkom kazenia sa potravín. Dôsledne skontrolujte, čo máte v chladničke a v mrazničke, vyberte von každú jednu policu, dezinfikujte, páchnuce potraviny a potraviny po záruke odstráňte. Po vysušení vráťte police a boxy do chladničky či mrazáku. Skontrolujte nastavenie teploty chladenia a mrazenia.

chladnička

Zdroj: iStock

Zle hrejúca rúra na pečenie

Všimli ste si, že sa jedlo vo vašej rúre rýchlo pripaľuje? Varenie trvá príliš dlho? Nemusíte hneď kupovať novú rúru. V prvom rade ju dôsledne vyčistite a kúpte si teplomer na kontrolu nastavenia teploty v rúre. Neraz je potrebné opätovné nastavenie termostatu.

Mikrovlnná rúra neohrieva ako kedysi

Ak vaša mikrovlnka neohrieva jedlo tak, ako by mala, môže to byť porušeným magnetrónom – zariadením, ktoré vyrába vysokofrekvenčné elektromagnetické vlnenie. Magnetróny sa môžu spáliť, keď je mikrovlnná rúra zapnutá, a pritom je prázdna.

čistenie mikrovlnky

Zdroj: iStock

Kvapká z batérie (alebo odtoku) v kuchyni

I keď sú domáci, ktorí tento problém radšej ignorujú, akoby ho mali riešiť, nie je to náročné. Navyše, nadmerná vlhkosť vždy znamená pleseň a ďalšie nepríjemnosti. Namiesto osviežovača vzduchu sa snažte problém vyriešiť. Zvyčajne stačí vymeniť poškodené tesnenie, dotiahnuť niektoré spoje. Ak máte starší byt či dom, zvážte kompletnú výmenu potrubia. Dnes sa používajú kvalitnejšie materiály, a ak si to dáte profesionálne vymeniť, nemusíte mať ďalšie roky žiadne obavy.

Prečítajte si tiež
Ako si rozvrhnúť kuchyňu na funkčné zóny
oprava odtoku

Zdroj: iStock

Nefunguje digestor

Digestor nebude dobre pracovať pri celom rade problémov: zlý motor, zanesené potrubie, špinavý vzduchový filter. Filtre sa dajú jednoducho vymeniť, alebo vyčistiť – podľa typu, ktorý máte doma. Niekedy je však potrebné na riešenie problému s odsávaním výparov privolať odborníka. Možno potrebujete nové náhradné diely, prípadne profesionálne čistenie digestora.

čistenie filtra

Zdroj: iStock

Umývačka riadu neumýva

Existuje niekoľko dôvodov, prečo umývačka riadu neumyje riad, ako by sme očakávali. Ak na konci cyklu nájdete na riade kúsky jedla, alebo zaschnuté neumyté časti, je to posledná výzva, že máte vyčistiť filter, koše a ostrekovacie ramená. V tomto prípade nestačí chémia. Filter mechanicky vyberte, vyčistite kefkou, očistite aj ramená a koše. Potom spustite samočistiaci program, prípadne pridajte ocot v pohári. Ocot odstráni aj pachy.

oprava umývačky riadu

Zdroj: iStock

Nefunguje varná doska

Ak vaše horáky nepracujú tak, ako by mali, a situácia sa nezmení ani vtedy, keď ich umyjete, správne zapasujete, očistíte okolie a necháte vyschnúť, zrejme je vina v niečom inom. Pri plynových horákoch často stačí len prečistenie a nastavenie trysiek. Oprava elektrického sporáka si vždy vyžaduje profesionála, ideálne zo servisu značky, ktorú používate.

Prečítajte si tiež
4 jednoduché tipy, ako si ozvláštniť kuchyňu bez väčších investícii
zapálené horáky

Zdroj: IStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: chladničky mrazničky opravy v domácnosti varné dosky
Zdieľať článok

Diskusia