Ako zostať cool počas tropických nocí a dopriať si kvalitný spánok?
Príchod leta znamená neznesiteľné teploty nielen v exteriéri, ale aj v našich bytoch. Výsledkom sú bezsenné noci a rána, do ktorých sa prebúdzame rovnako vyčerpaní, ako keď sme si večer líhali. Je známe, že naše prostredie vplýva na kvalitu spánku. Ak preto nechceme prísť o benefity zdravého spánku, mali by sme sa na boj s tropickými nocami pripraviť už teraz.
Spánok hrá kľúčovú rolu pre zdravie nášho tela. Závisí od neho správna funkcia srdca, funkčnosť imunitného systému, regulácia hmotnosti, ale aj kvalita duševného zdravia. Vedecké poznatky naznačujú, že nedostatok spánku často vedie k postupnému zhoršovaniu duševných funkcií, ako aj k problémom so sústredením, zvýšenému stresu, tmavým kruhom pod očami a predčasnému starnutiu pokožky.
Ideálna teplota pre vašu spálňu, ktorá zabezpečí, že vaše telo nebude ani príliš rozohriate, ani v chlade, je v rozmedzí 18 – 20 stupňov Celzia. Nepretržitý jemný vánok chladnejšieho vzduchu pomôže nielen skvalitniť váš spánok, ale vďaka moderným technológiám prospeje aj samotnému zdraviu a životnému štýlu.
Počas leta, keď nočná teplota neklesne pod 25 stupňov Celzia, čo je v našich končinách už bežné, dochádza k zhoršeným podmienkam pre zdravý a kvalitný spánok. Existuje niekoľko desiatok rád starých mám, ako si takéto noci spríjemniť a dopriať si tak aspoň pár hodín oddychu. Pomôcť vraj môže vankúš uložený počas dňa v mrazničke, kocky ľadu v pohári na nočnom stolíku, navlhčená pyžama, saténová alebo ľanová posteľná bielizeň, horúca sprcha pred spánkom, či teplý čaj,… Oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie je však moderné riešenie.
Klimatizácia len pre vyvolených? Hlúposť
Už dávno neplatí, že vlastniť klimatizáciu je luxusom. Dnes môžete získať tú svoju už od 19 eur mesačne! Moderné technológie sú v súčasnosti navyše ekologické a ekonomické. Kvalitný spánok doprajú nielen vám, ale aj vašej peňaženke. Dôležité je však vybrať si tú správnu a nespoliehať sa na tú, ktorú máte v domácnosti už niekoľko rokov. Staršie zariadenia síce môžu vzduch vo vnútri ochladiť, ale kvalitný spánok vám nedoprajú. Kvôli nadmernému hluku, ktorý vydávajú. „Moderná klimatizácia už má technológiu vylepšeného konventora, vďaka čomu spotrebúva menej energie a nevytvára nepríjemný hluk, alebo vibrácie. Hlasitosť dnešných klimatizácií je porovnateľná so šumom lístia pri miernom vánku. Vďaka ovládaniu cez telefón si dokonca môžete svoj domov vychladiť ešte pred svojím príchodom alebo pred zaľahnutím,“ hovorí Maroš Baranec, manažér spoločnosti innogy TermoTeam, ktorá sa na predaj a montáž klimatizácii zameriava.
V prípade, ak predsa len radi spíte s pocitom, že o teplotu vo vašej spálni je postarané počas celej noci, s modernými klimatizáciami si ho môžete dopriať. To, že klimatizácia zapnutá v noci môže mať negatívny vplyv na náš imunitný systém, je mýtus. Pokiaľ ju máte správne nastavenú. Teplota nášho tela totiž v noci prirodzene klesne o niekoľko stupňov. Ak však v takýchto podmienkach nastavíte príliš nízku teplotu, táto súhra okolností môže oslabiť ľudský imunitný systém. Tiež je dobré dať si pozor na to, či vaša klimatizačná jednotka nešíri baktérie a prach po miestnosti. ,,Funkčný filter, ktorý dokáže eliminovať nielen prachové čiastočky, ale tiež baktérie a alergény, je nevyhnutnou súčasťou pri výbere klimatizácie,“ dodáva Maroš Baranec, manažér innogy TermoTeam.
Zdroj: PR článok innogy TermoTeam
Foto: shutterstock.com