Ako vybabrať s prechodnými izbami v byte s nevhodnou dispozíciou?
Slovinskí architekti dostali za úlohu zrekonštruovať byt v budove z 19. storočia v centre Ľubľany. Ako to už v starších bytoch býva, dispozícia bola absolútne nepraktická a podľa viacerých indícii vznikol tento byt rozdelením veľkého na dva menšie.
Usporiadanie izieb bolo veľmi nevhodné – z malej chodby sa dalo vojsť len na toaletu, do kúpeľne a do kuchyne. Na kuchyňu nadväzovala prechodná obývačka a na chvoste dispozície bola spálňa. Ako vyzerá interiér dnes?
Základom premeny bolo absolútne „prekopanie“ dispozície. Centrom bytu sa stal veľký spojený obytný priestor s kuchyňou, jedálňou a obývačkou, ktorý vznikol spojením pôvodnej spálne a obývacej izby. Otvorená vzdušná denná zóna sa stala absolútnym srdcom bytu. Okrem neho je tu už len spálňa, umiestnená v miestach bývalej kuchyne a technická miestnosť.
Množstvo výklenkov a rohov
Umiestnenie toalety a kúpeľne zostalo nezmenené, avšak autori premeny v kúpeľni zmenili nezmyselnú geometriu tak, aby pôsobila čo najelegantnejšie. Základom úprav bolo zamaskovať priestor, ktorý bol pôvodne plný zrezaných rohov a výklenkov. Podarilo sa to vďaka zjednocujúcej farbe obkladov a skriniek. Výklenky a nerovnosti vyrovnali skrinkami, ktoré skrývajú ohrievač vody a ďalšie potrebné kúpeľňové predmety.
Dvere zo zrkadla
K estetickým a zároveň aj funkčným detailom, ktoré znásobili v byte množstvo prirodzeného svetla, patrí technická miestnosť oddelená zrkadlovou stenou – odráža svetlo prichádzajúce z opačnej časti bytu, čím plochu opticky zväčšuje. Pri otvorení dverí tejto zrkadlovej steny sa objavia zaujímavé pohľady, pretože odrazy sa formujú v rôznych uhloch.
Lomená stena a silný prvok interiéru
Upravovaný byt je rohový a konštrukcia budovy je navrhnutá tak, aby časť nosnej steny smerovala do tohto rohu. Táto lomená stena je silným vizuálnym prvkom bytu. Architekti ho ešte viac zvýraznili návrhom šikmého nábytku v rovnakom uhle. Oproti šikmej stene stojí žiarivo žltá stupňovitá komoda (inšpirácia z Casa Malaparte na Capri), ktorá spolu s okrúhlym jedálenským stolom tvorí akúsi kruhovú cestu cez byt – naznačuje cirkuláciu, aká funguje v podobných bytoch minulého storočia.
Farby a materiály oslavujú mladosť klientov
„V rovnakom uhle susedí s halou aj kuchynská skrinka. To funguje pozitívne dvoma spôsobmi – kuchyňa končí z oboch strán v rovnakom uhle a umožňuje krajšie spojenie so vstupnou halou. Okrem funkčného usporiadania izieb sme veľkú pozornosť venovali výberu materiálov a farieb, ktorými sme chceli vyjadriť mladosť a hravosť našich klientov a zároveň nádych sofistikovanosti. Nábytok na mieru je kombinovaný s vintage talianskymi kusmi z približne 80. rokov (Enzo Mari, Achille Castiglioni, Ettore Sottsass, Vico Magistretti),“ opisujú vtipné oživenia historického bytu Nina a Mirza Eminagic.
Nás upútali najmä hravé a veselé detaily, ktoré odľahčujú celý priestor a dávajú mu originalitu i farebnosť. Výrazná červená, zelená a žltá potešia v kombinácii s jemnými svetlými odtieňmi nielen zrak, ale pôsobia pozitívne aj na náladu.
Apple Apartment
architektonický ateliér: alto design studio
autori: Nina Eminagic, Mirza Eminagic
lokalita: Ľubľana, Slovinsko
plocha: 73 m2
realizácia: 2018
Sabína Zavarská
Foto: Nina Eminagic