Hra so svetlom v bratislavskom byte: Ako dostať prirodzené denné svetlo do staršieho bytu?
Mladý pár si vyhliadol v byt bratislavskom Starom Meste. Podobne, ako väčšinu starších bytov, i tento tvorili menšie samostatné miestnosti, čo nevyhovuje dnešnému životnému štýlu mladých ľudí. Vďaka tomu, že byt so železobetónovým skeletom nemal vo vnútri nosné priečky, sa ho architektom podarilo otvoriť. Hlavným cieľom rekonštrukcie bolo vytvorenie vzdušného a svetlého priestoru s prirodzeným denným svetlom, čo sa aj podarilo.
„Od prvej obhliadky nám bolo jasné, akým smerom sa budeme
uberať – vytvoriť funkčný, moderný a minimalisticky riešený interiér, ale zároveň vdýchnuť bytu staromestský charakter a zachovať pôvodnú autenticitu stavby,“ vysvetľuje architekt Marek Abramovič.
Azda najdôležitejším prvkom architektonického riešenia bola práca s denným svetlom. Architekt sa snažil rozdistribuovať prirodzené svetlo do všetkých zákutí bytu, vrátane tmavého hygienického zázemia a vstupných priestorov bytu.
Svetlo v hlavnej úlohe
„Našou snahou bolo navodiť pocit z presvetleného priestoru priehľadmi naprieč bytom už pri samotnom vstupe. Keďže vstup sa nachádzal v nepresvetlenej hĺbke bytu pri samotnom komunikačnom jadre bytového domu, bolo potrebné vytvoriť priehľad pomocou stavebných úprav.
Odstránením a úpravou hygienického zázemia sme vytvorili novú kúpeľňu v centrálnej polohe tvoriacej srdce priestoru. Vďaka tomu sa celkovo otvorila dispozícia a vznikol dojem okružnosti bytu,“ vysvetľuje ďalšie dôležité zmeny Marek Abramovič.
Zmenou dispozície vznikol „okružný“ byt
Okružnosť bytu vlastne vysvetľuje nadväznosť jednotlivých funkčných
zón – prevádzkový kolobeh pozdĺž osi vstup – kúpeľňa – spálňa – denná zóna. Medzi obývačkou a spálňou sa nachádza dvojkrídlový dverný prechod s presklením, takže svetlo z obývačky sa dostáva do spálne (a naopak) aj keď je zatvorená.
Neveľký vstup do bytu opticky rozširujú zrkadlá na nábytkovej zostave. Aj napriek otvoreným priestorom poskytuje byt dostatok súkromia – jednotlivé časti sa dajú opticky predeliť posuvným závesom medzi obývačkou a kuchyňou, alebo v spálni za presklenými dvojkrídlovými dverami.
Nábytok na mieru, aj betonárska oceľ
Takmer všetok nábytok v interiéri je riešený na mieru. V srdci priestoru dominuje nábytkový kubus vytvorený kuchynskou linkou, ktorý plynule prechádza do spálňovej šatníkovej zostavy. Nábytok z chodbovej časti zase prechádza formou stenového obkladu až do kúpeľňovej zostavy. Hlavná denná zóna spája priestrannú obývaciu miestnosť s kuchynskou a jedálenskou časťou. V kuchynskej časti nechýba ani pracovný ostrovček, ktorý sa dá presunúť podľa potreby. Otvorená knižnica z betonárskej ocele dodáva interiéru jemne industriálny nádych, neruší však útulnosť priestoru.
Svetlé farby a prírodné materiály
Drevená vlysová podlaha so stromčekovým vzorom plynie celým obytným priestorom, prechádza aj priestorom kúpeľne – zdôrazňuje okružný charakter bytu. V kúpeľni sa mieša moderný dizajn s nadčasovým bielym obkladom a batériami vo vintage štýle v mosadznej farbe, čo poukazuje na históriu a umiestnenie bytu v Starom Meste. Mosadzné sú aj úchytky, kľučky na dverách či dominantná lampa v obývačke. Na obdobie vzniku bytu architekt poukázal aj výberom nábytku, ktorý bol pre dané roky charakteristický.
Byt MTN
architektonický ateliér: abrama architekti, s.r.o.
autori: Ing. arch. Marek Abramovič
lokalita: Bratislava
plocha: 75 m2
projekt: 2021
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Matúš Nedecký / Foter.sk