Zdroj: Ján Šipöcz

Pohodlný a pestrý dvojizbák v Bratislave, ktorý sa v prípade potreby ľahko zmení na štvorizbový byt

09. 11. 2021
Zdieľať

Ďalší z výnimočných projektov, ktoré vznikajú vtedy, keď má tvorivý architekt voľnú ruku a vie, čo chce. Architekt Martin Bugáň si našiel v centre Bratislavy byt zo 60. rokov, ktorý pôvodne slúžil zamestnancom Hydrostavu. Z bytu so zlou pôvodnou dispozíciou chcel vytvoriť flexibilný priestor pre seba. Dnes je z neho pohodlný dvojizbák, ktorý sa v prípade potreby dá ľahko upraviť na štvorizbový byt.

Prvým krokom rekonštrukcie bolo vybúranie priečok, aby vznikli väčšie otvorené celky. Ak je to potrebné, dajú sa predeliť nábytkom. Architekt si na premene tohto bytu precvičil nielen fantáziu, ale aj technické zručnosti, pretože rekonštrukcia prebehla svojpomocne. Na druhej strane tento fakt taktiež predĺžil čas potrebný na realizáciu premeny. Výsledok však rozhodne stojí za to.

Prečítajte si tiež
Typický panelákový byt v dezolátnom stave po radikálnej premene od podlahy

Na druhom poschodí, a predsa v kontakte so záhradou

Byt na druhom poschodí je jedinečný priamym kontaktom s okolitou záhradou, ktorá je na stúpajúcom svahu. Výhľad do záhrady je už hneď pri vstupe bytu – vďaka presklenej stene, ktorá presvetľuje vstupné priestory. V hale sa nachádzajú oproti sebe dve drevené steny. V celom priestore bytu je na mieru vyrobený vstavaný nábytok. Jeho špecialitou je, že vznikal priamo na stavbe a je navrhnutý tak, aby na jeho zostavenie stačili maximálne dvaja ľudia.

Hala v byte s drevenou stenou s úložnými priestormi

Vchodové dvere sú pôvodné. Zdroj: Ján Šipöcz

Knižnica ako paravan, nábytok skrýva aj práčku

Nábytkové prvky v priestrannej hale ukrývajú úložné priestory, ale aj hospodárske a hygienické zázemie bytu. Srdcom interiéru je kuchynská časť s dominantným centrálnym ostrovom, využiteľným na rôzne účely a aktivity.

Prečítajte si tiež
Byt v panelovom dome zo 70. rokov v pôvodnom stave? Výsledok rekonštrukcie prekvapil úprimnosťou

Oddychová zóna obývačky je od kuchyne oddelená knižnicou, ktorá v priestore funguje ako praktický paravan. Spálňa sa nachádza v najmenej presvetlenej časti bytu. Nechýba ani samostatná pracovňa, ktorá slúži zároveň aj ako dielňa.

Hala v byte s drevenou stenou s úložnými priestormi

Pôvodný telefónny kábel na stene v hale vytvarovali do dekoratívnej šípky. Zdroj: Ján Šipöcz

Modrá kuchynská linka, červené stoličky

Najinšpiratívnejšie pôsobí kuchyňa s ostrovom. Kuchynská linka od steny po stenu má výraznú modrú farbu, kombinovanú so svetlým drevom. Osviežujúco pôsobia aj červené barové stoličky a do červena zafarbené parkety v obývacej časti – sú to pôvodné parkety po úprave. Z materiálového hľadiska sa v interiéri stretávajú pôvodné prvky s novými.

Výrazná modrá kuchyňa so svetlým drevom

Kuchynská linka od steny po stenu má výraznú modrú farbu, kombinovanú so svetlým drevom. Zdroj: Ján Šipöcz

Čo zostalo zo starého bytu?

„V byte zostali pôvodné vstupné dvere, výmaľba, parkety, pôvodný telefónny kábel na stene v hale sme vytvarovali do dekoratívnej šípky. Celkovo sú použité štyri druhy omietok, tri druhy podláh a pestrá škála farieb. Každá miestnosť má svoju farebnú atmosféru a len veľmi jemne sa medzi sebou prelínajú. Byt pôsobí mierne eklekticky, čo mu dodáva sviežosť a pestrosť,“ vysvetľuje architekt Martin Bugáň.

Prečítajte si tiež
Dvojizbový byt po babke potreboval poriadnu zmenu. Majiteľka mala pred rekonštrukciou len tri požiadavky

Marmoleum, terazzo i pôvodná stierka

Frekventované časti bytu – chodba a kuchyňa – majú na dlážke prírodné marmoleum. V kúpeľni je použité čiernobiele terazzo. Steny omietnuté hrubou sadrovou omietkou striedajú miesta s pôvodnou stierkou. Na najväčšej stene v srdci bytu našla uplatnenie ružová exteriérová omietka so striekaným kamenivom. Na stenách pracovne je odhalená pôvodná výmaľba, kombinovaná s novou omietkou.

Drevená polica oddeľujúca kuchyňu od obývačky

Oddychová zóna obývačky je od kuchyne oddelená knižnicou, ktorá v priestore funguje ako praktický paravan. Zdroj: Ján Šipöcz

Byt za Sokolovňou

architektonický ateliér: Ditta

autor: Ing. arch. Martin Bugáň

lokalita: Staré Mesto, Bratislava

projekt: 2018

realizácia: 2018 – 2021

úžitková plocha: 85 m2

Sabína Zavarská

Foto: Ján Šipöcz

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave delenie priestoru eklektický štýl historický byt otvorený priestor pôvodný stav zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia