Zdroj: ČERVENÁSVITEK

Zopár jednoduchých úprav rozžiarilo starý panelákový byt v Bratislave

25. 05. 2021
Zdieľať

Ak chcete zo starého panelákového bytu s neveľkou rozlohou vytvoriť svieži priestor vhodný na moderné bývanie, zvyčajne si to vyžaduje prečistiť celú dispozíciu.

Architektom z česko-slovenského ateliéru ČERVENÁSVITEK sa podarilo takýto byt oživiť prostredníctvom jednoduchých zmien. Najväčšie čaro dosiahli použitím pozitívnej žltej farby. Efekt je pôsobivý.

Prečítajte si tiež
Štýlový a zaujímavý interiér aj v malom byte? Garsónka vo farbách roka 2021 vás o tom presvedčí

Architekti Tereza Červená a Jakub Svitek uprednostňujú jednoduchosť a čistotu. Svoju tvorbu charakterizujú poeticky: „Abstrakcia, ktorá prestúpi do technického sveta fantázie. Umenie, krása, konštrukcia a detail… Prepojenie týchto svetov unáša nás ďalej. Tá ladnosť pohlcuje naše čiary, steny, priestor. Všetko to, čo dáva zmysel celej hmote.“

Ako sa pohrali s panelákovým bytom v centre hlavného mesta?

Byt pred a po rekonštrukcii.

Byt pred a po rekonštrukcii. Zdroj: ČERVENÁSVITEK

Búranie priečok prečistilo dispozíciu

V prvom rade museli odstrániť nánosy, ktoré do bytu vniesli predchádzajúce roky a bývalí majitelia. Nasledovalo vybúranie priečok, ktoré spojili kuchyňu, jedáleň a obývačku do jedného vzdušného priestoru zaliateho slnkom. Pôvodná kuchynka bola úplne nepraktická – malá a plná výklenkov. 

Vďaka spojeniu miestností sa do novej dennej zóny bytu dostáva svetlo z dvoch svetových strán, čo hneď pocítite. Vyčistením dispozície vznikla príjemná hala, ktorá nezasahuje do priestorov ďalších miestností, ako pri pôvodnom stave.

Obývačka s jedálňou v bielej

Vybúranie priečok, ktoré spojili kuchyňu, jedáleň a obývačku do jedného vzdušného priestoru, zalialo slnko. Zdroj: ČERVENÁSVITEK

Žltá, biela a drevo

Ďalším výrazným momentom, ktorý úplne obrátil atmosféru bytu o 180 stupňov, je výber farieb, respektíve dominujúcej farby a materiálov. „Celý interiér sme ladili do žltej a bielej farby. Túto kombináciu sme doplnili drevenými prvkami. Priestoru dominuje žltá kuchyňa, ktorá vytvára špecifickú atmosféru celkového interiéru,“ opisuje farebné riešenie architekt Jakub Svitek.

Prečítajte si tiež
Z tmavého jadra je nové centrum bytu, púšťa svetlo do kúpeľne z oboch strán
Žltá kuchyňa s bielym stolom

Priestoru dominuje žltá kuchyňa, ktorá vytvára špecifickú atmosféru celkového interiéru. Zdroj: ČERVENÁSVITEK

Potrubia, staré radiátory, škárovačka

Vďaka použitiu farebného akcentu sa podarilo ušetriť na výmene radiátorov. Staré radiátory typické svojim článkovým tvarom zostali pôvodné, dostali len novú farbu. Samozrejme, žltú. Autori premeny rovnakým spôsobom zvýraznili aj potrubia v kúpeľni.

Ďalším vtipným a hravým detailom, ktorý spolu s ostatnými žltými prvkami bytu dotvára jeho jedinečný charakter, je žltá škárovačka medzi bielymi kachličkami v kúpeľni.

Prečítajte si tiež
Kreatívna rekonštrukcia bytu s nepraktickou dispozíciou: Nika na spanie namiesto spálne

Všetky ďalšie predmety sú v bielych farbách. Zvýrazňujú tak vzdušnosť priestoru a nechávajú vyniknúť žltú, ktorá osviežuje interiér kedysi tmavého, neprakticky riešeného bytu. Špeciálny bod dávame za biely okrúhly jedálenský stôl a stoličky, ktorých základňa kombinuje drevo a kov. Spolu so žltou kuchynskou linkou, svetlou drevenou podlahou a bielymi stenami vytvárajú veľmi príjemný efekt.

Biely nábytok a drevená podlaha

Celý interiér je ladený do bielej. Zdroj: ČERVENÁSVITEK

Yellow unit

Architektonický ateliér: ČERVENÁSVITEK

Autori: Ing. arch. Tereza Červená, Ing., Ing. arch. Jakub Svitek

Lokalita: Bratislava

Plocha: 50 m2

Realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: ateliér ČERVENÁSVITEK

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: byty byty v Bratislave drevená podlaha farby v interiéri otvorený priestor žltá zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia