Nebojte sa tmavých farieb v interiéri. Takto s nimi môžete oživiť vaše bývanie
Posledné mesiace vnášajú do interiérov nový trend tmavých farieb. Dokonca už neplatí ani desaťročia tradovaná rada, že do malých interiérov patria len svetlé farby. Používanie tmavých farieb v interiéri je podstatne náročnejšie, ako natrieť všetky steny bielou, či svetlosivou. Ako nič nepokaziť pri maľovaní a zariaďovaní interiéru v modernej tmavej farebnej schéme?
Po dominujúcich svetlých farbách sa môže zdať prechod na tmavé skľučujúci. Tmavá schéma má však veľa výhod, a preto sa oplatí preskúmať nápady na použitie tmavých farieb. Môžu byť vizuálne príťažlivé, predovšetkým ako pozadie pre svetlý nábytok a umelecké predmety.
Vyberajte farby, ktoré nadväzujú na prírodu
Keď uvažujete o tmavom interiéri, možno premýšľate nad veľmi tmavými drsnými farbami, ako sú čierna, antracitová a tmavá námornícka modrá. V skutočnosti však náladové interiéry nie sú len o nápadných chladných tónoch. Harmonickejší vzhľad dosiahnete jemnejším prístupom.
Dizajnéri odporúčajú pozrieť sa na teplejšiu stranu kolieska s farbami a experimentovať s odtieňmi, ktoré pôsobia prirodzenejšie, zemitejšie. Vynikajúco pôsobia takzvané regeneračné farby, napríklad tmavá
ružovo-hnedá, zemitá hnedá, tmavá karamelová farba, bordová či tmavšia zelená, ktorá vás okamžite spojí s prírodou.
Nebojte sa maľovať aj strop
Stropy boli dlho ignorované, pokiaľ ide o farbu a vzor, často sme ich nechávali len biele či v nejakom svetlom neutrálnom tóne. Nápady na stropné dekorácie ukazujú, že naša piata stena môže fungovať veľmi pôsobivo – či už použijeme farbu alebo tapetu. Je to aj skvelý trik, ako opticky zväčšiť malé miestnosti. Vymaľovať si strop v rovnakej farbe ako steny je efektná finta, obzvlášť, ak si vyberiete atramentové farby. Efekt objemu vzniká preto, že nemôžete povedať, kde sa steny končia a kde začína strop, takže sa steny zdajú vyššie.
Na zamaskovanie nedokonalostí na stenách použite matný povrch
Tmavé odtiene a matné povrchy idú ruka v ruke. Ak použijete matný náter, zjemní celkový vzhľad steny. Je to dokonalá úprava pre všetky povrchy, nebojte sa s matnými farbami experimentovať. Steny vďaka matnému povrchu pôsobia ako zamatové. Matné farby sa skvele kombinujú s drevom. Lesklé zdôrazňujú každú jednu nedokonalosť povrchu.
Vyberte si farby, ktoré pôsobia upokojujúco
Na tmavších odtieňoch je lákavé predovšetkým to, že majú zútulňujúci, zahrievajúci, harmonizujúci efekt. Trik, ako skutočne pozdvihnúť tento príjemný pocit, je použiť viacero teplejších odtieňov (tmavé béžové, terakotové a hnedé odtiene). Táto kombinácia je skvelým nápadom na farebné riešenie spálne, kde chceme zdôrazniť jej útulnosť. Tmavé farby sa hodia aj do obývačky, dôležie je však vybrať správne osvetlenie. Najlepšie vyniknú kovové lampy s ktorými docielime útulnú a modernú obývačku.
Voľte farby s prírodnými pigmentami, aby ste získali určitú hĺbku
Vyberajte si farby od značiek, ktoré používajú prírodné pigmenty. Sú síce drahšie, ale výsledok bude pôsobivejší, stena dostane väčšiu hĺbku. Ak použijete lacnejšiu syntetickú farbu, bude len plochá.
Odtiene farieb vďaka prírodným pigmentom získajú množstvo rôznych podtónov, čo si všimnete pri zmene svetla v interiéri. Ak chcete znížiť rozpočet na farbu, môžete použiť lacnejší základný náter a potom vrchný náter s prírodným pigmentom.
Aké miestnosti môžete vymaľovať tmavou farbou?
Tmavej farby sa nemusíte báť v žiadnej miestnosti. Smelo ignorujte klasické interiérové rady nemaľovať malé miestnosti tmavým odtieňom a tiež, aby ste sa vyhýbali chladnejším farbám v priestoroch orientovaných na sever. Experimentujte s farbami, ktoré sa vám páčia, z ktorých máte dobrý pocit. Tmavšie odtiene sa najlepšie hodia do miestností, v ktorých chcete mať príjemnú hrejivú atmosféru – do spální, obývačiek a do chodby.
Sabína Zavarská
Foto: istock.com