Zdroj: istock.com

Ako si vymaľovať svojpomocne

05. 06. 2020
Zdieľať

Vymaľovať je dobrý nápad. Bude to u vás vyzerať pekne a čisto, navyše je to možnosť, ako priniesť do interiéru sviežu zmenu. A ešte aj zmysluplne využiť čas.

Vo vymaľovanom interiéri budete mať celkom iný pocit – bude priam voňať čistotou a novotou. Maľovanie je pritom relatívne jednoduché a časovo aj finančne patrí k menej náročným interiérovým úpravám. Ak dodržíte zopár pravidiel, zvládnete ho sami aj bez predošlých skúseností.

Najdôležitejšia je dobrá príprava

Aj v tomto prípade platí, že k dobrému výsledku sa dopracujete len po poctivej príprave. Počítajte s tým, že prípravná fáza môže trvať dokonca dlhšie než samotné maľovanie. Po kvalitnej príprave však už bude maľovanie hračka a zjednodušíte si aj upratovanie.

Na maľovanie musíte okrem iného pripraviť dotknutý priestor. Nábytok, ktorý nemôžete povynášať von z miestnosti, premiestnite do jej stredu tak, aby ste mali dobrý prístup k stenám i stropu. Všetko, čo nechcete maľovať alebo zamaľovať (nábytok, okná, dvere, časti stien…), potom prekryte zakrývacou fóliou. Na podlahu je praktickejšie použiť zakrývaciu vlnitú lepenku (dostať ju vo veľkých rolkách). Zásuvky, vypínače, zárubne, okenné rámy a podlahové lišty oblepte maliarskou páskou, ušetríte si tak prácne čistenie. Ak nezanedbáte túto časť prípravy, upratovanie vám nezaberie veľa času – stačí dať dolu ochranné fólie, lepenku a pásky a vrátiť nábytok na pôvodné miesto.

Pri maľovaní by ste mali pred ušpinením chrániť aj seba – ideálne je pohodlné oblečenie s dlhými rukávmi, ktoré môžete oželieť. Nezabudnite na ochranné rukavice a vlasy si chráňte napríklad starou šiltovkou. Mnohé farby sa po zaschnutí čistia naozaj zle a drobné „prskance“ zasychajú naozaj rýchlo.

Vyberte si správnu farbu

Dôležitou súčasťou prípravnej fázy je aj výber farby. Jedna vec je farebný odtieň stien (pravidlá výberu sú veľkou témou, ktorej sa budeme venovať v inom článku), ďalšia, nemenej dôležitá, sú vlastnosti náteru. Práve na tie sa oplatí zamerať vlastný prieskum trhu. Až keď získate prehľad, mali by ste sa rozhodnúť pre farbu, resp. náter, ktorý najlepšie spĺňa vaše požiadavky.

Prečítajte si tiež
Ako si vymaľovať izbu bez zbytočných chýb

Možno vám bude stačiť lacnejší „štandardný“ náter, od ktorého však nemôžete očakávať ani vysokú belosť, ani oteruvzdornosť. Ak máte vyššie nároky, budete si musieť za lepšie vlastnosti priplatiť. Keď chcete napríklad premaľovať výrazný sýty odtieň steny na iný, vyberte si farbu s vysokou krycou schopnosťou. V detskej izbe možno oceníte popisovateľný vrchný náter, vďaka ktorému sa dá na hladkú stenu písať fixkami na biele tabule. V ponuke sú taktiež farby, ktoré dokážu zabrániť rastu plesní či prekryť škvrny po vytopení, alebo pružné nátery, ktoré preklenú jemné praskliny, aké sa vytvárajú napríklad v novostavbách, ktoré si ešte nestihli „sadnúť“. A existujú aj tzv. hybridné farby, ktoré vďaka hrubšiemu plnivu vytvoria na stene štruktúru podobnú štukovej omietke. Môžete tak štetcom alebo valčekom „omietnuť“ sadrokartón alebo zjednotiť plochy s rôznou štruktúrou povrchu – napríklad po začistení rýh na nové rozvody.

Pomerne častou voľbou je umývateľná farba. Oplatí sa do nej investovať tam, kde je vyššie riziko, že sa steny ušpinia či ošúchajú, prípadne môžu prísť občas do kontaktu s vodou alebo parou. Oceníte ju teda najmä v kuchyni, chodbe, detskej izbe alebo v kúpeľni. Nespoliehajte sa však len na označenie „umývateľná“ na obale. Hľadajte informácie o tom, či hotový náter odoláva suchému alebo mokrému oteru, čo v podstate znamená, či a ako sa dá čistiť. Umývateľné farby sa podľa odolnosti zaraďujú do tried, pričom tie najodolnejšie patria do triedy 1.

Na trhu je množstvo rozličných druhov farieb a maliarskych náterov, ktoré môžu mať nielen rôzne vlastnosti, ale môžu si vyžadovať aj rozličnú prípravu či iný spôsob nanášania – niektoré farby sa napríklad neriedia, iné treba riediť podľa vlastností maľovaného povrchu apod. Preto je dôležité vždy si prečítať návod. Znie to možno banálne, ale s nesprávne pripravenou farbou sa vám bude zle pracovať a výsledok nebude taký, aký ste očakávali.

Vyberte si vhodné náradie

Okrem výberu správnej farby je podstatný aj výber vhodného náradia. Pre začiatočníkov je optimálna kombinácia maliarsky valček + štetec. (Pozor, zároveň potrebujete aj farbu, ktorá je na takéto nanášanie vhodná.) Valčekom celkom rýchlo a jednoducho vymaľujete veľké plochy, plochý štetec je zas vhodnejší v rohoch a okolo okien, dverí a detailov, ako sú vypínače a zásuvky.

Valček si vyberte s ohľadom na hrubosť podkladu a povrch, aký chcete dosiahnuť – kombináciou podkladu, farby a valčeka s jemnejšou alebo hrubšou štruktúrou môžete dosiahnuť rôzne hladký či štruktúrovaný povrch. Pamätajte aj na to, že s väčším valčekom síce zaberiete naraz väčšiu plochu, práca s ním je však aj fyzicky namáhavejšia (najmä ak na fyzickú prácu nie ste zvyknutí). Okrem valčeka sa vám zíde aj špeciálne vedro alebo miska s mriežkou, ktoré vám pomôžu dosiahnuť rovnomerné napitie valčeka farbou a tým aj jej rovnomerné nanášanie na stenu. V hornej tretine stien a na strope môžete namiesto rebríka či schodíkov použiť teleskopickú alebo nastavovaciu tyč.

Nachystajte steny

Pred maľovaním treba stenu najskôr pripraviť. Na nevhodnom podklade totiž nemôžete dosiahnuť uspokojivý výsledok. Maľovať by ste mali vyzretý, čistý, rovný, súdržný a suchý podklad. Najskôr si teda zistite, v akom stave sú steny, ktoré chcete maľovať – overte si, či je ich povrch pevný a súdržný, či sa omietka alebo stará maľovka neolupuje. Poškodenú omietku je nutné opraviť, staré olupujúce sa nátery odstrániť – niektoré stačí umyť hubkou alebo štetkou, niektoré treba namokro oškriabať. Špinavé steny je potrebné umyť, nerovnosti vyhladiť. Na spevnenie podkladov, ktoré sa oprašujú, je určený penetračný náter.

Nevynechajte penetráciu

Po základnej úprave stien sa ako prvý nanáša penetračný (resp. základný) náter. Jeho úlohou je spevnenie podkladu (zlepí oprašujúci sa povrch) a tiež úprava a zjednotenie jeho nasiakavosti (absorpčnej schopnosti). Zaistí sa tým rovnomerné krytie finálnej vrstvy a nižšia nasiakavosť zároveň zníži spotrebu vrchnej farby.

Nové omietky a stierky treba pred maľovaním napenetrovať vždy. Či je penetrácia nutná pri renovácii, zistíte jednoduchým testom: niekoľkokrát prejdite valčekom s farbou cez jedno miesto. Ak sa na valčeku zachytáva pôvodná farba, penetráciu rozhodne nevynechajte. Inak totiž riskujete, že sa vám nový náter bude šúpať a budú na ňom viditeľné mapy.

Ak je omietka alebo stierka nová, prípadne je v dobrom stave, najvhodnejšia je univerzálna penetrácia. Na staršie a zvetrané omietky je lepšie použiť hĺbkovú penetráciu a na steny s výskytom plesní je určená špeciálna fungicídna penetrácia.

Tipy redakcie

Pri maľovaní treba farbu poriadne premiešať! Práve zle rozmiešaná farba totiž patrí k častým príčinám nevydarenej maľovky. Farbu premiešajte nielen pred maľovaním, ale aj pravidelne počas práce, pretože farebné pigmenty majú tendenciu usadzovať sa na dne.

Ak nemáte penetračný náter, môžete namiesto neho použiť vodouriediteľnú farbu (napríklad akrylátovú), vhodnú na povrch, ktorý chcete maľovať. Zrieďte ju v pomere 1 diel farby a 1,5 dielu vody – týmto náterom znížite a vyrovnáte nasiakavosť povrchu.

Začnite maľovaním rohov a detailov, potom pokračujte veľkými plochami. Ťahy valčekom by sa mali čiastočne prekrývať a zároveň ich veďte aj v navzájom kolmých smeroch – čerstvý náter sa vďaka tomu zleje do jedného celku.

Prípravy pred maľovaním

Zakrytie nábytku pred maľovaním

Zakrytie nábytku. Pred maľovaním presuňte veľký nábytok do stredu miestnosti. Podlahu chráňte vlnitou lepenkou, na nábytok, okná a plochy, ktoré neplánujete maľovať, použite zakrývaciu fóliu, ktorú upevníte pomocou maliarskej pásky. Ušetríte si tým prácu pri upratovaní. Zdroj: BAL

Využitie maliarskej pásky

Využitie maliarskej pásky. Maliarskou páskou ochránite pred zamaľovaním aj zásuvky, vypínače, zárubne, okenné rámy a podobne. Zároveň vám pomôže dosiahnuť rovné okraje maľovanej plochy, prípadne môžete pomocou nej vytvoriť jednoduché vzory. Zdroj: BAL

Oprava prasklín

Oprava prasklín. Praskliny zväčšite hranou maliarskej špachtle, aby sa dali lepšie vyplniť. Suchým štetcom odstráňte prach a ryhu navlhčite vodou. Potom ju vyplňte sadrovým tmelom alebo vhodnou stierkou – tvrdnú pomalšie ako sadra, takže sa s nimi lepšie pracuje. Po vyschnutí opravenú plochu obrúste.
Zdroj: BAL

Základná príprava stien

Základná príprava stien. Špinavé steny umyte mydlovou vodou pomocou štetky alebo hubky a nechajte dobre vyschnúť. Ak je na stene viac vrstiev starej maľovky, treba ju namokro oškrabať. Drobné nerovnosti odstránite pomocou maliarskej špachtle, väčšie zarovnáte hrubším brúsnym papierom alebo brúsnou mriežkou. Zdroj: BAL

Maľovanie umývateľnou farbou

MATERIÁL

Základný náter (penetrácia): Dursilite base coat je hladký akrylátový farebný základný náter s dobrou krycou schopnosťou. Po nanesení zjednotí nasiakavosť povrchu a zlepšuje prídržnosť farieb z radu Dursilite. Je k dispozícii v širokej škále farebných odtieňov.

Základný náter (penetrácia): Dursilite base coat je hladký akrylátový farebný základný náter s dobrou krycou schopnosťou. Po nanesení zjednotí nasiakavosť povrchu a zlepšuje prídržnosť farieb z radu Dursilite. Je k dispozícii v širokej škále farebných odtieňov. Zdroj: Mapei

Finálna úprava: Dursilite je umývateľná farba (oteruvzdornosť za mokra viac ako 5 000 cyklov) určená na vnútorné steny, vyrobená na báze modifikovaných akrylových živíc vo vodnej disperzii. Má vysokú kryciu schopnosť, matný vzhľad a vysokú belosť.

Finálna úprava: Dursilite je umývateľná farba (oteruvzdornosť za mokra viac ako 5 000 cyklov) určená na vnútorné steny, vyrobená na báze modifikovaných akrylových živíc vo vodnej disperzii. Má vysokú kryciu schopnosť, matný vzhľad a vysokú belosť. Zdroj: Mapei

POMÔCKY

• odmerka na vodu
• plastová nádoba
• nízkootáčkové elektrické miešadlo
• maliarsky valček a štetec

DOBRÁ RADA

Ak chcete napríklad prekryť pôvodnú intenzívnu farbu steny iným odtieňom alebo ste si vybrali svetlú žiarivú farbu, ako je žltá alebo oranžová, ktoré sú považované za problematické, použite farebný penetračný náter. Dosiahnete tak dokonalé krytie nového náteru.

Základný náter

Základný náter. Na pripravený podklad naneste najskôr pomocou valčeka penetračný (základný) náter. Dursilite base coat je určený na priame použitie, prípadne sa môže zriediť 5 % vody. Penetráciu nechajte dôkladne zaschnúť. Zdroj: MARTIN MATULA PRE VELUX

Príprava farby

Príprava farby. Umývateľná farba Dursilite sa mieša v pôvodnom obale s 15 až 20 % studenej vody. Dôležité je farbu a vodu dôkladne premiešať, napríklad pomocou nízkootáčkového elektrického miešadla. Zdroj: MARTIN MATULA PRE VELUX

Nanesenie farby

Nanesenie farby. Asi po 12 až 24 h je napenetrovaný podklad suchý, takže môžete pomocou valčeka naniesť finálny farebný náter. Potrebné sú dve vrstvy – po nanesení prvej vrstvy treba počkať asi 24 h, kým zaschne. Zdroj: MARTIN MATULA PRE VELUX

Pripravila: Erika Kuhnová Odborná spolupráca: Mapei
Foto: istock, BAL SK a Martin Matula Matula pre Velux
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: maľovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia