Interiérová farba roku 2022? Vyjadruje nádej, slobodu a optimizmus!

14. 10. 2021
Zdieľať

Spoločnosť Dulux, ktorá patrí k svetovo najuznávanejším výrobcom náterových hmôt a farieb, vyhlásila, aká farba bude synonymom šťastného domova v roku 2022. Budúci rok vnesie do interiéru oblohu – hitom totiž bude nebeská modrá, odtieň nazvaný Bright Skies. Vzdušný svetlo modrý odtieň je navrhnutý tak, aby vyjadroval nádej a optimizmus. Po jasných a sýtych odtieňoch, ktoré figurovali za posledné dva roky je návrat k svetlej modrej vítanou zmenou.

Bright Skies je svetlejšia, jasnejšia a osviežujúcejšia farba ako minuloročná zemitá Brave Ground. Napriek tomu má stále hlboké spojenie s prírodou. A čo je ešte lepšie – krásne sa kombinuje s celým radom akcentových farieb, takže je možné, že sa z nej stane nová alternatíva k svetlosivej. Modrá sa dostane nielen do pracovní, ale aj do spální. Z psychologického hľadiska tento odtieň ponúka pokoj a vyrovnanosť. Vďaka prepojeniu s exteriérom a symbolizácii jasného neba je ideálnou voľbou na zlepšenie nálady.

Nbesky modrá obývačka s gaučom

Zdroj: iStock

Farba nádeje, slobody, zmeny

Okrem nádeje farba Bright Skies zosobňuje aj slobodu, ktorá mnohým v týchto ťažkých mesiacoch chýba. Samotná kreatívna riaditeľka spoločnosti Dulux UK – Marianne Shillingford tvrdí: „Ľudia v tomto období potrebujú oživiť, povzbudiť a užívať si slobodu… Existuje lepšia inšpirácia ako nekonečná obloha okolo nás? Je všeobecne známe, že vďaka prírode sa cítime lepšie a opatrenia, ktoré nás privádzajú von, zvyšujú náš pocit pohody.

Prečítajte si tiež
Z tmavého bytu vytvorili svetlom rozjasnený príjemný priestor s priznaným kameňom

Takže bez ohľadu na to, či pracujeme alebo relaxujeme, tvoríme alebo cvičíme, je nevyhnutné mať priestor, ktorý odráža optimizmus a túžbu po novom štarte. Ten je najvyšším bodom programu nasledujúceho roka. Bright Skies však nie je o nečinnom snívaní. Ide o premenu týchto snov na skutočnosť a napredovanie v zmenách, ktoré chceme vykonať.“

Moderná spálňa v bledomodrej

Zdroj: iStock

Ako používať nebeskú modrú v interiéri?

Marianne Shillingford odporúča trendový odtieň Bright Skies nepoužiť na stenách, ale najlepšie miesto podľa nej pre túto farbu je na strope. Vďaka tomu dostanete pocit, že ste pod holým nebom a miestnosť sa naplní vôňou čerstvého vzduchu. „Absolútne verím, že keď ľudia použijú túto farbu na strop a uvidia, čo dokáže, bude to úžasná revolúcia,“ hovorí odborníčka, ktorá túto farbu použila na strop svojej spálne a efekt si nevie vynachváliť.

Prečítajte si tiež
Štvorizbový byt na Drotárskej: Minimalistický interiér maximálne prepojený s malou záhradkou a terasou

Ako sa vyberá farba roka?

Farbu roka Dulux 2022 Bright Skies vybrala skupina odborníkov na dizajn, módu a farby. Samozrejme, výber silne ovplyvnili udalosti posledných rokov, kvôli ktorým mnohí z nás túžia po slobode a návrate k prírode. Aj proces, ktorým sa farba obvykle vyberá, musel byť kvôli pandémii upravený. Po prvýkrát za 19 rokov sa skupina, ktorá farbu vyberala zišla len online na virtuálnom summite. Spoločnosť Dulux má okrem nového hitu v ponuke tohtoročnej kolekcie 37 upravených farieb.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Biela obývačka s modrou sedačkou

Zdroj: iStock

Aké farby sa hodia k Bright Skies?

K nebeskej modrej boli vytvorené štyri základné farebné palety – „skleník“, „štúdio“, „dielňa“ a „salón“. Každá paleta sa od seba výrazne líši, čo je dôkazom všestrannosti farby roka 2022 pri prispôsobovaní sa rôznym priestorom. „Skleník“ kombinuje nebeskú modrú so sviežou zelenou. Ak máte doma veľa izbových rastlín, odtieň Bright Skies je prekvapivým, ale dokonalým odtieňom pre kulisu, ktorá zvýrazní zeleň rastlín.

Prečítajte si tiež
Chcete oživiť kúpeľňu, ale neviete ako? Vneste do nej farby!

Palety „salón“ a „dielňa“ ponúkajú viac tlmených odtieňov, ak máte radšej elegantné menej výrazné odtiene. Opakom je paleta „štúdio“, ktorá kombinuje svetlo modrú farbu Bright Skies s červenou, oranžovou a ružovou. Je to prekvapivá, pozitívna a inšpiratívna kombinácia – očakáva sa, že práve ona bude najväčším trendom blízkej budúcnosti.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Farby, materiály
Tagy: dizajn interiérov farby v interiéri presvetlenie zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia