Zdroj: Remmers

Farby na ochranu dreva Remmers – jasná voľba pre vašu chalupu

31. 03. 2022 Zdieľať

V súčasnosti sa stavebníctvo vracia k svojim koreňom a materiály ako drevo, hlina, slama a iné sú opäť trendy. Mnohí, ktorí sa pre použitie dreva rozhodli, tvrdia, že "má dušu". Ak má drevo dobre slúžiť a dobre vyzerať, je nutné sa zodpovedne postaviť k jeho spracovaniu a ošetreniu, aby si dlhodobo zachovalo svoj vzhľad alebo aby sa dokonca zabránilo jeho znehodnoteniu.

Odhliadnuc od pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať z hľadiska konštrukčného riešenia, významnú časť bude tvoriť práve príprava povrchu dreva pred ošetrením a následné ošetrenie. Povrch je nutné pred aplikáciou zjednotiť a pripraviť.

Na Ochranný náter priečnych rezov

Na priečne rezy: Ochranný náter priečnych rezov. Zdroj: Remmers

Drevo sa musí pred nanesením základného náteru vybrúsiť, pretože moderné stroje dokážu vyhladiť povrch dreva natoľko, že následný náter nemá takmer žiadnu šancu sa na povrchu dobre uchytiť.

Náter na terasu: TOP terasový olej

Na terasu: TOP terasový olej. Zdroj: Remmers

Niektoré druhy dreva zároveň obsahujú veľké množstvo živice, ktorá spôsobuje na povrchu mastnotu, takže sa nebojte drevo pred brúsením aj poriadne odmastiť.

HK lazúra

Zdroj: Remmers

Ak sa zameriame na použitie v exteriéri, tak okrem pochôdznych plôch a okien, pre ktoré sú určené iné produkty, sú HK-LAZÚRA a HK-KRÉM ideálnou voľbou pre väčšinu aplikácií. Ide o tenkovrstvú lazúru a krém na báze rozpúšťadiel. Oba produkty sú vyvinuté ako 3v1 a produkt tak funguje ako základný náter, medzivrstva a vrchná lazúra v jednom výrobku.

HK lazúra.

Zdroj: Remmers

Produkty dobre prenikajú do podkladu, čím ho zároveň chránia pred vlhkosťou, ktorá je živnou pôdou pre hnilobu a plesne, a zároveň poskytujú drevu dôležitú ochranu proti UV žiareniu, ktoré spôsobuje rozpad lignínu. Následné zosivenie nie je len dizajnový problém, v skutočnosti dochádza k povrchovému poškodeniu dreva. Ak sa zanedbá včasný renovačný interval, je nutné toto „zosivenie“ odstrániť, a to buď mechanicky, alebo za použitia prípravku ODSTRAŇOVAČ SIVOSTI DREVA. Ak sa tak nestane, bude výsledný náter tmavý, a to aj v prípade, že použijete lazúru vo svetlom odtieni.

TIP 

Skvelým systémovým produktom je pre konečnú tretiu vrstvu použitie UV+ lazúry, ktorá poskytuje obzvlášť u svetlejších odtieňov ešte lepšiu ochranu pred prenikaním UV žiarenia.

Zdroj: PR článok Remmers s.r.o.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: chalupy lazúra na drevo náter na drevo nátery ošetrenie dreva rekonštrukcia chalupy
Zdieľať článok