Zdroj: Martin Šrajer

Kachľová pec, aj stôl z masívu. Interiér čarovnej kamennej chalupy prešiel vydarenou rekonštrukciou

04. 01. 2022
Zdieľať

Staré kamenné chalupy budú mať vždy čaro – bez ohľadu na to, čo sa deje okolo nás. Ako však zariadiť takúto chalupu, aby naďalej šírila tradície, ale zároveň bola pohodlná a plne funkčná aj pre náročnejších moderných obyvateľov?

Podobnú otázku riešili architekti z ateliéru 3K Architects. Chalupa, ku ktorej ich doviedla investorka, sa nachádza uprostred krásnej prírody mimo civilizácie. Všade okolo dominujú lesy, lúky, polia, rybníky.

Prečítajte si tiež
Romantická tradičná chalupa zasadená do malebnej krajiny

Výborné realizácie a dobré meno najviac zavážia pri výbere kvalitného odborníka. Či už ide o bežného remeselníka – vodára, stolára, elektrikára, alebo o architektov a interiérových dizajnérov.

Presvedčili sa o tom aj architekti Roman Kučírek a Jan Komárek. Klient, ktorému pred pár rokmi navrhovali dom, ich odporučil ďalej, a tak sa dostali k majiteľke nádhernej tradičnej chalupy.

Zrekonštruovaný interiér tradičnej krásnej horskej chalupy

Stropy v hlavnom priestore sú pôvodné – drevené trámové. Zdroj: Martin Šrajer

Chalupa, v ktorej strávila detstvo

„Táto skvelá klientka do nás vložila obrovskú dôveru. Dala nám na starosť jej srdcovú záležitosť. Chalupu, kde vyrástla a strávila detstvo. Cieľom bolo vykonať čiastočnú rekonštrukciu a návrh interiéru. Išlo o nový interiér hlavného obytného priestoru s kuchyňou a jedálňou a úplnú rekonštrukciu zadnej časti chalupy, kde sa nachádzalo nevyhovujúce zázemie. Klientka mala jedinú požiadavku. Zachovať tradičný ráz kamennej chalupy a pridať do interiéru decentné, moderné prvky,“ opisuje spoluprácu s majiteľkou chalupy Roman Kučírek.

Zrekonštruovaný interiér tradičnej krásnej horskej chalupy

Nádherný stôl z masívu je pre 10 ľudí. Zdroj: Martin Šrajer

Nová kachľová pec na mieste starej

V hlavnom obytnom priestore vznikla kuchyňa v tvare písmena L. Nechýba v nej dostatok úložných priestorov vďaka vstavanému nábytku a vysokým skrinkám pre chladničku a rúru. Jedálenský stôl a obývacia časť zostali na mieste, kde sa aj pôvodne nachádzali. V mieste, kde kedysi stála stará kachľová pec, dnes stojí nová v príjemnej tyrkysovej farbe, ktorá oživuje bielo-hnedý interiér plný dreva. Nevyhovujúcu zadnú časť čakalo vybúranie. Namiesto nej pribudla nová kúpeľňa so sprchovacím kútom, komora a samostatná spálňa.

Prečítajte si tiež
Moderná drevená chata pod Tatrami plná svetla

Drevený krov, odhalený kamenný múr, šesťuholníková dlažba

Na prvý pohľad nás zaujala kombinácia dreveného krovu, drevených dverí a odhaleného kamenného múru, ktorý vytvára hlavnú atmosféru v interiéri a odkazuje na pôvod chalupy. Použitie tradičných materiálov bolo jednoznačnou voľbou od prvého momentu. Nové priečky sú z tehlového lícového muriva natretého bielou farbou. Stropy v hlavnom priestore sú pôvodné – drevené trámové. Efektne pôsobí šesťuholníková dlažba v chodbe, v kúpeľni a v komore. Dlážku v spálni tvorí nová drevená podlaha.

Zrekonštruovaný interiér tradičnej krásnej horskej chalupy

V celom interiéri sú štýlové svetlá. Zdroj: Martin Šrajer

Stôl z masívu v srdci domu

Dominantou hlavného priestoru (okrem kachľovej pece) je nádherný stôl z masívu pre 10 ľudí. Vytvárajú pocitovo silné srdce domu symbolizujúce teplo a súdržnosť – ako to bolo v starých chalúpkach kedysi. Aj nábytok je z veľkej časti z masívneho dreva v tmavo hnedej farbe, ktoré krásne dopĺňa pohľadové korpusy a dvierkovinu so sivým krycím nástrekom. Spotrebiče sú v čiernej farbe s mosadznými doplnkami.

Zrekonštruovaný interiér tradičnej krásnej horskej chalupy

Kombinácia dreveného krovu, drevených dverí a odhaleného kamenného múru, ktorý vytvára hlavnú atmosféru v interiéri. Zdroj: Martin Šrajer

Bodka za atmosférou v interiéri: štýlové svetlá a solitér

„Interiér sme navrhovali kompletne, vybrali sme aj štýlové svetlá, vypínače a solitérny nábytok. Či už išlo o stoličky, pohovku, konferenčné stolíky alebo nábytok do spálne. Už dávnejšie sme sa nestretli s takou obrovskou dôverou, akú sme dostali od klientky pri tomto projekte. Veríme, že sa to vyplatilo. Ohlasy priamo od klientky, jej rodiny a známych to iba potvrdzujú, pretože sa im interiér chalupy veľmi páči,“ dopĺňa architekt Jan Komárek.

Prečítajte si tiež
Jednoducho a v súlade s tradíciami i prírodou: Rustikálny interiérový štýl

Rekonštrukcia a interiér tradičnej kamennej chalupy

architektonický ateliér: 3K Architects s.r.o.

autori: Ing. arch. Roman Kučírek, Ing. arch. Jan Komárek

lokalita: Česká republika

plocha: 68,2 m2

projekt: 2020 – 2021

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Martin Šrajer

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy chata kamenné murivo ľudová architektúra rekonštrukcia chalupy tradičné domy
Zdieľať článok

Diskusia