Toto nie je len obyčajný rodinný dom na dedine. Pod klasickou podobou sa skrýva omnoho viac!
Aký dom by ste si postavili na okraji dvojtisícovej dedinky s krásnou okolitou prírodou? Bola by to moderná vila, či skôr vidiecky domček alebo niečo medzi tým? Česká obec Povrly nemá jasný architektonický rukopis. Podobne, ako aj v mnohých dedinách u nás, sa tu s chatami a panelákmi striedajú domy rôznych štýlov. Architekti z ateliéru 3+1 architekti považovali za najadekvátnejšiu formu do tohto prostredia tradičnú podobu vidieckeho domu s úzkym a dlhým tvarom, na ktorom je posadená sedlová strecha.
Ak poznáte viacero prác ateliéru 3+1 architekti, viete, že svoj návrh vždy prispôsobujú prostrediu, do ktorého bude osadený. Práve kontext je základom každého jedného projektu z tejto autorskej dielne. Rovnako aj snaha nájsť správny pomer medzi konkrétnym a abstraktným. Vidiecky dom na okraji obce Povrly vo finále nazvali obyčajným domom, z nášho pohľadu má však omnoho väčší potenciál.
Sedlová strecha neraz znamená boj
Architekt Pavel Plánička priznáva, že v súčasnosti znamená predstava sedlovej strechy boj. Prináša nejeden problém, ktorý treba vyriešiť k spokojnosti všetkých. V prvom rade treba zvoliť vhodné konštrukčné riešenie, nájsť spôsob, ako obmedzený priestor pod takouto strechou efektívne využiť. A nakoniec vyriešiť otázku: aké proporcie dať sedlovej streche, aby dom nepôsobil „neohrabane“ a ťažko?
Z nostalgického symbolu kľúčový motív
„Pri návrhu domu v Povrloch sme sa pokúsili naše zažité schémy a vopred skeptický pohľad trochu prevrátiť. Sedlová strecha tu nie je iba nostalgickým symbolom, ale stáva sa kľúčovým motívom,“ vysvetľuje architekt. Vďaka výraznému presahu strechy nad dlhou západnou fasádou vznikol krytý „gánok“. Chráni interiér pred intenzívnym slnkom a zároveň si môžete posedieť na priedomí aj počas dažďa.
Na štítových stenách sú presahy strechy ešte výraznejšie. Smerom k príjazdovej ceste vznikol úložný priestor na drevo, bicykle či náradie. Na opačnej strane domu je krytá terasa, ktorá funguje ako rozšírenie vnútorného priestoru – hlavnej dennej zóny, ktorá zahŕňa obývačku, kuchyňu a jedálenský kút. Úložný priestor i terasa pod presahmi strechu sú od cesty chránené drevenými lištami. Na strane terasy je v nich urobený otvor rámujúci výhľad na okolité vrchy.
Svetlé farby, drevo, trámy
Interiér domu je riešený striedmo, prakticky, vo svetlých farbách a s významným využitím dreva. Naprieč celou hmotou domu prechádzajú priznané drevené trámy. Nájdete ich nielen v interiéri, ale aj vo vonkajších priestoroch pod predĺženou strechou.
Uličnú fasádu mali pokrývať „šupiny“ ako na streche
Autori návrhu priznávajú, že sa im nepodarilo zdôrazniť napätie medzi konkrétnosťou konzervatívneho tvaroslovia a abstraktnou kožou domu tak, ako si predstavovali. Pôvodne chceli rovnakými „šupinami“ obaliť aj uličnú fasádu. Stavba je svetlým príkladom, ako prispôsobiť klasické tvary moderným funkciám a vytvoriť harmonický súlad medzi domom a jeho okolím.
Rodinný dom Povrly
architektonický ateliér: 3+1 architekti
lokalita: Povrly, ČR
plocha pozemku: 1 699 m2
zastavaná plocha: 200 m2
úžitková plocha: dom 250 m2, krytá terasa 35 m2
obstavaný priestor: dom 930 m3
projekt: 2017
realizácia: 2020
Sabína Zavarská
Foto: Pavel Plánička