Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Dômyselný dom vo svahu na pozemku s výškovým rozdielom 8 metrov neskrýva moderný štýl, ale poukazuje aj na miestne zvyky

16. 05. 2022
Zdieľať

Kopcovitý terén, mozaika lesov, horských lúk, sadov, výhľad na zrúcaninu hradu Brumov a mesto Brumov-Bylnice sú charakteristickými prvkami miesta, ktoré si investor vybral na stavbu rodinného domu. Celá lokalita patrí do III. zóny Chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. Krásne prostredie neznamená vždy aj jednoduché riešenie. Výsledok však v tomto prípade rozhodne stojí za pohľad.

Pozemok stavby sa nachádza v rezidenčnej štvrti, neďaleko parčíka s detským ihriskom. Je orientovaný na západ a hlavným momentom, ktorý musel architekt Martin Klimecký pri návrhu domu brať do úvahy, bol svahovitý terén s výrazným výškovým rozdielom – až 8 metrov.

Moderný klasický biely rodinný dom vo svahu s prístavbou

Suterén domu poskytuje krásny výhľad do záhrady a krajiny s prírodnými aj architektonickými dominantami, pretože pozemok sa naďalej zvažuje a mesto je ešte nižšie. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Výrazné terénne úpravy neprichádzali do úvahy, takýto rozdiel je prakticky nemožné vyrovnať, a tak sa musela stavba prispôsobiť svahu. Z tejto nutnosti sa stala výhoda, domáci získali potrebné súkromie pod úrovňou ulice a tiež zaujímavé napojenie interiéru na exteriér. Neodmysliteľnou súčasťou realizácie domu boli aj záhradné úpravy.

Prečítajte si tiež
Víkendový dom vo svahu využíva každý centimeter. Výborný príklad, ako včleniť moderné prvky architektúry do historickej vinárskej uličky

Tradičný obdĺžnik so sedlovou strechou

Tvar domu vychádza z vlastností pozemku, jeho orientácie a terénnej konfigurácie, zároveň prirodzene rešpektuje hlavné črty tradičných stavieb v oblasti Južného Valašska. To znamená, že je štítom orientovaný k ulici, má tvar úzkeho pretiahnutého obdĺžnika a je zastrešený symetrickou sedlovou strechou osadenou na hmotu nadmurovky. Z konštrukčného hľadiska je založený na železobetónových základových pásoch, murovaný, omietnutý, strechu pokrýva vláknocementová strešná krytina, okná sú drevené.

Moderný klasický biely rodinný dom vo svahu s prístavbou

Stavba má zaujímavo riešené okná, ktoré dotvárajú jej vzhľad. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Vstup a prístrešok pre autá na úrovni ulice

Keby ste odrezali hornú časť, teda v tomto prípade prízemie domu, dostanete typickú, ale zmodernizovanú chalupu, ktorých je v týchto končinách veľa. Vstupnú časť na úrovni ulice tvorí terasa s prístreškom pre dve autá. Z terasy je priamy krytý vstup do domu a do samostatne stojaceho príručného skladu na umiestnenie bicyklov, nádob na odpad, záhradného náradia a podobne. Vďaka vonkajšiemu schodisku môžete z tohto miesta vojsť priamo do záhrady.

Prečítajte si tiež
Kúpili malý pozemok vo svahu a dúfali, že sa na ňom vôbec dá niečo postaviť. Ako to dopadlo?

Z ulice rovno do nočnej časti

Členitosť pozemku mala najdôležitejšie slovo aj pri riešení dispozičného členenia domu a jeho funkcií. Vstupné podlažie, ktoré je vlastne prízemím, po vchode pokračuje detskými izbami a spálňou rodičov. Nechýba tu ani hygienické zázemie, šatňa a práčovňa. Poklopom v strope s výklopnými schodíkmi sa dá vyjsť do podkrovia, kde je sklad. V chodbe je umiestnené jednoramenné schodisko do suterénu.

Suterén ako hlavný obytný priestor s krásnym výhľadom

I keď je to na prvý pohľad alebo počutie nezvyčajné, suterén tvorí hlavný obytný priestor a dennú zónu domácich. Zahŕňa kuchyňu, jedáleň a posedenie s krbom, a je veľkoryso prepojený s obytnou terasou. Napriek tomu, že ide o suterén, poskytuje krásny výhľad do záhrady a krajiny s prírodnými aj architektonickými dominantami, pretože pozemok sa naďalej zvažuje a mesto je ešte nižšie. Na obytný priestor nadväzuje kúpeľňa s toaletou, spálňa pre hostí s pracovným kútom, špajza a technická miestnosť.

Presklenná denná časť s krásnym výhľadom na okolitú dedinu

Denná časť zahŕňa kuchyňu, jedáleň a posedenie s krbom, a je veľkoryso prepojená s obytnou terasou. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Teplovodné vykurovanie, kondenzačný kotol a zber dažďovej vody

„Domové vykurovanie je teplovodné, zdroj tepla zabezpečuje plynový kondenzačný kotol, ktorý zohrieva tiež teplú úžitkovú vodu. Hlavný obytný priestor vykuruje podlahové kúrenie, v ostatných priestoroch sú rozmiestnené radiátory. Krb s krbovou vložkou tvorí doplnkový zdroj tepla. Dažďová voda je primárne zvádzaná do podzemnej nádrže, z ktorej je čerpaná na zavlažovanie záhrady. Prebytočná dažďová voda je spoločne so splaškami odvedená do jednotnej verejnej kanalizácie,“ vysvetľuje ďalšie technické detaily stavby jej autor.

Prečítajte si tiež
Najlepší rodinný dom v Poľsku postavili na nepraktickom pozemku

Miestny lomový kameň ako pocta tradíciám

K tradičným hodnotám sa pridáva aj ďalší detail – oporné múriky a kôlňa zhotovené z miestneho lomového kameňa. Väčšina pozemku zostala prirodzene svahovitá, malé terénne úpravy sa týkali len časti s hlavným vstupom a obytným priestorom v suteréne, na ktorý nadväzuje terasa. Stavba je na prvý pohľad veľmi jednoduchá, striedma, neprovokuje. Avšak napriek rešpektovaniu miestnych tradícií, nezastiera ani dobu vzniku a moderné prvky. Rodine poskytuje kvalitné bývanie so všetkým potrebným.

Moderný klasický biely rodinný dom vo svahu s prístavbou

Tvar domu vychádza z vlastností pozemku, jeho orientácie a terénnej konfigurácie, zároveň prirodzene rešpektuje hlavné črty tradičných stavieb v oblasti Južného Valašska. Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Dom vo svahu

autor: ing.arch. Martin Klimecký

lokalita: Brumov-Bylnice, ČR

návrh záhrady: ing. Kateřina Vildnerová

zhotoviteľ stavby: FILMONT,s.r.o.

plocha pozemku: 1 058 m2

zastavaná plocha: 112 m2

objem stavby: 850 m3

úžitková plocha: 178 m2

projekt: 2015 – 2016

realizácia domu: 2017 – 2018

realizácia záhrady a okolia domu 2020 – 2021

Sabína Zavarská

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Kategória: Návšteva
Tagy: domy vo svahu kozub kuchynské linky minimalizmus prírodné interiéry rodinný dom sedlová strecha svahovitý pozemok
Zdieľať článok

Diskusia