Zdroj: Yellow Office architecture

V snahe nájsť rovnováhu s okolitou prírodou vznikla navonok chladná a strohá vila, ale s hrejivým interiérom

21. 10. 2022
Zdieľať

Práce rumunských architektov z ateliéru Yellow Office architecture charakterizuje neustále hľadanie rovnováhy medzi užitočnosťou a estetikou, záujem o adaptáciu, experiment, udržateľnosť a rozvoj. Ich najnovšou stavbou je vila NURA, pre ktorú sú typické dve kľúčové slová: rovnováha a jemnosť.

Hľadanie rovnováhy neobišlo ani projekt v rumunskej obci Valea Doftanei. Tentokrát išlo dokonca o hľadanie a nachádzanie rovnováhy na mnohých úrovniach. Pre autorov stavby bola podstatná rovnováha medzi stavbou a okolitou prírodou z hľadiska objemu aj textúry, rovnováha medzi viditeľným a skrytým. Taktiež chceli, aby navrhovaný dom bol „jemne ukotvený v atmosfére, bez agresívneho vplyvu na krajinu okolo“.

Prečítajte si tiež
Chata uprostred lesa vám ukáže, ako vyzerá súlad s prírodou

Otvorený smerom k jazeru

Výsledkom je stavba, ktorá preberá všetky charakteristiky lokality, do ktorej je vložená. Stojí pozdĺž hrany pozemku s prístupom k jazeru, čo významne posilnilo prepojenie interiéru a exteriéru. Všetky obytné miestnosti sú orientované smerom k jazeru a majú otvorené kryté terasy, ktoré fungujú ako pobytový medzi-priestor medzi vnútornou časťou a pozemkom.

Betónové schodisko pri dome- Vila Nura v Rumunsku

Od cesty k domu vedie klesajúce betónové schodisko. Zdroj: Yellow Office architecture

Fasádu od ulice chráni portikus

Naopak, zo strany príjazdovej cesty zvolili architekti opačný prístup – fasáda je uzatvorená. Použili „portikus“ – charakteristický prvok miestnej vidieckej architektúry. Je to vlastne otvorená stĺpová predsieň, postavená pred samotný vchod do domu, niečo podobné ako náš gánok. Vytvára prechod z verejného prostredia do súkromného. Od cesty k domu vedie klesajúce betónové schodisko.

Portikus - Vila Nura v Rumunsku

Zo strany príjazdovej cesty architekti použili „portikus“ – otvorenú stĺpovú predsieň, postavenú pred samotný vchod do domu. Zdroj: Yellow Office architecture

Rafinované kombinácie materiálov

„Materiály, ktoré sme pri stavbe použili, sú vybrané zo strohého zoznamu. Rafinovanosť výslednej podoby spočíva v detailoch, v ktorých sa spájajú. Napríklad: surový povrch betónu použitého na vonkajšie podlahy je vyvážený teplom dreva použitého na obloženie stien a stropov,“ opisuje architekt Vladimir Mîndru.

V dennej časti interiéru architekti použili teplé farby, drevené podlahy i nábytok. Najpohodlnejšie pôsobí nočná časť – v jej dizajne dominujú teplé a mäkké materiály.

Denná otvorená časť interiéru - Vila Nura v Rumunsku

V dennej časti interiéru architekti použili teplé farby, drevené podlahy i nábytok. Zdroj: Yellow Office architecture

Rôzna úroveň podlahy a presahy strechy

I keď môže vila pôsobiť navonok chladne a stroho, v interiéri nájdete vrstvenie rôznych atmosfér, ktoré v konečnom dôsledku vytvárajú príjemný priestor na bývanie. A tiež plynulý prechod do okolitej prírody.

Zaujímavým spôsobom je riešené aj prispôsobenie miernemu sklonu pozemku – časť obytného priestoru s otvorenou terasou je položená o čosi nižšie ako zvyšok domu. Presahy strechy chránia interiér pred silnými slnečnými lúčmi a prehrievaním, v zime zase pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Krytá terasa so sedením a rastlinami - Vila Nura v Rumunsku

Otvorené kryté terasy fungujú ako pobytový medzi-priestor medzi vnútornou časťou a pozemkom. Zdroj: Yellow Office architecture

Vila NURA

architektonický ateliér: Yellow Office architecture

hlavný architekt: arh. Vladimir Mîndru, arh. Irina Lupu, arh. Rareș Fotău-Cojocaru

lokalita: Valea Doftanei, Rumunsko

realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Yellow Office architecture

Kategória: Návšteva
Tagy: betónová podlaha drevené obklady svahovitý pozemok vily vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia