Ako zjednodušiť život trom generáciam pod jednou strechou tak, aby sa navzájom neobmedzovali

12. 07. 2022
Zdieľať

V srdci Skalnatých hôr, uprostred nedotknutej prírodnej krajiny Colorada, vyrástla vila určená pre relax troch generácií pod jednou strechou. Slúži ako dovolenkový dom. Architekti z ateliéru noa* network of architecture, ktorí stavbu navrhli, sa inšpirovali ikonickým tvarom lokálnych chát. Preto finálna chata zahŕňa viacero fasád v tvare písmena A a sofistikované súkromné i spoločné priestory pre celé tri generácie.

Chaty v tvare písmena A sú v tejto oblasti časté i preto, že strmé šikmé strechy, ktoré úplne nahrádzajú steny chát, poskytujú ideálnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi v zasnežených oblastiach Skalnatých hôr. Vďaka prepracovanosti návrhu a adaptácii zaužívanej typológie na súčasné potreby vzniklo útulné útočisko, kde sa tri generácie môžu stretnúť ako rodina v lone prírody a vychutnať si spoločné chvíle v úžasnom prostredí.

Prečítajte si tiež
Moderná chata v Štiavnických vrchoch: zvonku nenápadná, ale jej interiér vám vyrazí dych!

Súhra troch generácií, spoločné miestnosti, aj súkromie

Už len predstava, ako by pod jednou strechou mohli fungovať tri generácie, je neraz náročná. Stala sa výzvou aj pre architektov. Každá generácia má iné potreby a všetky mali byť zosúladené pod jednou strechou – v každom prípade neľahké zadanie.

Typicka drevená vila v tvare A so šikmou strechou v Colorade

V srdci Skalnatých hôr, uprostred nedotknutej prírodnej krajiny Colorada, vyrástla vila určená pre relax troch generácií pod jednou strechou. Zdroj: Dima Visualization, noa* network of architecture

Zároveň interiér musel kombinovať spoločné priestory s nezávislými zónami súkromia pre každého člena rodiny. Vďaka typológii trojuholníkového domu sa autorom projektu podarilo vytvoriť mnohostrannú priestorovosť, denné zóny sú na prízemí, súkromné miestnosti uložili na vyššie poschodia.

Prečítajte si tiež
Slnečný dvojdom pre viac generácií naplno využíva rozľahlý pozemok

Dve vily v jednom veľkom celku

„Do projektu sme zahrnuli jasnú geometriu a vonkajšiu otvorenosť typickú pre A-frame, no zároveň sme dovnútra včlenili menšie, nečakané, no stále veľmi pohodlné priestory. Je to vesmírny koncept podobný matrioške,“ vysvetľuje Andreas Profanter, partner noa* a vedúci projektu. Výsledkom je 30 metrov dlhý trojuholníkový hranol, ktorý je v niekoľkých bodoch preťatý objemami s rovnakou geometriou. V rámci tohto celku sa nachádza úplne nezávislá súkromná vila pre manželský pár a rodinná vila pre ich deti a vnúčatá.

Typicka drevená vila v tvare A so šikmou strechou v Colorade

Na vzťah stavby k okolitej krajine poukazujú veľké presklené fasády na všetkých priečeliach domov. Zdroj: Dima Visualization, noa* network of architecture

Na prízemí spoločenské priestory, na poschodí spálne

Vstupné dvere na východnej strane domu vedú na prvé schodisko. Odtiaľ sa dostanete k trom priestorom: môžete ísť do suterénu, kde sú parkovacie miesta a pivničné priestory, smerom do súkromnej vily pre klientov, a tiež do rodinnej vily pred ich deti a vnúčatá s veľkým spoločným obývacím priestorom. Na prízemí vily majiteľov sa nachádza obývacia izba, samostatne stojace schodisko, kuchyňa s ostrovčekom na varenie a dve kancelárie s výhľadom do vnútorného dvora, kde je grilovacia zóna. Srdcom vily pre deti a vnúčatá majiteľov je veľký krb na prízemí, ktorý slúži ako ústredný bod medzi priestrannou kuchyňou a veľkorysou obývačkou. Na tento priestor nadväzuje reprezentačná jedáleň s dvojnásobnou výškou stropu.

Typicka drevená vila v tvare A so šikmou strechou v Colorade

V rámci tohto celku sa nachádza úplne nezávislá súkromná vila pre manželský pár a rodinná vila pre ich deti a vnúčatá. Zdroj: Dima Visualization, noa* network of architecture

Príroda vo vnútri, pohoda aj vonku

Na vzťah stavby k okolitej krajine poukazujú veľké presklené fasády na všetkých priečeliach domov. Ponúkajú neustále sa meniace perspektívy z miestností dolu i hore. Na hornom poschodí vily je päť spální. Majú otvorený dizajn a konvenčné rozdelenie priestoru na spanie. Hygienické zázemie obsahuje voľne stojace umývadlá a vane.

Prečítajte si tiež
Moderná víkendová usadlosť nadviazala na tradičnú ľudovú architektúru

V podkroví sú pre najmenších vytvorené hracie plochy, ktoré sú priamo prístupné z izieb rodičov skrytým schodiskom. Všetky súkromné priestory sú „šité“ na mieru každého jedného obyvateľa. „Je to projekt, kde sa stretáva intimita a spolupatričnosť a kde sa človek môže ocitnúť v jedinečnej symbióze s okolitou krajinou,“ dopĺňajú autori vily Colorado. Ako sa páči vám?

Typicka drevená vila v tvare A so šikmou strechou v Colorade

Usadlosť slúži ako dovolenkový dom. Zdroj: Dima Visualization, noa* network of architecture

Colorado vila

architektonický ateliér: noa* network of architecture

interiérový dizajn: noa* network of architecture

lokalita: Rocky Mountains, Colorado

plocha: 600 m2

realizácia: 2022

Sabína Zavarská

Foto: Dima Visualization, noa* network of architecture

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené obklady otvorený priestor presklené plochy prírodné materiály rodinný dom usadlosť viacgeneračné bývanie vily
Zdieľať článok

Diskusia