Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Letnú chatu postavili z odolných a udržateľných materiálov. Vydrží tak stovky rokov

16. 10. 2022
Zdieľať

Trend udržateľnosti núti čoraz viac architektov uvažovať o materiáloch, ktoré sú nielen prírodné a ľahko rozložiteľné, ale tiež dlho vydržia. Ešte lepšie, ak nepotrebujú špeciálnu údržbu. Takto k projektu chaty pristupoval aj architekt z ateliéru Fjord Arkitekter – Finn Magnus Rasmussen.

Novopostavená chata na juhovýchodnom pobreží Nórska zachytáva nádhernú atmosféru okolitej prírody. Stojí na vrchole skaly s výhľadom na skalnaté výbežky a ostrovčeky Skagerraku. Hoci je obklopená drsnou krajinou, chráni ju svieži les.

Pohľad na chatu postavenej na skale - Chata Åkvåg

Chata stojí na vrchole skaly s výhľadom na skalnaté výbežky a ostrovčeky Skagerraku. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Cieľom architekta bolo zachovať existujúci terén a kvality pozemku. Kvôli tomu zvolil jednoduchý a skromný tvar stavby. Z chaty umiestnenej na kopci vychádza vonkajšia terasa, ktorá vo viacerých úrovniach kopíruje klesajúci svah. Zároveň tak vzniklo členenie vonkajšieho priestoru vzhľadom na jednotlivé funkcie.

Prečítajte si tiež
Moderná chata v Štiavnických vrchoch: zvonku nenápadná, ale jej interiér vám vyrazí dych!

Borovicové drevo ošetrili olejom

Vráťme sa však k hlavnému posolstvu projektu – udržateľnosti a dlhej životnosti. Chata je postavená z odolných materiálov, ktoré vydržia stovky rokov. Vonkajší obklad je z borovicového dreva ošetreného olejom na spôsob nórskej úpravy Møre Royal. Vďaka nej je drevo extrémne odolné voči nepriazni počasia a nevyžaduje si takmer žiadnu údržbu.

Drevený obklad postupom rokov zosivie, a tak sa chatka stane súčasťou prírody. Prispôsobenie stavby pozemku architekt zdôraznil aj narezaním obkladu pozdĺž terénu podľa jeho sklonu.

Vonkajšia terasa so sedením - Chata Åkvåg

Vytvorením terasy s viacerými úrovňami vzniklo členenie vonkajšieho priestoru vzhľadom na jednotlivé funkcie. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Brezová dyha, útulné spálne, otvorená spoločenská zóna

Interiérové steny zjemňuje obloženie bielymi pigmentovanými plátmi brezovej dyhy. Vytvára hrejivú, nadčasovú atmosféru. Dispozícia je usporiadaná okolo jadra, ktoré zahŕňa schody, šatník a kuchyňu. Takto architekt zároveň dosiahol oddelenie spoločných priestorov od troch spální a kúpeľne bez potreby uzavretých chodieb.

Prečítajte si tiež
Návrat k prírode na dánsky spôsob. Chata odpovedá na otázku, čo je v živote podstatné

Spálne sú priestorovo skromné, ďalšie miesta na spanie sa nachádzajú v podkroví. V časti nad spoločenskou zónou s kuchyňou, jedálňou a obývačkou je otvorený krov.

Horné poschodie - podkrovie - Chata Åkvåg

Ďalšie miesta na spanie sa nachádzajú v podkroví. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Veľkorysú obývačku vyvažujú skromné spálne

Kým spálne sú skromné a intímne, spoločné priestory charakterizuje veľkorysosť a otvorenosť. Obývacia izba má okrem dvojitej výšky veľké okná orientované na západ a na juh. Osvetľujú interiér, spájajú ho s krajinou – opticky i výstupom na terasu, ktorá funguje ako rozšírenie spoločných priestorov. Súčasťou fasády sú nižšie múry postavené v nadväznosti na terasu – ich funkciou je ochrana pred vetrom.

Jedáleň s kuchyňou - Chata Åkvåg

Kým spálne sú skromné a intímne, spoločné priestory charakterizuje veľkorysosť a otvorenosť. Zdroj: Monica Freidrich Johannessen

Chata Åkvåg

architektonický ateliér: Fjord Arkitekter

autor: Finn Magnus Rasmussen

lokalita: Lyngør, Nórsko

plocha: 117 m²

realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Monica Freidrich Johannessen

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády drevené obklady vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia