Zdroj: Jim Stephenson

Takmer všetky tehly z demolácie starého domu použili opätovne. Ekologickým prístupom zároveň zachovali atmosféru pôvodnej stavby

03. 11. 2022
Zdieľať

Snaha o ekologickú výstavbu a udržateľnosť vedie mnohých architektov k opätovnému použitiu materiálov zo starších stavieb. Najčastejšie ich využívajú pri rekonštrukciách alebo novostavbách, ktoré vznikajú na mieste pôvodnej budovy – i preto, aby zachovali atmosféru prostredia. Nemenej dôležitým faktom je, že opätovné použitie materiálov znižuje stopu oxidu uhličitého.

Podobný prístup zvolili architekti z anglického štúdia VATRAA pri rekonštrukcii a rozšírení prízemia staršieho viktoriánskeho domu v centre Londýna.

„Najudržateľnejším spôsobom, ako do rekonštrukcie zapojiť princíp recyklácie, je nájsť zmysluplný účel pre materiály získané na mieste demolácie. Namiesto prepravy týchto materiálov na skládku a výroby nových sme hľadali prístup, ako pracovať s tým, čo je na mieste,“ vysvetľujú architekti Anamaria Pircu, Bogdan Rusu z anglického štúdia VATRAA podstatu ich filozofie.

Pred prístavbou - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Hlavným želaním investorov bola úprava dispozície tak, aby bola praktickejšia, príjemnejšia a aby vznikli nové úložné priestory. Zdroj: Jim Stephenson

Takmer všetky tehly z demolácie použili opätovne

V prípade rekonštrukcie prízemia a rozšírenia viktoriánskeho domu použili až 99 % tehál z demolácie pôvodnej bočnej a zadnej steny na výstavbu novej vonkajšej steny obopínajúcej prístavbu.

Výsledkom je rozšírenie, ktoré nepôsobí neprirodzene, ani ako „prilepená“ dostavba. Naopak, vyzerá ako prirodzená súčasť celku, ktorá nesie charakter starého viktoriánskeho domu.

Exteriér - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Architekti v rámci prístavby zdôraznili viaceré prvky pôvodnej stavby, napríklad štít prístavby je inšpirovaný líniou strechy originálu. Zdroj: Jim Stephenson

Viac svetla a úložných priestorov

Hlavným želaním investorov bola úprava dispozície tak, aby bola praktickejšia, príjemnejšia a aby vznikli nové úložné priestory. Priali si priestrannejšie a svetlé prízemie domu s prepojením so záhradou. To všetko malo byť riešené veľmi citlivo, ako pocta starému viktoriánskemu domu.

Jedáleň - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Za povšimnutie stojí doska jedálenského stola vyrezaná z jedného veľkého kusu duba. Zdroj: Jim Stephenson

Architekti v rámci prístavby zdôraznili viaceré prvky pôvodnej stavby, napríklad štít prístavby je inšpirovaný líniou strechy originálu. Pocit priestrannosti znásobili použitím svetlých farieb, ale aj maximalizovaním vnútornej výšky. Prirodzené svetlo vtiahli do novej časti cez presklenú strechu. Pod ňou stojí jedálenský stôl.

Prečítajte si tiež
Vďaka rekonštrukcii viktoriánskeho dvojdomu vynikla tehlová prístavba

Silný vzťah k záhrade

Najjednoduchším riešením, ako prepojiť interiér s exteriérom, je použitie mohutných presklených posuvných dverí. Domácich však znepokojovala nepraktickosť použitia ťažkého posuvného zariadenia ako hlavného prístupu do záhrady.

Architekti našli riešenie inde: navrhli bočné dvere, ktoré sú omnoho jemnejšie – hlučnosťou i vzhľadovo a na každodenný prístup do záhrady aj praktickejšie. Napriek tomu zostali aj posuvné presklené plochy, ale len v minimalizovanej podobe s tým, že ich budú domáci využívať príležitostne.

Tehlová prístavba - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Namiesto ťažkých posuvných dverí slúžia na vstup do záhrady bočné dvere, ktoré sú praktickejšie. Zdroj: Jim Stephenson

Červené tehly a štít s modrým okienkom

Prístavba nadväzuje na pôvodný dom vďaka použitiu podobných archetypov, ako má stará stavba, a tiež fasádou zo zachránenej červenej tehly. Na štíte je však uložená v novej vertikálnej väzbe. Tá, spolu s okrúhlym okienkom v štíte odkazuje na štítový nadstavec – frontón, používaný v klasickej architektúre.

Okienka - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Modré okienko je jediným farebným doplnkom novej prístavby. Zdroj: Jim Stephenson

Modré okienko je jediným farebným doplnkom novej prístavby. Avšak, rovnako sfarbené sú aj prvky z farebného skla v pôvodnej budove (napríklad sklo na vchodových dverách). Vnáša do priestoru energiu a spája nové so starým.

Biely interiér oživujú textúry a vzory

Vnútri si klienti želali minimalistický biely interiér. Aby nevyznieval fádne, architekti pridali rôzne textúry a vzory (šesťhranné dlaždice, obdĺžnikové tehly, komorové trámy). Za povšimnutie stojí doska jedálenského stola vyrezaná z jedného veľkého kusu duba. Je ponechaná v čo najprirodzenejšej podobe, aby popri nej vyniklo pozadie čistých bielych línií. Všetky dizajnové prvky sú zároveň plne funkčné.

Kuchyňa - Rozšírenie viktoriánskeho domu v Londýne

Pocit priestrannosti znásobili použitím svetlých farieb, ale aj maximalizovaním vnútornej výšky. Zdroj: Jim Stephenson

Odkrytá tehlová konštrukcia je taktiež nákladovo efektívna, pretože znižuje potrebu akýchkoľvek dodatočných povrchových úprav.

Rozšírenie viktoriánskeho domu

architektonický ateliér: VATRAA
lokalita: Camden Borough, Londýn
realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Jim Stephenson

Kategória: Návšteva
Tagy: ekologická výstavba presklené plochy tehlová prístavba tehlové domy viktoriánsky štýl
Zdieľať článok

Diskusia